Sokoldalú, nyitott és megfontolt. Jó kommunikációs készsége nagy hasznára van az életben. Rengeteg dolgot kipróbált, manapság a horgászat a legnagyobb szenvedélye. Laza és őszinte, nem riad meg a problémáktól, hanem rögtön a megoldáson gondolkodik. A Kárpáti Igaz Szó Kulcslyuk rovatának vendége Albók Eduárd, a Tiszaújlaki kistérség első polgármester-helyettese.
Varga Brigitta
– Hol kezdte a pályafutását?
– Salánkon születtem. A középiskola befejezése után teljesítettem a sorkatonai szolgálatot. Mikor hazatértem, elvégeztem egy kereskedelmi iskolát. 2006-tól 2015-ig a nagyszőlősi járási tanács képviselőjeként tevékenykedtem, majd 5 éven át a járási tanács költségvetési osztályának a vezetője voltam. A közigazgatási reform végrehajtásakor, 2020-ban kértek fel a Tiszaújlaki kistérség első polgármester-helyettesének.
– Kipróbálta magát Dj-ként is.
– 1982-től kilenc éven át jártam a környező falvakat lemezlovasként a nejemmel, Ő a belépődíjat szedte, míg én zenéltem. Ezt később átvette tőlem a fiam, akit sokan Dj Jenciként ismernek. Ő Salánkon, Nagyszőlősön és Magyarországon is működtetett éjszakai klubot.
– Időközben vállalkozó lett, létrehozta a salánki tésztagyárat.
– Ennek ötlete 2005-ben vetődött fel. Akkoriban idehaza jószerével csak Magyarországról importált tésztaféléket lehetett vásárolni. Úgy véltem, azt a minőséget, azokat a tésztaféléket idehaza is elő lehet állítani, így hozzáláttam egy üzem létesítéséhez. A telephely kijelölése után a legfőbb feladatom a minőségi munkagépek, a modern technikai eszközök beszerzése volt. Ebben egy szolnoki barátom volt a segítségemre, ugyanis ő már akkor 30 éve tésztagyárat vezetett. Számos tanáccsal látott el, sőt terepszemlére is ellátogatott hozzánk szakembereivel. Segített a gépek beüzemeltetésében, valamint alkalmazottjaink betanításában. Eleinte csak ukrajnai megrendelők részére gyártottunk, 2013-től viszont Izraelből és Tadzsikisztánból is érkeztek megrendelések, az idei évtől pedig már Amerikába is exportálunk. Azonban itt nem állunk meg, szeretném, ha Kanadába és Litvániába is eljutna a salánki tészta. Ennek előkészítése már folyamatban van.
– Hogyan jut mindenre ideje?
– A családom a támaszom. A tésztagyár is családi vállalkozásként indult. A fiam sokat segít benne, de a kedves felesége is, ő vezette korábban a könyvelőséget. Időközben gyermekeik születtek, így az anyai szerep került előtérbe nála. Otthon maradt a csöppségekkel. Meg kellett tanulnom ügyesen gazdálkodni nemcsak a pénzzel, hanem az idővel is. Általában reggel 7-kor kelek és éjfél után hajtom álomra a fejem. A nap első felét a községházán töltöm, innen pedig egyenesen a gyárba megyek. Megesik, hogy túl sok feladat hárul rám és elfáradok. Amíg van elég energiám, addig folytatom a munkát, azonban előfordulhat, hogy egyszer választanom kell. Szerencsére van, aki átvegye majd tőlem a stafétát.
– Meséljen a családjáról.
– A feleségemmel, Máriával 42 éve vagyunk házasok. Két gyermekünk született, egy fiú és egy lány, és már van négy unokám. A legnagyobb 19, a legkisebb pedig 10 éves.
– Hobbi?
– Több mint 10 éve űzőm nagy szenvedéllyel a sporthorgászatot. Azóta számos megmérettetésen vettem részt nemcsak idehaza, hanem külföldön is. Ezekre a fiam és a vejem is velem tart. Tudniillik, egy ilyen verseny időtartama 100 óra. A feleségem gyakran haragszik is rám amiatt, hogy nemcsak én tűnők el ilyenkor jó pár napra, de a család többi férfitagját is magammal viszem. A legnagyobb fogásom eddig egy 29,2 kilogrammos tükörponty volt.
– Barátkozó típus?
– Könnyen megközelíthető ember vagyok, nyitott az új ismeretségekre.
– Megbízik másokban?
– Manapság már nem igazán. Eleinte megtörtént, hogy tévedtem egy-egy személy megítélésével kapcsolatban, ezekből tanultam. Odafigyelek a szavaimra, hogy kivel mit osztok meg. Másoknak is azt tanácsolnám, hogy legyenek óvatosak és soha senkiben ne bízzanak meg teljes mértékben. Én kizárólag csak a legközelebbi családtagjaimban bízom.
– Jó emberismerő?
– Nem kell hozzá sok idő. Gyakran mondják, hogy hamar kiismerem az embereket. Fél óra társalgás után el tudom dönteni, hogy érdemes-e az adott személlyel szorosabb kapcsolatot kiépítenem vagy sem. Ma már ritkán fordult elő, hogy tévedek az emberek megítélésével kapcsolatban.
– Könnyen hoz döntéseket?
– Minden tettemet alaposan átgondolom, több szempontból is megvizsgálom. Nem hozok hirtelen döntéseket.
– Keménykezű vezető?
– Igyekszem csapatjátékos lenni, hogy gördülékenyen tudjuk teljesíteni a ránk háruló feladatokat. Emellett olyan feltételeket teremteni, amelyek elégedettséggel töltik el az alkalmazottakat. Nálam a gyárban a mai napig ugyanazok az emberek dolgoznak, akikkel 18 évvel ezelőtt elkezdtem a munkát. Ehhez nyilván nem elegendő a versenyképes fizetés, szükséges a kiváló munkahelyi légkör és egy olyan főnök, akit tisztelnek a beosztottjai és hűségesek hozzá.
– Türelmes?
– Úgy vélem, mindenkiből elő lehet csalogatni a kisördögöt. Számos problémával találom magam szemben nap mint nap, vannak olyan emberek, akik ki tudnak hozni a sodromból. A közigazgatási feladatok ellátása sokkal több türelmet és megértést igényel, mint a vállalkozás vezetése. Itt többször kell önuralmat gyakorolnom.
– Milyen emberi tulajdonságok bosszantják?
– Nem tűröm, ha félrevezetnek. Ha valaki szeretne tőlem valamit, álljon elém bátran és tisztességesen közölje velem az óhaját. Továbbá nem szeretem, ha valaki a hátam mögött kibeszél.
– Határozott?
– Amint hozzálátok egy terv megvalósításához, onnantól nem hátrálok meg. Máskülönben bele sem kezdek. Tartom a szavam, ezt pedig másoktól is elvárom. A gyermekeimet is mindig erre neveltem. Ha valamire nincs rálátásom, akkor azt nem vállalom el, nem hitegetek senkit sem feleslegesen.
– Beleáll a konfliktusba?
– Nem tartom magamban a véleményem. Kiállok a magam igazáért.
– Mi a legnagyobb vágya jelenleg?
– A mihamarabbi béke, hogy ne legyen több civil áldozat. Nagyon megrendít, amikor a médiából arról értesülök, hogy ártatlan emberek vesztik életüket a háborúban.