RIT-krónika: Benkő György művészetfilozófiája

A Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társasága régiónk egyik legpatinásabb, legsikeresebb alkotó közössége. Tagjainak tevékenysége meghatározója a kárpátaljai magyar kulturális, művészeti életnek. Sorozatunkban a közösség egy-egy tagjának munkásságából villantunk fel részleteket. Legutóbb Jankovics Máriát ismerhették meg, ezúttal pedig a beregszászi Benkő Györgyöt (1947–2020), a RIT alapító tagját mutatjuk be.

A festőművész 1965-ben érettségizett a Beregszászi 3. Sz. Középiskola esti tagozatán. 16 évesen kezdett el festeni. 1967-ben felvételt nyert az Ungvári Iparművészeti Szakközépiskola festészeti szakára, ahol 1971-ben szerzett diplomát. Mesterei: Petky Sándor, Demigyuk Viktor, Horváth Anna voltak. 1972-től 1992-ig több vállalatnál is dolgozott dekoratőrként.

1967-től több megyei és külföldi kiállításon, csoportos tárlaton vett részt. Egyéni tárlatát a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola kollégiumának Révész Imre kiállítótermében csodálhatta meg a közönség 2004-ben. Több csoportos kiállításon vett részt Beregszászban, Ungváron, Budapesten, Kijevben, Lembergben, Odesszában és Krakkóban.

2007-ben a Magyar Köztársaság elnöke Benkő György festőművésznek, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rajztanárának a kárpátaljai magyar diákság művészeti képzése terén kifejtett tevékenysége elismeréseként a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkereszt kitüntetését adományozta.

Filozofikus-elemző beállítottságú művész – írta róla Prihogykó Duska művészettörténész. Szerinte műveiben egyidejűleg van jelen a valós és a képzeletszülte világ, a reális életanyag és a fantázia. Munkáiban a lágyan plasztikus formák, a folyamatos kontúrvonalak, visszafogott, matt tónusok élénk színekbe, expresszív formákba csapnak át; olykor a kontrasztos színek ütköznek egymással.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó