KISZó-kérdés – Nehéz elképzelni az életet készpénz nélkül

A világ számos országában egyre népszerűbb a készpénzmentesség. Ez alól Ukrajna sem jelent kivételt. Egyes helyeken olyan mélyen elterjedt ez a fajta fizetési mód, hogy a bankkártya nélküli ember már szinte nem tekinthető a társadalom teljes jogú tagjának. Svédországban és Hollandiában mindennapi téma a papírpénz használatának teljes elutasítása, és az első teljesen készpénzmentes ország létrehozása.

Bujdosó Ivett

A Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán feltett kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, olvasóink készek-e átállni a készpénzmentes fizetésre. Válaszadóink 86 százaléka elutasítja a bankkártyás rendszer teljes körű bevezetését, 14 százalék azonban hajlandó lenne kizárólag elektronikus úton végezni az elszámolást.

Vjacseszlav Cserkasin adóelemző szerint a készpénzforgalom teljes elhagyására irányuló javaslat finoman szólva is korai Ukrajnában. Mint mondta, ennek egyszerre több irányban is romboló hatása lenne.

„A politikai szereplők nyilatkozatai a készpénzhasználat azonnali eltörléséről lényegében kontraproduktívak, és nem is valósulnak meg. Bár a készpénzmentességre való átállás folyamata elkerülhetetlen, ám nem végleges és korántsem azonnali” – fogalmazott az adóelemző.

Felmérések szerint minden ötödik ukrajnainak nincs bankszámlája, illetve legalább minden tizedik-tizenkettedik továbbra is szándékosan kerüli annak használatát. Alacsony a pénzügyi ismeretek szintje a 60 évnél idősebb és a 18-24 évesek körében. Emellett az ukrajnai falvakban a készpénzmentesítés folyamatai lassabban haladnak, mint a városokban.

Vjacseszlav Cserkasin szerint a készpénznek két fontos tulajdonsága van, amelyek miatt mindig van rá igény. Ez pedig a papírpénz alkalmazhatósága áramkimaradás vagy számítógépes támadás esetén. A másik elévülhetetlen előnye az, hogy ez a legdemokratikusabb (állami és vállalati ellenőrzéstől mentes) fizetési mód.

Milyen kockázatokkal és előnyökkel jár a készpénzmentességre való teljes átállás?

Vitalij Sapran közgazdász szerint a készpénz elhagyása a helyes eljárás Ukrajnában. Ám azt zökkenőmentesen kell végrehajtani, s akkor az ország gazdaságának hasznára válik. Mint kifejtette, nem kell betiltani a készpénzt, azt lassú nyomásgyakorlással szükséges kivezetni a bankközi készpénzpiac szabályozásán keresztül.

Szakértők szerint van bizonyos kapcsolat a készpénz nélküli fizetések mértéke és az életszínvonal között. Úgy gondolják, az árnyékgazdaság sem létezhet készpénz nélkül.

Rosztiszlav Surma, az Elnöki Hivatal helyettes vezetője a témával kapcsolatban kifejtette, elemezték azt a forgatókönyvet, miszerint a teljes gazdaságot készpénzmentesre állítják át. Mindezt azért, mert a lakosság nagy része nem fizet adót.

A másik indok a készpénzmentességre a korrupció visszaszorítása.

„A kenőpénzek 99 százalékát készpénzben adják. Sajnos mindannyian azt mondjuk, hogy meg akarunk szabadulni a korrupciótól, ám mindig kiderül, hogy az illegális juttatások folyósításában nagyszámú állampolgár érintett” – magyarázza Rosztiszlav Surma.

Az Elnöki Hivatal helyettes vezetője elmondta, annak érdekében, hogy még a távoli falvakban élő idősek számára is kényelmes legyen a készpénz nélküli élet, Ukrajnában, terminálok beszerelésével, 100 százalékos lefedettséget akarnak elérni.

Valóban el lehet hagyni készpénzt Ukrajnában? Mit mond erről az Ukrán Nemzeti Bank?

„A bankrendszer készen áll egy ekkora méretű változásra” – mondta Katerina Rozskova, az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) elnökének első helyettese. Hangsúlyozta, ennek ellenére bizonyos mennyiségű készpénznek forgalomban kell lennie.

Úgy gondolom, hogy a bankrendszer készen áll erre. A mai technológiák relatíve azt is lehetővé teszik, hogy akár a piacon is átutaljuk a pénzt egyik kártyáról a másikra, vagy a telefonba épített alkalmazással fizessünk. A bankrendszer technológiai, befogadási és folytonossági szempontból készen áll erre. De készen áll-e erre Ukrajna?” – tette fel a kérdést Rozskova.

A szakember hozzátette, a készpénz teljes elutasítására nem tud példát a világon, sőt a legfejlettebb országok is forgalomban tartanak bizonyos mennyiségű papírpénzt.

„Tudom, hogy volt néhány negatív példa, amikor ezt a készpénzmennyiséget minimálisra csökkentették, és ez nem tetszett a lakosságnak” – fogalmazott.

Véleménye szerint azonban Ukrajnának továbbra is törekednie kell az elektronikus fizetések számának növelésére.

„Ez olcsóbb a bankok, a vállalkozások és a lakosság számára. Ám abban nem vagyok biztos, hogy teljesen ki tudjuk vonni a készpénzt a forgalomból” – hangsúlyozta Katerina Rozskova.

Olvasóink hozzászólásaiból is kiderül, hogy nem támogatják a készpénzmentességet. Sokakban ellenérzést vált ki ez a fajta „modernizáció”.

Z. Natália szerint ez a törekvés a lakosság teljes ellenőrzése érdekében történik. „Mi jöhet még ezek után? Melyik országban fordul elő ilyen?”, kérdezte felháborodottan a kommentelő.

Hasonló véleményen volt R. Viktória, aki szerint „a készpénz betiltása egyenlő a rabsággal”.

B. Zsuzsanna is egyetértett az előtte szólókkal: „A világon van olyan ország, ahol már megvalósították a teljes készpénzmentes elszámolást?”, tette fel a kérdést.

M. Dávid úgy fogalmazott, a készpénz a szabadság záloga. „A bankkártyán csak egy kulcs van, amivel a bankban lévő pénzedhez hozzáférhetsz. Ha olyan a kedve a banknak vagy az államnak, akkor bármikor érvénytelenítheti a kártyádat. Emiatt nincs bankkártyám.”, írta hozzászólásában a fiatal férfi.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó