Ukrajnában a hidak 9 százaléka kritikus állapotban van. A hídszerkezetek állapotát ellenőrző bizottság 24 ezer objektum állapotára vonatkozó információt elemzett a meglévő több mint 28 ezer átjáró közül. A területfejlesztési és infrastrukturális minisztérium sajtószolgálatának beszámolója szerint a legkritikusabb állapotban lévő hidak 50 százalékát az elmúlt három évben nem ellenőrizték. A hadiállapot idején azonban biztonsági okokból nem nevezték meg konkrétan a helyüket.
Bujdosó Ivett
Az utóbbi hetekben Kárpátalján megszaporodtak a hidakkal kapcsolatos balesetek, melyek személyi sérüléssel és halállal végződtek. A Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán arról kérdeztük olvasóinkat, ők vajon aggasztónak tartják-e hídjaink állapotát. A válaszadók túlnyomó többsége (88,6 százalék) kritikusnak ítéli az objektumok helyzetét, a fennmaradó 11,4 százalék meg van elégedve azokkal.
Kérdésünk apropójául az elmúlt hetek eseményei szolgáltak. Emlékeztetőül, július 24-én a délutáni órákban összeomlott Taracköz (Tereszva) és Bedőháza (Bedevlja) között a Tarac folyón átívelő közúti híd, amikor egy teherautó és egy személygépkocsi haladt át rajta. Az elsődleges feltételezések szerint a balesetet a hídszerkezet karbantartásának elhanyagolása okozta. Mint ismert, a hidat 66 éve adták át, és ez idő alatt egyszer sem végeztek rajta nagyjavítást.
Később az is kiderült, hogy az említett hidat 2018-ban átfogó vizsgálat eredményeképp balesetveszélyesnek minősítették, ezért korlátozták rajta a 7 tonnánál nagyobb súlyú járművek közlekedését.
A baleset körülményeit kivizsgálva kiderült, az áthaladó kamion 45 tonna homokot szállított, jócskán meghaladva ezzel a megengedett súlyhatárt. Ennek következtében leszakadt a híd három szelvénye, a teherautó és az éppen áthalaó személygépkocsi is a mélybe zuhant. A szerencsétlenségben öten sérültek meg, mindannyian a gépkocsi utasai voltak.
A kiemelt jelentőségű híd felújításához még 2021-ben elkészült a szükséges tervdokumentáció, ám a háború miatt a munkálatokat elhalasztották.
Épp lecsilapodtak a kedélyek, amikor egy héttel később a Fekete-Tisza felett szakadt le egy függőhíd. Az áldozatok 20 méter magasból zuhantak a mélybe.
A katasztrófa-elhárítás tájékoztatása szerint az eset augusztus 3-án történt Tiszaborkút (Kvaszi) községben. A Kijev megyei turisták nyaralni érkeztek vidékünkre, egyikük a mentőautóban belehalt sérüléseibe, két társa kórházba került.
Ezek után megyénkben úgy döntöttek, fokozottan ellenőrzik a hidak állapotát. Viktor Mikita augusztus 4-én beszélt erről a kárpátaljai kistérségek vezetőivel. A kormányzó elrendelte az összes kárpátaljai gyaloghíd állapotának felmérését.
Az értekezleten továbbá szó esett arról is, hogy a fa talapzatú hidak teljes burkolatát le kell cserélni, s amennyiben szükséges, figyelmeztető táblát kell kihelyezni az objektumok állapotára vonatkozóan.
A tragédiák megelőzhetőek lettek volna, ugyanis 2021 júliusában a Nagy építkezés elnöki programban 14 hídszerkezet, köztük a Tarac folyón átívelő objektum felújítása is szerepelt. A háború azonban közbeszólt. Az ismert okok miatt az utóbbi napokban jelentős előrelépések történtek a hídszerkezetek helyzetének felmérését és azok felújítását illetően.
Az Ilosvai Városi Tanács honlapján közzétett információk szerint Ilosván a Naberezsna és a Partizanszka utcákat összekötő függőhidat balesetveszélyesnek minősítették. Aszakértői értékelés szerint a tartókábelek meglazultak, ráadásul a padlózata is hibás, nem megfelelő vastagságú. Ennek okán a hidat átmenetileg lezárták.
Emellett a Huszti és a Técsői járásban két objektumot is felújítottak. A huszti járási Berezna (Berezovo) településen az átkelő renoválása még júniusban kezdődött. Megerősítették a hidak teljes szerkezetét, biztosították a beton- és a fémszerkezetek korrózió elleni védelmét, illetve leaszfaltozták a hídhoz vezető útszakaszt. A munkálatok befejezése után útburkolati jeleket festettek fel és útjelző táblákat is kihelyeztek.
A Técsői járásban az Uglyát és a Nagyugolykát összekötő hidat hozták rendbe. Ott monolit vasbeton védőkötéssel erősítették meg az objektum támasztékait, a hídra felvezető útszakaszra új aszfaltbeton réteget fektettek, továbbá útjelző táblákat helyeztek ki.
Miroszlav Bileckij, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás helyettes vezetője ezzel kapcsolatban kifejtette, „apró lépésekkel haladunk annak irányába, hogy a helyi utak burkolata jó minőségű legyen.”
Előző heti KISZó-kérdésünk:
KISZó-kérdés: a válaszadók többsége téli áramszünetekre számít
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.