Évek óta „harcolunk” már a korrupció ellen Ukrajnában, de valahogy sehogy sem sikerül legyőzni. Vagy a taktika rossz, vagy az állampolgárok lettek roppant rafináltak, és mindig sikerül túljárniuk a szervek eszén. Azért írom többes számban és csak idézőjelben a harcot, mert bizonyára mindenki azonnal felszámolná a koszos korrupciót, amikor máshogyan nem tud elrendezni egy ügyet, viszont amikor őt hozza előnyös helyzetbe, vagy épp neki adnak kenőpénzt valamilyen szolgáltatásért cserébe, akkor máris kevésbé mocskos az a bankó és nem is annyira rossz dolog a korrupció…

Ukrajnában már szinte nem is tudjuk elképzelni úgy az életet, hogy valamiért ne „hálálkodjunk” extrán, ne próbáljunk meg kiskapukat keresni. Helyénvaló ez? Az biztos, hogy egy másik országba csöppenve nagyokat néz az ember, amikor nincs egy mindent elrendező „Gyágyávászjá” vagy tényleg csak annyit kell fizetni, amennyit a számlán látunk…
Tény, az európai uniós csatlakozást célul kitűző Ukrajna most mindent megtesz a korrupció felszámolása érdekében, még korrupcióellenes képzést is indítanak az egyetemeken. Az ország azonban nehéz helyzetben van, mert az elmúlt időszakban nagyon megszaporodtak a korrupciós esetek, a közbeszerzések terén tapasztalható visszaélések. És nem csak alap-, hanem egészen magas, állami szinteken is. Jusson itt eszünkbe a hadsereg túlárazott élelmiszerbotránya, a toborzótisztek, katonai parancsnokok lefizetési hajcihője… Fejétől bűzlik a hal, szokták volt mondani. Amíg felsőbb körökben nem raknak rendet, addig nehéz lesz a lakosságot jobb belátásra bírni ebben a kérdésben.
Viszont most pont erre buzdítanak mindenkit. Az Ukrán Nemzeti Korrupció-megelőzési Hivatal azt kéri, hogy akinek tudomása van bármilyen korrupciós ügyletről, tegyen arról hivatalos bejelentést, amiért akár 14 millió hrivnya jutalék is ütheti a markát.
A hivatal tájékoztatása szerint már szeptemberben elindul egy speciális online felület, amin anonim módon bejelentést lehet tenni korrupciós ügyletekről. Az esetlegesen pénzmosásban érintett cégek, vállalatok dolgozóit arra buzdítják, jelentsék fel munkaadóikat.
Hogy ez hatásos lesz-e, jó kérdés. Mi lehetne a tényleges megoldás?
Eddig számomra még a készpénzmentes fizetésre való átállás ötlete a legígéretesebb, mert ezzel talán valóban vissza lehetne szorítani a „mumust”. A kenőpénzek 99 százalékát készpénzben fizetik ki. Viszont ez a radikális változás egyelőre csak elképzelés, és az Ukrán Nemzeti Bank vezetősége szerint bizonyos mennyiségű készpénznek forgalomban ennek ellenére is kellene maradnia. Szóval még mindig marad egy kiskapu, s a harc nem lesz egyszerűbb.
Óriások ezek, barátom! – jutnak eszembe Don Quijote szavai, amikor szélmalomharcba kezdett.
A múlt hét publicisztikája: