Hányan választanak magyar iskolát Kárpátalján? │ KISZó-interjú

A Rákóczi Szövetség iskolatáskával és egyszeri ösztöndíjjal támogatja az elsősöket

A Rákóczi Szövetség 1989 óta végez áldozatos munkát a határon túli magyarság ügyében. Számos programmal támogatják a magyar kultúrát és a közösségeket. Több mint 30 ezer taggal és 500-nál is több helyi szervezettel működnek Kárpát-medence-szerte, köztük Kárpátalján is. A helyi iskolaválasztási program aktuális tudnivalóiról Páva Juditot, a Rákóczi Szövetség nagyszőlősi régiójának koordinátorát kérdeztük.

Simon Rita

– Tavaly a szervezet közel 9000 külhoni családnak mondott köszönetet azért, hogy felelős és helyes döntést hoztak azzal, hogy gyermeküknek magyar iskolát választottak a szülőföldjükön. Ebből 1090 kárpátaljai volt, az idén pedig szintén mintegy 890 magyar elsős kap támogatást. Mikor indult és hogyan zajlik a program Kárpátalján?

– Tevékenységünk középpontjában a külhoni magyar családok magyar nyelvű iskolaválasztása áll, valljuk, akit nem íratnak szülei magyar oktatási intézménybe, az jó eséllyel elvész a magyar közösség számára. Ennek érdekében az újszülötteket, az óvodásokat és az iskolakezdőket is megszólítja szervezetünk. Kárpátalján ez a program immár ötödik éve zajlik, és ez az egyik legsikeresebb, a szülők is nagyon hálásak a segítségért. Akad olyan gyermek, aki még mindig a négy évvel ezelőtt kapott hátizsákot hordja, mert a minőségi termék még bírja a strapát. A magyar iskolaválasztási program elsőként a szórványban indult el, később ezt kibővítettük az összes kárpátaljai magyar településen működő iskolára.

Páva Judit elmondta, decemberben meséskönyvvel és csokival kedveskednek a kicsiknek, majd tavasszal felkeresik az iskolákat és a szülőket, akiket arra buzdítanak, hogy ősszel a magyar iskolát, az anyanyelvi oktatást válasszák.

– Általában június közepéig döntenek arról, hogy magyar intézménybe iratkoznak-e be, aztán augusztus végén iskolatáskákkal jutalmazzuk, ha így határoznak. Szeptemberben pedig, amikor már az iskolapadban ülnek, tízezer forintos, a magyar összefogást jelképező ösztöndíjjal támogatjuk az elhatározásukat. Megköszönjük, hogy helyes és felelős döntést hoztak.

– Nyílt titok, hogy az elmúlt években egyre több ukrán nemzetiségű íratja magyar iskolába a gyermekét. Őket is támogatják?

– Teljesen mindegy, hogy a gyermek szülei ukránok vagy magyarok, aki a gyermek számára magyar iskolát választ, ugyanúgy jogosult ezekre a támogatásokra.

– Csökkent vagy nőtt a magyar iskolába iratkozók száma?

– Egyre kevesebb a magyar iskolába járó gyerek. Tavaly ezt a csökkenést a háború okozta, de akkor még nem volt ilyen drasztikus a mutató. Míg korábban a Nagyszőlősi járás intézményeiben több mint 300 iskolatáskát osztottunk ki, addig tavaly csak nagyjából 224-et, az idén pedig már alig súrolja a 190-et ez a szám. A múlt év során 202-en részesültek ösztöndíjban. Ahonnan korábban kaptam közel 30 igénylőlapot a támogatásra, onnan most csupán 7-8 érkezik.

– Habár egy év haladékot adtak a magyar tannyelvű iskolák fokozatos ukrán nyelvre való átállására, de a jövőben még inkább felértékelődik a magyar anyanyelvi oktatás, amikor csak az alsó osztályokban lesz lehetőség kizárólag magyarul tanulni. Mit gondol, az, hogy az ötödik osztálytól már fokozatosan egyre több tantárgyat kell ukránul tanulniuk a gyerekeknek, befolyásolja a magyar iskolaválasztást?

– Nem hiszem. Szerintem amelyik család eldöntötte, hogy a gyermekeit magyar óvodába, aztán magyar iskolába adja, annak ez a tényező nem változtatja meg az elképzelését. A szülők egyöntetűen úgy fogalmaztak, hogy természetesen magyar iskolába fogják íratni gyermekeiket, hiszen magyarságunk záloga a magyar nyelvünk, kultúránk és hagyományaink ápolása, megőrzése. Nyelvében él a nemzet, éppen ezért fontos, hogy gyermekeink megismerjék anyanyelvüket és hagyományainkat. Ha életbe lép az oktatási törvény erre vonatkozó cikke, és kötelező lesz ötödik osztálytól ukránul tanulni néhány tantárgyat, akkor szerintem a szülők olyan intézményt – magániskolát – fognak keresni, ahol a gyermek az érettségiig magyarul tanulhat.

– Ön Ugocsáért felelős. Ott hogyan alakulnak a számok, hány magyar tannyelvű iskola és óvoda van?

– Kárpátalja öt régióra van felosztva, én a nagyszőlősit koordinálom, az egykori Nagyszőlősi járás településeiért, óvodáiért, iskoláiért felelek. Összesen 42 intézményünk van. 20 óvoda és 22 iskola tartozik a hatáskörömbe. Vannak kéttannyelvű intézmények is, azokban a magyar csoportokra vonatkoznak a programjaink.

– Ön szerint mivel lehetne még népszerűsíteni a magyar iskolaválasztást?

– A jelenlegi helyzetben ez nagyon nehéz kérdés. Úgy vélem, aki magyar iskolát akar választani a gyermeke számára, az így tesz, még akkor is, ha semmilyen anyagi támogatást nem kap. Szerintem ez egy felelős döntés, amit a szülők a gyermekeik jövője érdekében hoznak. A mostani helyzetben azonban, úgy hiszem, még nagyobb megerősítésre van szükségük a szülőknek abban, hogy érdemes itthon maradni és az anyanyelvi oktatást választani. Szerencsére sok olyan családról tudunk, melyek a háború elején kimentek Magyarországra, viszont azóta már hazaköltöztek Kárpátaljára, és ugyanúgy a magyar iskolát fogják választani a gyermekeiknek.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó