KISZó-kérdés – A többség támogatja az újgenerációs dohánytermékek betiltását

Ukrajnában július közepétől szigorú intézkedéseket vezettek be az elektromos cigaretta használatának korlátozására. Múlt heti KISZó-kérdésünk ehhez kapcsolódott, alternatív reakciógombos véleményszavazásunkon azt kérdeztük, olvasóink támogatják-e az elektromos cigaretta használatának betiltását?

Szabó Sándor

Az Ukrán Egészségügyi Minisztérium adatai szerint 2023-ban a lakosság 27,4 százaléka vallotta magát aktív dohányosnak, az alkalomszerűen cigarettázók száma 6,8 százalékra tehető. Egy április elején közzétett közvélemény-kutatás szerint a háború kitörése óta közel 5 százalékkal növekedett a dohányosok hada. Elrettentő adat, hogy évente 85 ezer ukrán hal bele a cigaretta káros hatása révén kialakuló betegségekbe.

Nézzük, mi is változott a most hatályba lépett szabályozással. A dohányzásellenes jogszabályok eddig nem terjedtek ki az e-cigarettákra. A módosító 1978. számú törvény tilalmi rendelkezései június 11-től megtiltották a dohánytermékek, elektronikus cigaretták és a hozzá való folyadékok reklámozását és értékesítésének promócióját; 1020 hrivnya pénzbírságot szabnak ki e termékek 18 éven aluli személyeknek való értékesítéséért, egy éven belüli ismételt jogsértés esetén a bírság 10 200 hrivnya; betiltották az ízesített cigaretták értékesítését; a hagyományos cigarettához hasonlóan bevezették a dohányzás tilalmát az elektronikus cigaretták esetében is nyilvános helyeken és zárt helyiségekben.

Utóbbi korlátozó intézkedés a vízipipákra is vonatkozik. A szigorítások nem tűnnek túlságosan drákóinak, erre erősített rá egy általunk megkérdezett, elektromos cigarettákat is forgalmazó kereskedés eladója.

Neve elhallgatásával elmondta, mindössze annyi változott, hogy lekerültek a reklámok az üzlet homlokzatáról, valamint eladásnál nem ajánlhatja a vevőnek, vagy nem népszerűsítheti egyik vagy másik terméket. Hozzátette az e-cigik forgalmazását egyelőre a készletek erejéig folytathatják. Megjegyezte az e-cigaretta rendkívül népszerű a fiatalok körében.

Szakértők egybehangzó véleménye szerint különösen veszélyes, hogy az új típusú eldobható elektromos cigaretta ismeretlen, bevizsgálatlan és megbízhatatlan összetételű, e nagyon magas nikotintartalmú termékek kifejezetten a fiatalok számára készültekbe.

Egy ilyen készülék 3 vagy akár 16 doboznyi cigarettának megfelelő mennyiségű nikotint sűrítettek.

Tehát egy rúd akár háromszáz szál cigaretta káros hatásait is magában hordozhatja. A használója pedig nem tudja szabályozni, hogy egy alkalommal milyen nikotinmennyiséget szív el. Ezért különösen veszélyes, hiszen a hirtelen nagy mennyiségben beszívott nikotin mellkasi fájdalmat, szédülést, hányást vagy akár vérköpést is okozhat. A hosszú távú negatív hatásairól nem is beszélve: már fiatalkorban létrejön miatta a nikotinfüggőség, orvosilag kimutatható, hogy a legnagyobb százalékban felel a tüdőrák kialakulásáért, valamint keringési és más betegségeket is okozhat.

A dohányfüst valójában minden formában káros az emberi szervezetre, hiába szeretnék az elektromos cigaretta hívei elbagatellizálni azokat.

A hagyományos dohányzás helyett a gyártók eredetileg egészségesebb és a környezetre veszélytelen alternatívát kínáló eszköznek szánták az e-cigit.

Mivel hasonló érzetet nyújt, mint a hagyományos cigaretta, elméletben úgy helyettesíti azt, hogy használata közben a nikotinon kívül nem visz be a szervezetbe egyéb, a cigarettafüstben megtalálható, a dohány és a papír égése során keletkező, mérgező vagy rákkeltő anyagokat.

Ám megítélése egyelőre némileg ellentmondásos, több országban jelenleg is vizsgálják a biztonságosságát.

Az ukrán egészségügyi szakemberek szerint megtévesztő lenne az „egészséges” jelzővel illetni az elektromos cigarettát, hiszen a nikotin az emberi szervezetre káros, erős függőséget okozó méreg. Használói a koronavírus-fertőzést is nehezebben szenvedik el, hisz a készülék a tüdőt és az immunrendszert is gyengíti. Gyártói és forgalmazói viszont egyre agresszívebb reklámkampányt folytatnak elterjesztése, népszerűsítése érdekében, s eközben a klasszikus füstölnivalóval szembeni kisebb rizikóval kecsegtetik a füstimádókat.

Ami véleményszavazásunk eredményét illeti. A válaszadók jelentős többsége, 88 százaléka támogatja az elektromos cigaretta használatának betiltását. Ezzel szemben mindössze 12 százalék ellenzi ezt.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó