A most diplomázott diákok még a boldog békeidőkben kezdték tanulmányaikat. Aztán megbarátkoztak a maszkokkal, beletanultak a online oktatásba, majd hozzászoktak a légvédelmi sziréna hangjához, megismerték az óvóhelyek belsejét, megszokták, hogy egyesek már csak távolról kapcsolódnak be az oktatásba. Minden nehézség ellenére azonban, a tanárok és szüleik támogatásának, saját kitartásuknak köszönhetően kihozták magukból a maximumot, és megszerezték felsőoktatási diplomájukat.
Simon Rita
Az idén 33-an fejezték be az Ungvári Nemzeti Egyetem (UNE) Ukrán–Magyar Oktatási–Tudományos Intézetének (UMOTI) nappali és levelező tagozatos alapképzéseit. Heten magyar nyelv és irodalom, heten történelem, hárman magyar nyelv és angol nyelv, szakfordítóin, tízen nemzetközi kapcsolatok (országismeret), öten matematika szakon végeztek, egy diák pedig fizika szakon szerzett diplomát.
Imre Gyula, az UNE UMOTI tanulmányi és nevelési igazgatóhelyettese köszöntötte a jelenlévőket, és elmondta, őszintén reméli, minden diáknak sikerül megérkeznie oda, ahová a vágyai, álmai vezérlik.
Dr. Spenik Sándor, a magyar intézet igazgatója arról beszélt, milyen nehéz időszakban sikerült teljesíteniük az egyetemi tanulmányaikat a hallgatóknak.
– A változó világ arra kényszerített minket, hogy alkalmazkodjunk, leküzdjük az új kihívásokat – fogalmazott Spenik Sándor. – Ez is egy olyan tapasztalat, amit fel tudnak majd használni. Azt kívánom, hogy a tudást, amit itt kaptak, tovább gyarapítsák, fejlesszék, és a mostani fiatalos lendület kísérje egész életüket.
Dr. Cseh Áron, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának vezető konzulja Bacskai József főkonzul üdvözletét tolmácsolta. A diplomata elmondta, a frissdiplomás magyar értelmiségiek hidat képezhetnek az Ukrajna és Magyarország közötti jó politikai, gazdasági, tudományos és különböző szakmai szintű együttműködésekben. Hangsúlyozta, Magyarország kiáll mellettük, mindenben számíthatnak az anyaország támogatására. Azt kívánta, éljenek a lehetőségekkel és legyenek sikeresek Kárpátalján.
Dr. Zubánics László a Magyar Történelem és Európai Integráció Tanszék vezetője kiemelte, a diákok jól vették az akadályokat, minden nehézség ellenére itt vannak.
A tanárok megtanították őket komplex módon elemezi, gondolkodni, kiállni az álláspontjuk mellett. A diploma egyben útmutató is, fogalmazott a tanszékvezető, hozzátette: van feljebb is. A végzősöket a mesterképzésre való jelentkezésre buzdította, ami új távlatokat nyithat meg előttük.
Sáfrányos Miroszlav, a fizika és matematika tanszék vezetője azt kívánta, mindig csak előre menjenek. Köszönetet mondott a diákok szüleinek a támogatásért, illetve a tanári kollektívának, hogy segítették a diákokat a céljaik elérésében.
Magyar Filológiai Tanszék oktatóinak nevében dr. Nagy Natália mondott beszédet.
– Minden nemzeti kisebbség, így a kárpátaljai magyarság fennmaradása szempontjából is fontos, hogy legyen egy szellemi vezető réteg, pásztor, lámpás, iránytű, az egész nemzetrész számára – jegyezte meg az intézet docense. – Mindehhez azonban színvonalas oktatást nyújtó intézmények szükségeltetnek, ahonnan elhivatott, Ady Endre-i nemes, küzdő, szabadlelkű diákok lépnek ki a nagybetűs életbe. Az érzelmi és lelki erőfeszítésekben megformálódik az értékrend, amely alapján tudható, hogy mi a jó és mi a rossz.
Gratulált a végzősöknek, és arra biztatott mindenkit, hogy éljenek, segítsenek, ahol lehet, a látszat szépsége helyett keressék a belülről fakadó szépséget, a hamisság helyett a szívből kibontakozó igazat, és az élet viszonozni fogja az igazságkeresést.
Útravalóul Bethlen Gábor szavait helyezte a diákok szívére: Úgy cselekedjünk, hogy megmaradjunk: őseink nyelvében és vallásában és a szülőföldhöz való ragaszkodásban.
Végezetül a diákok képviseletében Jávorszky Dániel történelem szakos végzős búcsúzott. Alföldi Géza: Csak a gyökér kitartson című versét a vörös diplomás Strempel Vanessza adta elő.
Az okleveleket dr. Spenik Sándor igazgató és Cseh Áron vezető konzul nyújtotta át a diákoknak.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.