Ezer kaktusz birodalma ● Kárpáti Igaz Szó

Hét éve gyűjti a kaktuszokat Sztojka Irén, akinek kertjében mára mintegy nyolcszáz fajta, az év minden időszakában nyíló kis és nagy kaktusz található.

Varga Brigitta

A batári kaktuszfarm Kárpátalja-szerte egyedülálló, hiszen a világ szinte minden tájáról találhatunk itt növényeket. Ráadásul a gyűjtő maga is foglalkozik a szaporításukkal.

– Honnan a kaktuszok iránti szeretet?

– Hét évvel ezelőtt a férjem elvitt egy magyarországi kaktuszkiállításra. El voltam ragadtatva a látványtól. Ekkor döntöttem el, hogy én is elkezdem gyűjteni a különleges növényeket. Innentől kezdve mindig kaptam a férjemtől egyet-egyet ajándékba.

Mára 800 fajta és több mint ezer példány található meg a kertünkben.

Minden évben ellátogatunk a kaktuszkiállításra, ahol új egyedeket szerezhetünk be, ám gyakran előfordul, hogy az internetről rendelünk különlegességeket. Már mindketten nyugdíjasok vagyunk, így minden szabadidőnket erre fordítjuk.

– Sokan úgy vélik, hogy kaktuszokat a legkönnyebb nevelni, mivel nem igényelnek nagy odafigyelést.

– A kaktuszfélék gondozása valóban egyszerű. Sokfelé képesek megélni, de legfőképpen a száraz helyeket kedvelik. A legjobb, ha az ablakban tartjuk őket, mivel kedvelik a napfényt és igénylik is. Ezek a növények jól tűrik a szárazságot. Tavasszal és ősszel 1-2 hetente kell öntözni. Nyáron pedig csak akkor, amikor a talaj a virágcserépben már közelít a kiszáradáshoz.

Télen minimum 10-15 Celsius-fok szükséges számukra, így üvegház vagy télikert a legmegfelelőbb a növényeknek.

A kertben mi is létrehoztunk egyet, melybe egy kályhát is vásároltunk a megfelelő hőmérséklet állandó biztosításához. Gyakran kísérletezem új fajtákkal. Amikor megbetegszik valamelyik, akkor ráoltom egy gömbkaktuszra és szép, egészséges egyed fejlődik ki belőle.

– A legtöbb növény, melyet kaktusznak szoktunk nevezni, nem is kaktusz, hanem pozsgás. Mi a különbség?

– A kaktuszfélék ugyanazon rendszertani kategóriába tartozó fajokat tömörítik magukban. Ennek megfelelően valamennyien rokonok, egy közös ősre vezethetőek vissza. Bár a kaktuszok a világ leghíresebb, nedvességet megőrző növényei, sok más faj is rendelkezik ezzel a képességgel. Ezek a pozsgások, s olyan növények, amelyek szintén tárolni tudják leveleikben, száraikban vagy esetleg gyökereikben a vizet. Ehhez különböző tulajdonságokat fejlesztettek ki, például rozettákat, egyszerűsített vagy megvastagodott leveleket vagy világos színű, fényvisszaverő tulajdonsággal rendelkező héjat.

Hozzátette, célja a gyűjtemény megtartása és bővítése, értékesítésben egyelőre nem gondolkodik. Mikor azonban zsúfolásig megtelik a télikert, szívesen ajándékoz el közülük szeretteinek.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó