Húsz- és ötvenezer közötti ember veszítette el valamely végtagját a háború kezdete óta Ukrajnában protézisgyártó cégek, orvosok és jótékonysági szervezetek korábban még nem közölt becslései szerint – írja a The Wall Street Journal.
A lap szerint a tényleges szám még ennél is magasabb lehet, ugyanis a páciensek nyilvántartásba vétele a beavatkozás után viszonylag hosszú időt vesz igénybe, egyesek végtagjait csak hetekkel vagy hónapokkal a sebesülés után amputálják.
Összehasonlításképpen, az első világháborúban – amikor az eljárás gyakran az egyetlen elérhető eljárás volt a halál elkerülésére – mintegy 67 000 német és 41 000 brit katona végtagját kellett amputálni. Az afganisztáni és az iraki invázióban kevesebb mint 2000 amerikai katona vesztette el valamely testrészét.
Az ukrán kormány ugyan nem teszi nyilvánossá a veszteséglistákat, így a sebesültekkel kapcsolatban sem rendelkezünk pontos adatokkal, de például a német Ottobock, a világ legnagyobb protézisgyártója, amely együttműködik Kijevvel az amputáltak megsegítésében, a kormánytól és az egészségügyi partnerektől származó adatok alapján körülbelül ötvenezerre becsüli az amputáltak számát.
Egy ukrán jótékonysági szervezet kétszázezerre teszi azok számát, akik a háború következtében szenvedtek el súlyos sérüléseket, és szerintük ezek mintegy 10 százalékánál volt szükséges az amputáció elvégzése.
Mindez természetesen komoly terhet ró az ukrán egészségügyi rendszerre. Nemzetközi segítségnyújtás keretében ugyanis rengeteg művégtag érkezik az országba, de az amputáltak ellátásához szükséges szakértő személyzet már rendkívül alacsony létszámú, ezért sok beteg akár több mint egy évet is vár az új végtagra. Egy megkérdezett orvos szerint a betegeknek legkésőbb 90 nappal az amputáció után új végtagokat kellene kapniuk, hogy elkerüljék az elsorvadást és más problémákat, ám ez gyakran nem kivitelezhető.
Az amputáltak között a kisgyermekek ellátása a legnehezebb, mert felnőttkorukra új protézist kell kapniuk. A jelenleg folyó háborúban nagyon magas a halottak és a sebesültek száma.
A frontvonaltól mintegy 5 kilométeres körzetben megsebesült 100 katona 36 százaléka szenvedett nagyon súlyos sérüléseket,
míg az összes bevetett katona 5–10 százaléka meghalt az ukrán hadsereg becslései szerint, amelyeket megosztottak az amerikai katonai sebészek egy csoportjával. Ehhez képest a közelmúltbeli konfliktusokban bevetett amerikai katonáknak mindössze 1,3-2 százaléka halt meg harc közben.
A nyugati katonai sebészek a második világháború óta nem láttak ilyen mértékű sérüléseket
– fogalmazott az ukrán katonai orvosokat kiképző volt katonai sebészekből álló csoport vezetője.
Míg a konfliktus elején a tüzérségi támadások és a rakéták voltak az amputációk fő okai, mostanra a legsúlyosabb áldozatokat a frontvonal mentén elhelyezett aknák okozzák.
Naponta 40–80 beteg jelentkezik kritikus sérülésekkel,
mondta el Zaporizzsja egy magánklinikájának igazgatója, aki hozzátette, az általa vezetett intézmény korábban plasztikai sebészettel foglalkozott, mára viszont elsősorban amputáltakat kezel és rehabilitál.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.