Az európai integráció részeként Ukrajnának tudatosan csökkentenie kell a termelési volument a mezőgazdasági szektor egyes ágaiban – írja a Unian hírügynökség.
„Előfordulhat, hogy fontolóra vesznek valamilyen termelési korlátozást” – mondta Olha Trofimceva, az ukrán külügyminisztérium különleges megbízatású ex-nagykövete.
Mint mondta, a szomszédos EU-tagállam, Lengyelország is hasonló helyzetbe került: kevesebb tejet és tejterméket állíthat elő, hogy ne okozzon gondot az Európai Unió többi tagjának.
„Az EU tagjaként bizonyos korlátok közé vagyunk szorítva. Például nem tudunk annyi tejet és tejterméket előállítani, amennyit szeretnénk, mivel ez más piacokra is hatással van” – mondta Witold Jan Waszczykowski lengyel EP-képviselő.
Trofimceva szerint Ukrajnának aktívan részt kell vennie azokban a vitákban, amelyek arról szólnak, hogy milyen lesz az EU agrárpolitikája a közeljövőben, és a lehető leghatékonyabban meg kell védeni a saját érdekeket.
„Ha az uniós agrárpolitika a jelenlegi formájában marad, akkor érthetővé válik (az EU számára is), hogy nem bírják el az ukrán termelést” – hangsúlyozta.
Az európai politika mindenekelőtt a viszonylag kisgazdák támogatását és fejlesztését célozza, akik semmiképpen sem hasonlíthatók össze a több száz, ezer, sőt tízezer hektáron gazdálkodó ukrán nagy- és közepes agráralakulatokkal.
Ezért az EU-tagok már Ukrajna európai uniós csatlakozása előtt korlátozzák vagy betiltják egyes mezőgazdasági termékek exportját.
Mint kifejtették, az ukrán mezőgazdasági termelés legjövedelmezőbb ágait a lisztőrlő malmokat, a baromfitenyésztést, valamint a zöldség- és gyümölcstermesztést érheti hátráltatás.
Az EU kész Ukrajna gabonaexportja szinte teljes mennyiségének elszállítására
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.