Harmincéves a református oktatás Kárpátalján ● Kárpáti Igaz Szó

A Kárpátaljai Református Egyházkerület tanévnyitó istentisztelete Nagydobronyban

A kárpátaljai református oktatási intézmények szeptember 3-án Nagydobronyban, a református templomban nyitották meg a 2023/2024-es tanévet. A tizennegyedik alkalommal megtartott közös tanévnyitón nemcsak a Kárpátaljai Református Egyházkerület (KRE) egy évszázados fennállását, hanem a református oktatás létrejöttének harmincadik évfordulóját is méltatták.

Varga Brigitta (Nagydobrony)

Az ünnepség a Tiszaágteleki Égig Érő Református Óvoda gyermekeinek műsorával kezdődött.

Az évnyitó istentiszteleten elmondott igehirdetésében Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyház püspöke kiemelte: a kárpátaljai reformátusok részéről nagyon bátor és merész tett volt, hogy harminc évvel ezelőtt elindították a református oktatást.

– Van igény a református oktatásra Kárpátalján. Ez pedig azt jelenti, hogy a szülők bizalommal vannak irántunk. Harminc évvel ezelőtt, mikor a főtéren még álltak a Lenin-szobrok, s az iskolákban jelen volt az ateista propaganda, voltak olyan emberek, akik lépni mertek, református iskolát nyitottak. Azok, akik harminc évvel ezelőtt elkezdték, a Szentírásból vették a bátorságot, a bibliai történetek buzdították cselekvésre őket. A Biblia egyik legfontosabb üzenete számunkra Józsué könyvében olvasható: „Megparancsoltam neked, légy erős és bátor!”

Elődeink bíztak a gondviselésben, így nekünk is bíznunk kell. Ők bátrak voltak, ezért nekünk is bátraknak kell lennünk. Biztatnunk kell azokat, akiket megfélemlítettek és mindazokat, akik hozzánk fordulnak.

Senkit sem hagyhatunk kétségek közt. Bátorítsuk közösségünk tagjait, hogy nemzetünk e korban legyen kitartó, bátor, Isten szavára hagyatkozó. Ne saját erejében bízzon, hanem Isten ígéreteiben, és ami a legfontosabb, Isten iránti bizalmunk tegyen minket bátrakká – fejtette ki a KRE püspöke.

Danku Gábor, a KRE főgondnoka köszöntőjében a ma szolgálattevő emberek elé példaként állította a kárpátaljai református oktatás megmaradásáért folytatott sok évtizedes küzdelmet. Beszédében kiemelte, a szülőknek is fontos feladata gyermekeik tanítása, nevelése, nem hagyatkozhatnak kizárólag a pedagógusokra. Ennek érdekében a református közösségeknek összefogásra, egymás támogatására van szüksége.

Menyhárt István, a Mezővári Református Egyházközség lelkipásztora és a rendezvény celebrálója elmondta, az egyházkerület oktatói-nevelői munkája meghatározó szerepet töltött be az elmúlt harminc évben.

– A nagyberegi, a nagydobronyi, a péterfalvi és a técsői líceumokban a legkorszerűbb körülmények között mintegy 560 diák kezdheti meg a 2023/2024-es tanévet. A diákok száma az idén harminccal több az előző évhez képest. 16 egyházi működtetésű óvodában 300 gyermek kap keresztyén nevelést. A nefelejcs rehabilitációs központokban, Hetyenben és Mezőváriban 65 speciális igényű gyermekkel foglalkoznak. A református szakkollégiumok mintegy 130 diáknak adnak otthont, s számukra külön ifjúsági gyülekezetet hoztak létre. Mindez a Jó Isten ajándéka, így van miért hálát adnunk – fejtette ki a lelkipásztor.

Ezután a Nagydobronyi Irgalmas Samaritánus Gyermekotthon növendékeinek elődadása következett. A kicsik szereplését megelőzően Katkó Andrea, a gyermekotthon igazgatója elmondta, a megyében a református egyház büszkélkedhet a legnagyobb befogadókészséggel rendelkező nevelőotthonnal. Az idei tanévet 6 óvodással, 41 általános iskolással, 6 szakközépiskolással, 8 gimnazistával és két főiskolai hallgatóval kezdték.

A tanévnyitó alkalmon elismerő oklevéllel méltatták azok munkáját, akik 30 évvel ezelőtt minden akadályt legyőzve, kitartóan dolgoztak azért, hogy az egyházkerületben elinduljon a református oktatás. Így elismerésben részesült Horkay László nyugalmazott püspök, Nagy Béla, a KRE világi főjegyzője és a diakóniai osztály igazgatója, Seres János, a Péterfalvi Református Líceum lelkészigazgatója, Pásztor Károly, a Técsői Református Líceum lelkészigazgatója, Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke, Bacskó Tivadar, a Nagyberegi Református Líceum egykori tanára, valamint a már elhunyt Gulácsy Lajos püspök és Oroszi Pál lelkipásztor, akik helyett gyermekeik vették át az oklevelet.

Az iskolaalapítók nevében, felelevenítve a kezdeteket, Horkay László mondott beszédet.

– A Jó Isten után D. Szabó Dániel, a Tiszáninneni Református Egyházkerület egykori főgondnokának köszönhető az, hogy egyházkerületünknek immár három évtizede vannak református iskolái. A 1990-es évek elején Tüskés István hollandiai magyar lelkipásztorral Kárpátaljára látogattak és felvetették, hogy hozzunk létre egy gimnáziumot. Akkoriban sem anyagi háttérrel, sem szakemberekkel nem rendelkeztünk ennek a megvalósításához, de belevágtunk. Isten akarata az volt, hogy itt keresztyén nevelést kapjanak a fiatalok. Számos európai országba látogattunk el, hogy szemügyre vegyük az ottani gimnáziumokat, s azok működési mintáját vegyük alapul a kárpátaljai gimnáziumok létesítésekor.

D. Szabó Dániel számos jó tanáccsal, tankönyvekkel látott el bennünket, míg Orosz Ildikó elnökasszony segített a tanterv kidolgozásában. Emlékszem, a nagydobronyi líceum építésekor a presbitérium milyen összefogást tanúsított, s ennek hála 1995-ben 26 gyerekkel megindult az oktatás. Csak a kezdet nehéz, mondogattuk gyakran. 2010-ben azonban azzal kellett szembesülnünk, hogy az állam megvont tőlünk minden támogatást. A Jó Isten azonban ekkor is gondot viselt ránk, hiszen a magyar kormány felvállalta intézményeink működtetését, s az egyházházkerület jótékonysági alapítványának és a gyülekezeti tagok támogatásának köszönhetően gondtalanul zajlik az oktatás ezen intézményekben – fejtette ki Horkay László.

A református oktatási intézmények alapítói mellett a 30 éve hűségesen szolgáló hitoktatókat is oklevéllel jutalmazták, melyeket Zán Fábián Sándor püspök és Danku Gábor főgondnok adott át. A hitoktatók képviseletében Héder Katalin szólalt fel.

Ezután a Nagydobronyi Református Líceum növendékei dicsőítő énekeket adtak elő.

Az istentisztelet végén Zán Fábián Sándor köszönetet mondott mindazoknak, akik fontos szerepet játszottak az iskolák létrejöttében. Azoknak a családoknak, akik befogadták az első diákokat, hiszen a kezdetekben még nem voltak kollégiumok, azoknak az intézményvezetőknek, akik először adtak engedélyt a református oktatáshoz, és azoknak a háttérembereknek, akik fáradhatatlanul dolgoztak, hogy az épületekben legyen fűtés, villany és víz. A KRE püspöke kiemelt köszönettel illette Gazda Erzsébetet, aki 1985-től szívén viselte a kárpátaljai magyar oktatást.

Az istentisztelet Zán Fábián Sándor áldásával zárult.

Az ünnepség után sor került a Johannita Segítő Szolgálat és a Johannita Rend Magyar Tagozatának Hölgycsoportja által adományozott tanszercsomag átadására is a parókia épületében. A Johanniták az egyházkerület gyülekezeteiben élő 50 árva gyerek iskolakezdéshez szükséges tanszercsomag összeállítását vállalták magukra. Ebből 13 csomag került átadásra a nagydobronyi gyülekezetben élő árva gyerekek számára. A névre szóló csomagokat Zán Fábián Sándor püspök és Kolozsy András ungi esperes adta át. A többit a lelkipásztorok osztják majd ki Csapon, Szürtében, Tiszasalamonban, Palágykomorócon, Kisgejőcön, Csonkapapiban, Dercenben, Balazséron és Tiszaújhelyben.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó