Kárpátalján összesen 167 ezer tanulónak csengetnek be, közülük mintegy 13 ezren először ülnek iskolapadba.
Simon Rita
Marjana Maruszinec, a megye oktatási osztályának vezetője a KISZó-nak elmondta, közel 15 ezer diák magyar tannyelvű iskolában tanul Kárpátalján.
Ihor Sinkarjuk, a megyei katonai közigazgatás helyettes vezetője elmondta, a gyermekek biztonsága a legfontosabb, ezért minden iskolának rendelkeznie kell megfelelően felszerelt óvóhellyel.
Viszont cáfolta azokat a híreszteléseket, miszerint Kárpátalján kötelezik a jelenléti oktatást.
– Hangsúlyozzuk, az oktatás formájáról minden esetben a helyi önkormányzat dönt az oktatási intézménnyel és a szülőkkel közösen folytatott megbeszélés után. Az illetékesek a biztonsági helyzettől függően hoznak határozatot, de legvégül a szülők döntik el, hogy engedik-e gyermeküket iskolába vagy sem.
Megyénkben egyetlen iskola sem indul távoktatással, az 577 tanintézményből 511 az offline, míg 66 a vegyes oktatási formát választotta.
A megyevezető-helyettes hozzátette, a hagyományos oktatás rendkívül fontos az oktatás színvonalának megőrzése érdekében.
„A minőségi oktatás biztosítása az egyik feladatuk, a másik pedig az, hogy visszahozzuk a külföldre ment gyermekeket.” – fogalmazott. Megjegyezte, még nem tudják pontosan, az idei tanévkezdésre hányan érkeztek vissza, ám elhangzott, Kárpátaljáról összesen nagyjából 7000 tanuló vándorolt ki.
Marjana Maruszinec oktatási vezető kitért arra is, a háború idején mennyire fontos a gyerekek és a pedagógusok mentális egészségével is foglalkozni. Éppen ezért az első osztályfőnöki órán arról fognak beszélgetni, hogy hogy vannak a gyerekek? Itthon és külföldön, online vagy offline.
Veronika Majurnik osztályvezető-helyettes arról beszélt, hogy a megye oktatási intézményeibe nagyjából 4700 belső menekült jár. Hozzátette, pontos számadatokkal szeptember 4-ét követően tudnak szolgálni.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.