A Kijevi Magyar Nagykövetség belső ukrajnaiak pihenését szervezte meg Kárpátalján │KISZó-háttér

A Kijevi Magyar Nagykövetség a múlt héten első alkalommal szervezett kijevi édesanyák és kiskorú gyermekeik részére rekreációs időtöltést Kárpátalján, a makkosjánosi Helikon Hotelben. A programban kilenc édesanya és 11 (3-7 év közötti) gyermek vett részt. Olyan családok pihenhettek, melyek férfi tagja az ukrán hadseregben teljesít szolgálatot, illetve eltűntnek nyilvánították vagy elesett a harcokban. Az alkalom a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint a nagykövetség támogatásával valósult meg, a szervezésben Anna Szkorohod parlamenti képviselő nyújtott segítséget.

Hegedűs Csilla

– Sajnos a magyar–ukrán kapcsolatok nem a legjobbak, mondhatjuk, mélypontra süllyedtek. Nagykövetségünk mégis úgy gondolta, mindenkinek, így azoknak is, akik nem a politikai életben mozognak, de sajnálatos módon érintettek a háborúban, meg kell mutatni, hogy Magyarország kész a segítségnyújtásra. Úgy véltük, azoknak van erre leginkább szükségük, akik a legközelebbi személyt, vagyis szerettüket veszítették el. Meggyőződésünk, hogy a jelentős pszichikai terhelés alatt lévő családnak a lakóhelyüktől nyugodtabb, kárpátaljai környezet biztosításával sokat segíthetünk – fejtette ki Buhajla József, a nagykövetség első beosztottja, ügyvivője. – Az is fontos szempont volt, hogy ne kárpátaljai családok legyenek a kedvezményezettek, hanem az ország belső részében élők, így esett kijevi és Kijev környékén lakó családokra a választás.

Anna Szkorohod parlamenti képviselő segítségével sikerült az édesanyákat és gyermekeiket összetoborozni, és Kárpátaljára utaztatni – tette hozzá a diplomata.

– Bízunk benne, hogy ezzel a gesztussal is erősíteni tudjuk a magyar kisebbséggel kapcsolatos pozitív értékítéletet az ukrán társadalomban, megmutatva, hogy nem vagyunk ellenségek, a segítségnyújtásra törekszünk.

Továbbá abban is reménykedünk, hogy ez a borzalmas háború mielőbb véget ér, hiszen egyre többen helyeslik a békére való törekvéseket. Hazánk sokféle módon támogatja Ukrajnát. Magyarország a háború előtt is jelentős mértékben segítette legnagyobb szomszédját, a háború kitörése óta pedig folyamatosan ezt teszi. És a bölcs mondás itt is érvényesül, mely szerint: „Jobb egy jó szomszéd, mint egy távoli „barát” – jegyezte meg Buhajla József.

Bíró Tibor, a makkosjánosi Helikon Hotel tulajdonosa és csapata mindent megtettek azért, hogy az édesanyák és a gyerekek jól érezzék magukat. A teljes ellátáson kívül nagyszerű programokat szerveztek számukra, a hét minden napján más és más helyszínre utaztak.

– Mindenekelőtt meg szeretném köszönni a nagykövetségnek, személy szerint Buhajla Józsefnek, egyrészt hogy sikerült megtalálniuk a pihenéshez szükséges anyagi forrást, másrészt pedig, hogy ránk gondoltak. Számunkra ugyanis minden egyes ilyen rendelés óriási támogatásnak számít, hiszen a vendéglátás 2020 óta csak vegetál.

Ahhoz, hogy itt maradjunk, hogy a munkahelyeket meg tudjuk tartani, vendégekre van szükség. És ez a program egyike annak, ami korrektnek nevezhető – fejtette ki Bíró Tibor.

Hét éjszakát és nappalt töltöttek itt a fővárosból és környékéről érkezett anyukák és gyermekeik. Amikor megérkeztek, azonnal észre lehetett venni rajtuk, hogy nagyon fáradt emberek, és itt nem kizárólag fizikai fáradtságról beszélhetünk. Bíró Tiborék ezért is tettek meg mindent annak érdekében, hogy egy valóban felejthetetlen kikapcsolódásban legyen részük.

– Nagyon sok szép helyre elvittük őket, a programokat mindig a szeszélyes időjáráshoz igazítottuk. Amikor meleg volt, természetesen vízpartra mentünk, így a Beregdéda határában lévő Bora-bora üdülőövezetbe, ahol mind az anyukák, mind pedig a gyermekek remekül érezték magukat. Voltunk a Dinó-parkban is, az szintén nagy élmény volt a lurkóknak, hiszen, mint kiderült, korábban nem voltak még hasonló élményparkban. A Pacsirta üdülőt pedig az anyukák is nagyon kedvelték, egyértelműen a termálvíz miatt. Egy nap Babják Edit, a Beregszászi Városi Oktatási és Művelődési Osztály vezetőjének szervezésében a helyi óvodába látogattunk, mégpedig úgy, hogy a délelőtti órákra az anyukák ott is hagyták a gyerekeket. Előbb voltak kétségeik ezzel kapcsolatban, de hamar észrevették, hogy nyugodtak lehetnek, hiszen szinte minden gyerekre jutott egy nevelő. Egy másik nap pedig Babják Zoltán, a Beregszászi kistérség polgármestere látogatott el hozzánk, fagylalttal kedveskedett a vendégeknek. Fontosnak tartom megemlíteni, hogy a létesítmények vezetőinek is köszönettel tartozunk, hiszen támogatták a programot. Ezenkívül még egy kis városnézésre is maradt idő, Munkácson és Beregszászban nézelődhettek, utolsó este pedig egy hangulatos búcsúvacsorát szerveztünk az édesanyáknak. A hosszú útra pedig bőséges úticsomagokkal láttuk el őket – tudtuk meg Bíró Tibortól.

A felnőttek között egy nagymama is volt. A Kijev megyéből érkező Rita Tihonenko, mindkét fiát elvesztette a háborúban. Az egyik fia kisfiát, a két és fél éves Kosztyát hozta magával.

– Hatalmas szeretettel fogadtak itt minket, amiért végtelenül hálásak vagyunk, és nagyon szépen köszönjük a lehetőséget mind Tibornak, mind a magyar nagykövetségnek – jegyezte meg a nagymama. Elárulta, korábban még soha nem járt Kárpátalján, csupán térképről „ismerte” megyénket, ennek ellenére egy percig sem habozott, hogy útra keljen a kisunokájával.

– A menyemnek mondtam, hogy ha te nem, én el szeretném hozni a kisfiút. A döntést egyáltalán nem bántam meg. Úgy vélem, jó döntés volt. Leginkább a Pacsirta tetszett, a kellemes termálvíz, ezért úgy gondolom, ha élünk, és Isten megsegít, jövő nyáron, turistaként jövök ide. Az egy hét alatt egyértelművé vált, hogy az itteniek nagyon vendégszeretőek, mindenhol kedvesen fogadtak. Mindennap felhívtam az otthoniakat, elmondtam, milyen jó és szép itt, meg is nyugodtak, mind a menyem, mind a férjem.

Katerina Litvin szintén Kijev megyéből érkezett négy és fél éves kisfiával, Timofillal.

– Két gyermeket nevelek, sajnos most már egyedül, Timofil mellett a tizennyolc éves lányomat, akit nem hozhattam most magammal, de ő volt az, aki arra biztatott, hogy jöjjek el az öccsével. A hosszú utazástól kicsit tartottam, de megérte, hiszen jól éreztük itt magunkat, ugyanis az emberek nagyon kedvesek, előzékenyek, segítőkészek. Hálásak vagyunk Tibornak a gondoskodásért, az odaadásért. Ugyanilyen hálásak vagyunk a nagykövetségnek is a lehetőségért – mondta az édesanya.

Hozzátette, a kisfiának minden program tetszett, neki pedig a fürdőzés és a termálvíz. Kifejtette, ha legközelebb is lesz ilyen lehetőség, biztos, hogy élni fog vele, és a lányát is elhozza.

Magyarország 2015-től táboroztatja az ukrán gyermekeket. Az idén is számos iskolás magyarországi pihentetését valósítja meg, mint tette az elmúlt években is. Érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt időszakban több ezer gyermek részére tették lehetővé a kikapcsolódást. Miután elterjedt a hír, hogy a nagykövetség lehetővé tette az édesanyák és gyermekeik üdülését, sorra érkeznek a további igények. Buhajla József elmondta, a mostani üdültetést a tervek szerint további követi (nagy valószínűséggel magyarországi helyszínnel), kijeviek mellett herszoni családokat is szeretnének bevonni.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó