Több mint 500 napja tart a háború. Ami kétségbeejtő, hogy továbbra sem látni a végét, és minden nappal nő a kárpátaljai katonaáldozatok száma. Mindössze az a történelmi tapasztalat élteti bennünk a reményt, hogy minden háború véget ér egyszer. Nem látjuk, hogy mit tartogat számunkra a holnap. Ugyanakkor nem mehetünk el szó nélkül azon tény mellett, hogy a kárpátaljai magyarok nem külső szemlélői az eseményeknek, humanitárius téren és a harcmezőn is kiveszik a részüket a háborúból.
![](https://kiszo.net/wp-content/uploads/2023/02/4N5A1157-scaled-e1677348667356-856x1024.jpg)
Fegyir Sándor egy nemrég a Kárpáti Igaz Szónak adott interjújában arról beszélt, hogy közel 400 magyar nemzetiségű katona harcol a fronton, közülük eddig több mint harmincan áldozták életüket ebben a pusztító háborúban. Az Ungvári Nemzeti Egyetem professzora korábban úgy fogalmazott: „a béke első napja lesz a legnehezebb”. Vélhetően mindenki egy boldogító és könnyű teherként élné meg, és nagyon várja már ezt a pillanatot. A filozófus, szociológus szerint akkor mindenki felsorakozik majd Ukrajna mögé, emlékeztetve, hogy ki és hogyan segített. A budapesti ukrán nagyköveti poszt várományosa úgy véli, a magyaroknak lesz mit felmutatniuk, mert magyar zászló is lobogott a fronton, és ezzel tanúbizonyságot tettek arról, hogy a magyarok is a tűzvonalban állnak, ők is Ukrajna függetlenségéért harcolnak. Úgy gondolja, Kijev sem vonhatja kétségbe, nem mondhatják, hogy a kárpátaljai magyarok nem állnak ki Ukrajnáért, hogy a magyarok ellenségek. Ezzel a magyar közösség is Ukrajna részét képezi, hozzájárult a győzelemhez. Ugyan ez igaz Magyarországra is, mely folyamatosan hangsúlyozza kiállását Ukrajna területi integritása mellett, és minden vitás kérdés – gondolok itt a kisebbségi jogok szűkítésére – ellenére segíti Ukrajnát ebben a nehéz helyzetben.
A kárpátaljai magyarság az ország függetlenségének kikiáltása óta érdekelt az egymás iránti tolerancia megőrzésében. A háború eltelt hónapjai alatt ennek ékes bizonyítékát mutatta, a humanitárius segítésnyújtással, a menekültek segítésével, és előfordult, hogy a lövészárokban. Sajnos a háború negatív hatással volt a kárpátaljai magyarság demográfiai mutatóinak alakulására, de a béke pozitív változásokat hozhat.