Rengeteg orosz szót hallani Lembergben
Kárpátalja még mindig a béke szigete, mégis érződnek a háború terhei. Szinte nem telik el úgy nap, hogy ne érkezne gyászjelentés a frontról. A mindennapossá vált búcsúztatásokat nem lehet sem megszokni, sem feldolgozni. Ám időről időre megszólalnak a légiriadót jelző szirénák. Sokat és gyakran panaszkodunk arra, hogy milyen nehéz nekünk, de fogalmunk sincs arról, hogy milyen nehéz azoknak a hágón túli magyaroknak, akiknek korábban soha nem tapasztalt nehézségekkel kell szembenézniük. Vannak olyanok, akik saját bőrükön tapasztalták meg a háború borzalmait.
Szabó Sándor
A háború kezdete óta az elmúlt héten volt a legsúlyosabb támadás a civil infrastruktúra ellen Lembergben. A támadásban romba dőltek egy lakóháztömb felső emeletei, és összesen 35 épület rongálódott meg.
Tíz ártatlan civil vesztette életét, 42 ember megsérült, közülük 16-an kórházba kerültek.
Az ungvári születésű Szarvas Gábor lakása tíz perc sétára található a támadás helyszínétől, detonáció hangjára riadt fel.
– A légvédelmi szirénák hangját nem hallottam, de a robbanás zaja felriasztott álmomból – eleveníti fel azt a megrázó éjszakát a főállású építész és egyetemi oktató. Összesen három detonációt hallottam, a második volt a leghangosabb, az talált be a katonai akadémia épületébe és a mellette található lakótömbbe. Egyik ismerősöm a szemközti épületben lakik, később azt mondta nekem, ha az ő házukat találja el a rakéta, akkor már nem élne. Néha valóban ennyin múlik egy emberi élet. A város lakóit nagyon megrázta az eset, főleg, hogy a támadás a belváros közelében történt, ilyenre korábban még nem volt példa. Eddig főleg külvárosi részeket bombáztak az oroszok, a legelején a pályaudvar közelében volt egy becsapódás, ott hatan haltak meg. Az emberek belefásultak a háborúba, a rengeteg légiriadóba, sokan nem vonulnak óvóhelyre.
A Lembergi Magyarok Kulturális Szövetségének (LMKSZ) elnöke elmondta, hogy a háború idején sem függesztették fel a tevékenységüket, az egyesület aktív tagjai rászorulóknak, menekülteknek segítenek, próbálják összefogni az ottmaradt maroknyi magyarságot, adományokkal segítik, és lelki támaszt nyújtanak a rászorulóknak.
Nemrég befejezték a szövetség székházának felújítását, ám kulturális programokat a hadiállapotra való tekintettel nem tudnak tartani, de a vasárnapi iskolát továbbra is igyekeznek megszervezni.
– A háború kitörése előtt a szövetség körülbelül 150 tagot számlált, jelenleg közülük 50-60-an maradtak Lembergben, volt, aki külföldre menekült, míg mások Kárpátaljára tértek vissza – mondta Szarvas Gábor, hozzátéve, hogy megsaccolni sem meri, hogy közülük hányan fognak visszatérni, ha befejeződik ez a borzalom. – Tennivaló így is akad bőven, a szövetség jelenleg a karitatív tevékenységre összpontosít. A magyarországi támogatásoknak köszönhetően adományokat viszünk az idősebb, nyugdíjas tagjainak, a rászorulóknak.
Szarvas Gábor kiemelte, hogy a háború gyökeresen megváltoztatta a város hangulatát.
A háború előtt, a nyári időszakban rengeteg külföldi turista kereste fel a nyugat-ukrajnai várost, ám érthető okokból a külföldiek nem mernek ide látogatni. Viszont továbbra is rengeteg, a háború elől elmenekült ember tartózkodik a városban.
– Ezt abból lehet lemérni, hogy rengeteg orosz szót hallani Lembergben, ami korábban nem volt jellemző. Ez állandó konfliktusforrást jelent az orosz és ukrán ajkúak között – mutatott rá.
A szervezet elnöke elmondta, hogy a háború kezdete óta mindennaposak a katonatemetések Lembergben, egymást érik a gyászjelentések. Az sem ritka, hogy egyidejűleg 4-5 katonát kísérnek utolsó útjára. A város főterén, emléktáblát állítottak a háborúban elesett katonák tiszteletére, amelyre mindennap újabb és újabb portrék kerülnek fel. Ahogy minden nagyobb városban, megyeszékhelyen itt is külön parcellába temetik a hősi halottakat, nemrég a temető környékén járt és látta, rengeteg a friss sírhant, zászlóerdő van a sírkertben. Megjegyezte, hogy ha még 500 napig tart a háború, valószínű teljesen megtelik a parcella.
Kapcsolódó:
A háború 500 napja a lembergi magyarok szemszögéből │KISZó-háttér
A háború 500 napja a lembergi magyarok szemszögéből │KISZó-háttér
A háború 500 napja a lembergi magyarok szemszögéből │KISZó-háttér
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.