Újabb remek zenekarral bővült a magyar könnyűzenei ipar. A kárpátaljai fiatalokból álló Horizont együttes első dala július 1-jén jelent meg a YouTube-on, s már több mint 67 ezer megtekintésnél jár.
Varga Brigitta
A banda néhány tagja sokaknak ismerős lehet. Dudás Gergő, Kudron Jóska és Danku József korábban az Ullie együttesben játszott. A három fiatal srác tavaly decemberében határozta el, hogy saját zenekart hoz létre.
– Az Ullie együttesnek mára kialakult, sajátos stílusa van. A fiúkkal időközben rádöbbentünk, hogy mi nem feltétlen ezt az irányvonalat szeretnénk erősíteni, s hogy ez így számunkra már nem működőképes. Jobbnak láttuk, ha mindhárman kilépünk a zenekarból, elkerülve így az esetleges viszályokat és megőrizve a barátságot a zenekar többi tagjával. Valami mást szerettünk volna előadni, egy új formációt létrehozni – avatott be a részletekbe Gergő.
– Nem telt el sok idő, s megalakult a Horizont nevet viselő együttesetek. Kik csatlakoztak hozzátok?
– Hapák Gabicát, az együttes énekesét körülbelül 3 éve ismerem. Gyakran zenéltünk együtt, így nem is volt kérdéses, hogy őt kérjük fel, csatlakozzon hozzánk és legyen az új formáció énekese. A dobosunk személye nem végleges, jelenleg 4 állandó tagunk van – mondta Gergő.
– Gabica sem most kezdte pályafutását. Korábban már megjelent egy önálló dala Élet álom címmel.
– Egészen pici korom óta énekelek – árulta el Gabica. – Az évek során azzal szembesültem, hogy Budapesten könnyebb lesz kibontakoznom, mint Kárpátalján. Így kis időt a magyar fővárosban töltöttem, énekórákat vettem, s közben megismerkedtem egy zenei producerrel. Őáltala született meg ez a dal, melynek zenéjét Fitos Viktor szerezte, szövegét pedig Valla Attila írta. A hangszerelésében többek között Kudron József és Danku József is részt vett. E zeneművel a közmédia dalválasztó műsorába, A Dal 2023-ba is beneveztünk. Ám beláttam, hogy szükségem van egy zenekarra. Így épp jókor érkezett a felkérés a fiúktól.
– Ki írja a dalokat?
– Az első két dalunk szövegét és zenéjét én írtam – fejtette ki Gergő. – Elsőként az általam komponált számok kerülnek bemutatásra. Természetesen a többiek is közreműködnek a munkánkban. A továbbiakban például egy Danku József által írt zene is feldolgozásra kerül.
– Az első, Madarak és címerek című dalotokat Kárpátaljának szenteltétek.
– Fontos tudni, hogy ez a dal nem mostanában íródott, hanem 10 évvel ezelőtt, mikor még az Ungvári Zádor Dezső Zeneművészeti Szakközépiskola diákja voltam. Itt tartottak nekünk dalszerző órát, s ezt házi feladatként írtam akkoriban. A szerzeménynek azonban mára fontos mondanivalója van. A címben szereplő madarak szó a munkácsi várról gyalázatos módon eltávolított turulmadárra utal, míg a címerekre célzás azt erősíti, hogy Kárpátalján napjainkban is helye van a magyar jelképeknek – közölte Gergő.
– Az első dalotok melankolikus hangvételű, a második viszont már fülbemászó popdal, igazi nyári sláger. Elég nagy a kontraszt a két szám között.
– Óriási, de ezt így is a terveztük. A Táncunk meg nem áll egy sokkal lazább, bulizósabb dal lett. Ez a 2000-es évek discostílusát idézi fel, mely az utóbbi időben újra virágkorát éli. Zenei stílusunkat behatárolni semmiképp sem szeretnénk. A későbbiekben valószínűleg kialakul majd a zenekar sajátos hangzása. A pop irányában haladunk tovább, de egyébként mindenre nyitottak vagyunk – fogalmazott Gergő.
– Hogyan zajlanak a próbák?
– Az internet segítségével. Bár nem túl könnyű telefonon keresztül begyakorolni a dalokat, mivel gyakran késik a hang, de nem is lehetetlen. Így választjuk ki például a Gabicának megfelelő hangnemet. Amikor elkészült egy dal, akkor készítek egy zenei alapot, azt mindenkinek szétküldöm, s ők otthon begyakorolják. Budapesten bérlünk egy próbatermet. Végül szólunk Gabicának is, hogy csatlakozzon hozzánk, ő ugyanis Kárpátalján él jelenleg – mondta Gergő.
– Én és Gergő szomszédok vagyunk – szólt közbe Danku József. – Gyakran összejárunk gyakorolni. A zenélés mellett mindenkinek van munkahelye, s hogy tudjunk közösen próbálni, összeegyeztetjük a szabadnapokat is.
– Hogyan tovább?
– A közeljövőben nem tervezünk fellépéseket. Az első évet a dalszerzésnek szenteljük, hogy legyen repertoárunk. Ebben nagy segítségünkre van a zenei kiadónk, Gyárfás Máté, valamint a zenei producerünk, Tóth Marcell. Első körben a médiafelületeken keresztül szeretnénk eljutni a közönséghez. S amikor kialakul a saját rajongótáborunk, van igény a koncertjeinkre, van, aki értékeli a zenénket, akkor szeretnénk majd színpadra állni. Dalaink adig is hallhatók a YouTube, a Spotify, a Apple music és még sok más zenelejátszó platformon – jegyezte meg Gergő.