Szent István-napi ünnepség Beregszászban
A hagyománynak eleget téve augusztus 20-án a beregszászi Szent Kereszt Felmagasztalása római katolikus plébániatemplomban, amely zsúfolásig megtelt hívekkel, Szent István-napi misét tartottak, és az új kenyeret is megszegték.
Az ünnepi misén Molnár János esperes-plébános apostoli szent királyunkról szólt. Hangsúlyozta, István király negyven évig tartó uralkodása alatt tíz egyházmegyét szervezett, a magyar népet kereszténnyé tette. Az esperes-plébános kitért arra is, hogy mit üzen Szent István király a ma élőknek, illetve mi az az örökség, amire támaszkodhatunk. Legfontosabb a hit és a nemzet megtartása, egymás segítése, a családi élet szentsége.
– Több szempontból is mindig fontos számunkra, hogy méltassuk augusztus 20-át, ugyanis nemzeti ünnepet tartunk, és mivel katolikus egyházunkban szentként tiszteljük István királyt, ezért az ünnepet liturgikusan is megtartjuk. A mai napon nem véletlenül az evangélium Szent Máté könyvéből idéztem, miszerint az okos ember a házát sziklára építette. Szent István királynak az volt a feladata a maga idejében, hogy ne csak házat, hanem hazát, egy országot építsen egy nemzet számára. Megtalálja azt a szikla alapot, amely évszázadokra, sőt, évezredekre megmaradjon itt, Európa szívében. Amikor Szent István az evangéliumot választotta, lassan ezer év igazolja, hogy egy olyan biztos alapot választott népe számára, amely hisszük, hogy a következő évezredekben is megőriz. Az új kenyérben pedig hálát adunk a mindenható Istennek, aki megérlelte a búzánkat, és lehetőséget adott arra, hogy a mindennapi kenyér az idén is az asztalunkra kerüljön. Ugyanis a keresztény ember mindent Istennek köszön meg, az elsők között a kenyeret – hangsúlyozta az esperes-plébános.
A világ magyarságának figyelme ma különösen ránk, kárpátaljai magyarokra irányul, a legtöbbet szenvedett nemzetrészre. Molnár János kifejtette, hisszük azt, hogy Szent Istvánba kapaszkodva, példájából erőt merítve hordozzuk azt a keresztet, amit most vinnünk kell.
– Az Úristen senkinek nem ad nagyobb keresztet, mint amit elbír, az Ő kegyelmének segítségével. Hisszük, hogy a mostani megpróbáltatás is megerősít bennünket, megújít és így, megújulva fogunk kikerülni ebből a helyzetből mi is, és mindazon nemzetek, akik velünk együtt szenvednek a háború borzalmai miatt – zárta szavait az esperes.
Az ünnepi szentmise végén Molnár János megszentelte, majd Isten áldását kérte a nemzeti szalaggal átkötött új kenyérre, amely az életet, a megélhetést és az otthont szimbolizálja. A beregszászi Szerb pékség által biztosított kenyérből mindenki kapott egy szeletet.
Hegedűs Csilla
A szerző felvételei
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.