Fontos kérdések kerültek terítékre a szakmai konferencián.
A Kárpátalja turisztikai életének és a kárpátaljai turizmus újraindításának lehetőségei című szakmai konferencia a Fehérgyarmati Többcélú Kistérségi Társulás és a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács (KMTT) határon átnyúló projektje keretében valósult meg. A rendezvényt a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékpark és Látogatóközpontban tartották meg, melyen a megye turisztikai szakemberei, vendéglátói vettek részt.
Hegedűs Csilla
A megnyitón Mester András bemutatta a „ViaTisa” elnevezésű határon átnyúló, közös turisztikai projektet.
– A projekt célja mindenekelőtt a kapcsolataink erősítése, a közös programok kidolgozása, illetve képzések biztosítása a turisztikában tevékenykedőnek, legyen az idegenvezető, vendéglátó, vagy olyan személy, aki egyelőre csak érdeklődik a turisztika iránt. Ugyanis úgy gondoljuk, mindenkinek kell hogy legyen alapműveltsége a helyi látványosságokkal kapcsolatban ahhoz, hogy turizmussal tudjon foglalkozni – jegyezte meg a KMTT elnöke. Hozzátette, nagy szükség van továbbképzésekre, ezért is tartották fontosnak felvenni és erősíteni a kapcsolatot a magyarországi partnerrel, összekötni a két régiót. – Úgy hisszük, a mai konferencia ebben a háborús időszakban felkészülési lehetőség lehet a turizmus újraindulására.
Kárpátalján vannak ugyan belföldi turisták, de főképpen a nagyobb látványosságokat, nevezetességeket keresik fel – Szinevéri-tó, munkácsi, vagy ungvári vár.
Tehát most nincs széles körű turizmus, de abban reménykedünk, hogy a háború végeztével minden a régi lesz, mi pedig tárt karokkal várjuk a turistákat, a külföldieket, a belföldieket egyaránt, immár nyugodt körülmények között – hangsúlyozta Mester András.
– Kárpátalján a turizmus sok kihívással küzd. A kihívásokra adandó megfelelő válasz komplex megoldást kell hogy adjon. Ezért egyszerre kell fókuszálni a minőségi és egyedi termék- és szolgáltatás-kínálatra, a nemzetközi elvárásnak megfelelő szintre és a többféle célcsoportra építő turizmusra – fejtette ki beszédében Csizmadia Alexandra. Hozzátette, egyértelmű, hogy a kitűzött célok megvalósítását folytatni kell, a térség pozicionálását illetően további, fontos teendők vannak. – A mostani projekt legfontosabb célja egyrészt, hogy hozzájáruljon a turisztikai szakemberek alapvető készségeihez szükséges információhoz való hozzáféréshez, másrészt, hogy az új turisztikai vonzó erővel és desztinációval foglalkozó weboldal, közösségi médiaplatformok valósuljanak meg a nemzetközi láthatóság javítása céljából – jegyezte meg az ungvári főkonzulátus külgazdasági attaséja.
Orosz Ildikó köszöntőjében kiemelte, Kárpátalja egyetlen kitörési pontja a turizmus, mert ez az az ágazat, amiben jók, amiben figyelemreméltók vagyunk.
– Úgy vélem, a jövőt turisztikai szempontból újra kell tervezni. Olyan programokat, attrakciókat kell a turistáknak kínálni, ami miatt visszajönnek erre a szép vidékre. Tehát ez a mostani feladat: új dolgokat kitalálni, létrehozni, de nem szabad elfeledkeznünk az értékeink, magyar kultúránk bemutatásáról sem. A turizmus ugyanis szolgáltatás, melyben maximálisan helyt kell állni, melyet folyamatosan fejleszteni kell – hangsúlyozta a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke.
Az egész napos találkozón szakmai előadásokra is sor került. Tóth Attila, a Rákóczi-főiskola Földtudományi és Turizmus Tanszékének adjunktusa Kárpátalja tematikus útvonalairól beszélt, míg dr. Berghauer Sándor, a KMTT alelnöke a turisztikai attrakciókról szólt. Természetesen a falusi vendéglátók bemutatása sem maradhatott ki, erről dr. Sass Enikő, a főiskola Földtudományi és Turizmus Tanszékének docense tartott előadást. A határ menti turisztikai együttműködések fontosságára pedig dr. Tarpai József, a KMTT tiszteletbeli elnöke hívta fel a figyelmet.
A konferencia kötetlen beszélgetéssel, eszmecserével, közös ötleteléssel zárult.