Dalmay Árpád a magyar kultúra kárpátaljai megőrzéséért fáradozik

Mint arról korábban beszámoltunk, Novák Katalin magyar köztársasági elnök Dalmay Árpád nyugalmazott középiskolai tanár, újságíró, a Rákóczi Szövetség Nyíregyházi Szervezetének elnöke, a Beregszászért Alapítvány kuratóriumi elnöke részére a magyar kultúra kárpátaljai megőrzését és továbbéltetését szolgáló munkája elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést adományozta.

A rangos elismerés kapcsán Ladányi Tóth Lajos beszélgetett a kitüntetettel. A SZON hírportálon megjelent interjúból kiderül, Dalmay Árpádot már korábban is jelölték valamilyen kitüntetésre, címre, de végül egyiket sem kapta meg, így most nehezen hitte el, hogy neki ítélték oda a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét.

A kapott oklevélben hivatalosan az áll, hogy a magyar kultúra kárpátaljai megőrzését és továbbélését szolgáló munkáját ismerték el Dalmay Árpádnak.

– Feltételezem, hogy a kezdeményezésemre született száznál több emléktábla, három emlékmű, hat mellszobor, a Beregszászért Alapítvány által Kárpátaljára juttatott több ezer könyv szolgált alapul, esetleg még a beregszászi Illyés Gyula Magyar Irodalmi Klub, a Beregszászi Járási Tanács (önkormányzat) alelnökeként és a városi tanács képviselőjeként, a KMKSZ Beregszászi Járási Szervezete, majd a Beregvidéki Magyar Kulturális Szövetség elnökeként végzett munkám, amelynek eredményeként visszaállítottuk a város majdnem minden korábbi magyar közterület nevét (Beregszász két legnagyobb tere Rákóczi és Kossuth nevét viseli), a járás falvainak történelmi magyar nevét (most ezeket írják át fonetikusan ukránra), a középkori városcímert, törvényerejű rendeletbe foglaltuk a magyar zászló kötelező és állandó kitűzését az ukrán mellett a város és a járás közigazgatási épületeink, magyar tanítási nyelvű iskoláin, a magyar nyelv egyenrangúságát a hivatalokban stb.

Valószínűleg a nemzeti érdekeinket mindig előtérbe helyező újságírói tevékenységem is nyomott valamennyit a latban. Az az elvem – Tamási Áront parafrazálva –: azért vagyunk a világon, hogy valahol nyomot hagyjunk benne.

Dalmay Árpád megjegyezte, a kitüntetés újabb erőt ad a munkája folytatásához.

Jelenleg Beregszász két egykori neves személyiségének, Csanádi György újságírónak, szerkesztőnek, közírónak és Schober Ottó művelődésiház- és színházigazgatónak, rendezőnek, színésznek, dr. Kiss Ferenc irodalomtörténésznek és kritikusnak, az egykori Beregszászi Magyar Királyi Állami Gimnázium diákjának készítik az emléktábláját, de készülnek Keresztyén Balázs író, tanár, művelődésszervező nagyberegi, továbbá gróf Lónyay Menyhért bátyúi emlékének megörökítésére is.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó