KISZó-kérdés: A többség szerint elhamarkodott volt a megengedő magatartás

A minap futótűzként járta be a helyi sajtót, hogy Ungváron negyedik alkalommal állították meg ittas vezetés miatt a Kárpátaljai Megyei Tanács egyik képviselőjét. A rendőrség közleményéből kiderült, hogy Miron Hrivcsakot első ízben 2016-ban, majd 2022-ben is alkoholos befolyásoltság miatt marasztalták el és a jogosítványát is bevonták. Ennek ellenére idén már ez volt a második alkalom, amikor volánhoz ült, ismét csak illuminált állapotban. A hasonló eseteknek se szeri, se száma. Ennek kapcsán kérdeztük a Facebook-on olvasóinkat, helyeslik-e, hogy egy pohár ital után volánhoz lehessen ülni?

Magyar Tímea

Válaszadóink 88 százaléka válaszolta, hogy nem tartja helyesnek az alkoholfogyasztás utáni vezetést. Teszem hozzá, jogosan. „Több mint 500 ezer hrivnya bírság ittas vezetésért”, „Pénzzel próbálta elsimítani az ittas vezetést”, „Közel 100 ezer hrivnyára bírságoltak egy autóst”, „A balesetek többsége ittas vezetés miatt történik”, „Másodszor kapták bódult vezetésen, elvették a jogosítványát”, „Hat nap alatt 28 ittas sofőrt kapcsoltak le a kárpátaljai rendőrök”, „Oszlopnak és fának hajtott a részeg sofőr” – íme bizonyítékként csupán néhány cím lapunk közelmúltbeli terméséből, ami azt bizonyítja, sajnos a több ezer hrivnyás bírság és a szigorítás sem rettenti el azokat, akik ittasan ülnek a volán mögé.

Kárpátalján február 24-e óta 1 millió 972 ezer hrivnya bírságot szabtak ki az ittas járművezetőkre.

A statisztika azt mutatja, hogy az Ukrajna elleni teljes körű offenzíva kezdete, s a hadiállapot bevezetése óta megszaporodott a mámoros állapotban kormányhoz ülők száma. A vétkesekre kivetett bírság összege majdnem kétmillió hrivnya.

Sajnos nem csupán a tengeren túl engedélyezett bizonyos mennyiségű alkohol fogyasztása után a vezetés, Európában sincs egységes álláspont az engedélyezett véralkoholszintről. Kicsit utánanéztünk és kiderült, hogy a megengedett véralkoholszint országonként eltérő.

Az Európai Unió 28 országából, Nagy-Britanniát is beleértve, mindössze 4 hirdetett zéró toleranciát: Magyarország mellett Csehország, Szlovákia és Románia.

Magyarországon például a 2008-ban bevezetett zéró tolerancia óta a közúti ellenőrzés során a rendőr nem mérlegelhet, ha a jármű vezetője ittas, vagyis a helyszínen el kell vennie a jogosítványt. Hogy mennyi időre vonják be, azt a vérvizsgálat eredménye dönti el.

Ukrajnában 0,02 százalék véralkoholszint engedélyezett, ami körülbelül egy korsó sörnek, egy pohár bornak vagy fél deci töménynek felel meg.

– Szerintem csak azokban az országokban helyes megengedni a minimális alkoholfogyasztást a kormány mellett, ahol ennek már megvan a kultúrája – véli Marton Tibor, az évek óta személyszállítással is foglalkozó csongori vállalkozó. – Sajnos Ukrajnában az a jellemző, hogy ha valaki megiszik egy pohár sört, többnyire már nem tud megállni, úgy gondolja, hogy lecsúszhat még egy, esetleg egy harmadik is. A mi népünk nem elég felelős ezen a téren. Arról nem is beszélve, hogy mindenkire másképp hat az ital.

Valakinek meg sem kottyan egy két deci alkohol, más már egy decitől is illuminált állapotba kerül. Szóval meggyőződésem, nálunk a zéró tolerancia hozhatna változást a közlekedésbiztonság terén. Azt se felejtsük el, hogy míg például Németországban a rajtakapott sofőrnek azonnal bevonják a jogosítványát, nálunk, a korrupció révén, kivásárolhatja magát a vétkes. Eleve úgy gondolom, hogy aki mer inni a volánnál, az attól olyan bátor, mert tudja, hogy képes magát kiváltani…

Az Egészségügyi Világszervezet szerint az ukrajnai átlagfogyasztó évente tizenöt liter alkoholt fogyaszt el. Holott már 6-8 liter is visszafordíthatatlan degradációt okoz – vázolta a helyzetet dr. Vaszil Krucsanica, a megyei narkológiai gondozó főorvosa. –

Nyilvántartásunkban több mint 17 ezer személy szerepel, többségük vidéki. Pácienseink átlagéletkora 25–40 év. De akadt példa arra is, hogy narkológusaink egy tizenévest, illetve 76 éves pácienst gyógyítottak. Szociális helyzetüktől függetlenül eme pusztító szenvedélynek sokan már húszéves korukban rabjaivá válnak. Szervezetükben emiatt idővel visszafordíthatatlan elváltozások mennek végbe. Segítség nélkül elég nehéz harcolni ezzel az ádáz ellenséggel. Ha a mindennapi bizonytalansággal küzdő emberek biztos megélhetéssel, tisztességes jövedelemmel rendelkeznének, jóval kevesebb „vendége” lenne a gondozónak, s kevesebb ittas sofőrt találnánk az utakon is. Úgy vélem, Ukrajnában elhamarkodott döntés volt a megengedő magatartás. Az emberek az ivás terén is felelőtlenek, így a jogalkotó nem bízhatja rájuk a döntést, úgysem ismernek mértéket. Ha egy kis alkoholt is enged a törvény, mindenki hajlamos túllépni a limitet. Ha csak egy életet megmenthetnénk a zéró toleranciával, már megérné – véli a szakember.

Ukrajnában 2022-ben a hadiállapot kapcsán szigorították az ittas vezetésért kiszabott büntetéseket. Három éve, 2020. július 1-jén jelent meg az ittas járművezetés miatti büntetőjogi felelősségre vonás, de azt szinte azonnal megszüntették. Az erre vonatkozó törvénytervezet körülbelül 24 óráig volt érvényben. Jelenleg Ukrajnában csak adminisztratív felelősségre vonás van az ittas vezetésért. Háromtól nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel csak akkor büntetendő, ha az ittas vezető baleset során valaki halálát vagy súlyos testi sérülését okozza…

Előző heti KISZó-kérdésünk:

KISZó-kérdés: a válaszadók többsége téli áramszünetekre számít

 

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó