KárpátHáz-Fiesta – száz néptáncos a színpadon ● Kárpáti Igaz Szó

Száz, népviseletbe öltözött fiatal várta, hogy színpadra lépjen a KárpátHáz Civil Szervezet által megrendezett fesztiválon. A színes, és nagyszerű rendezvénynek a meseszép PETER Szőlős-birtok és Élményközpont adott otthont, ahol a megjelenteket Tóth Győző köszöntötte. A szervezet ügyvezetője kifejtette, a nap a KárpátHáz Civil Szervezet életében meghatározó esemény, hiszen a néptáncprogram keretében öt településről száz tanítvány lépett színpadra.

Hegedűs Csilla

– A gyerekek bemutatják mindazt, amit az elmúlt időszakban tanultak. Érdemes megjegyezni, hogy az első néptáncegyüttes öt évvel ezelőtt alakult meg Badalóban. A mostani alkalommal az volt a célunk, hogy a táncosok találkozzanak, ismerkedjenek egymással, érezzék azt, hogy ők a KárpátHáz Civil Szervezet egyre bővülő családjának a tagjai. Nagy öröm számunkra, hogy ilyen sok gyermek gyűlt itt össze. Köszönettel tartozunk mindezért Péter Csaba megyei képviselőnek, a szervezet kuratóriumi elnökének, aki egyúttal a néptáncprogram ötletgazdája is – hangsúlyozta Tóth Győző. Hozzátette, a háború előtt a néptáncprogramnak több mint 400 tagja volt. Most ez a szám csökkent, de ez nem befolyásolja a folytatást. – Földrajzilag nyitottunk.

A Beregszászi után a Nagybégányi kistérség több településén is beindítottuk a képzést, így próbáljuk emelni a létszámot.

Abban bízunk, hogy a háború végeztével a családok hazajönnek, így a mi néptáncosaink is visszatérnek a kultúrházakba, és ismét több száz gyerekkel foglalkozhatnak kiváló táncoktatóink.

Kovács István hosszú évek óta szívvel-lélekkel oktatja a néptáncot.

– Régi álmom, hogy egyszer az összes tanítványom egy helyen léphessen színpadra, egy közös bemutatóval. A mostani rendezvényen a halábori, borzsovai, mezővári, badalói és csetfalvai gyerekek vettek részt. A programban számos táncot és népi éneket adnak elő, láthatunk többek mellett bodrogközi, rábaközi, szatmári, kárpátaljai táncokat és népdalok is felcsendülnek.

A közös táncban pedig az öt falu száz diákja szerepelt – hangsúlyozta a tánctanár, aki méltán lehet büszke a tanítványaira.

– Egytől egyig mindegyikükre vagyok, hiszen a most már nagykorúakká váltak sem szakadtak el teljesen a hagyományőrzéstől. Sokan közülük Magyarországon is táncolnak csoportokban, és emelt fővel vallják, hogy az alapokat nálunk, Kárpátalján sajátították el.

Tóth Győző elmondta, a Nagybégányi kistérségben Sirokai Kitti foglalkozik a gyerekekkel. Az ifjú pedagógus elárulta, a legaktívabbak a legkisebbek, vagyis az ovisok.

– Lelkesen érkeznek minden egyes próbára. Sajnos fiúhiányban „szenvedünk”, de igyekszem olyan koreográfiákat kiválasztani, amit így is színpadra tudunk vinni, viszont a kalocsait és a szatmárit sosem hagyom ki – magyarázta a tanár.

Az alkalmon az oktatók és nevelők mellett természetesen szülők, hozzátartozók is részt vettek, nagy örömmel nézték végig a nagyszerű műsort. Mindannyian egyetértenek abban, hogy a néptáncoktatás jót tesz a gyerkőcöknek, ugyanis ha egy rövid időre is, de elfelejtik az okostelefont, a számítógépet, s arra összpontosítanak, hogy elsajátítsák a népi játékokat, táncokat, hagyományainkat.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó