Példátlan magyarellenesség, jogszűkítő „ukránosítás” zajlik Munkácson.
A Munkácsi 3. Számú II. Rákóczi Ferenc Középiskola körüli botrány tovább gyűrűzik. Minden ott kezdődött, amikor a kárpátaljai magyar iskola korábbi igazgatóját, Schink Istvánt tizenhét év után, valós indok nélkül menesztették pozíciójából januárban. A volt igazgató a bírósági pert első fokon meg is nyerte, kimondták: jogtalan volt a menesztés. Ez után Schinket visszahelyezték az iskola élére, ám májusban újra leváltották. Az ügy másodfokon folytatódott, szeptemberben lesz a tárgyalása, akkor hozhatnak döntést. Ám ezt meg sem várva máris új igazgatót neveztek ki, akinek célja a magyar oktatás ellehetetlenítése.
Simon Rita
Az intézmény augusztus 15-én tett közzé egy bejegyzést, miszerint „durva támadás érte az iskolát a városvezetés részéről”. Azt írták, Marija Paukot nevezték ki a tanintézmény élére, akinek semmi kötődése a magyar közösségükhöz, az iskolához.
A középiskola tantestületének tájékoztatása szerint „a városvezetés terve a magyar oktatás mielőbbi megszüntetése iskolánkban.”
Ez már a tanévnyitó ünnepségen is látszott, ugyanis ezúttal az ukrán állami lobogó és a tanintézmény zászlaja mellől hiányzott a magyar trikolór, illetve magyar nemzeti imádságunk sem hangzott el. Még a tanévkezdést jelképező kis csengőről is lekerült a nemzeti színű szalag. Az idei tanévet 400 diák, közülük 24 elsős kezdte meg.
Az üggyel kapcsolatban a KISZó felkereste a kistérség oktatási vezetőjét, és arról érdeklődött, miért neveztek ki ukrán anyanyelvű, kellő tapasztalattal nem rendelkező személyt az iskola élére?
Mihajlo Labos a jogszabályokkal védekezett:
– Tudtommal a törvény nem ír elő semmilyen rendelkezést arra vonatkozóan, hogy az igazgatónak valamilyen idegen nyelvi képességekkel kellene rendelkeznie
– jegyezte meg a tanügyi vezető. – Azt vettük figyelembe, hogy olyan személy kerüljön az iskola élére, aki a hadiállapot idején el tudja látni az iskola vezetését, és a kötelezettségeit teljesíteni tudja.
Erre azzal érveltünk, hogy magától értetődő lenne viszont, hogy egy magyar iskola élére magyarul is beszélő igazgatót nevezzenek ki, amire Labos elmondta, „ez nagyon jó is lenne, viszont ha nincs erre megfelelő ember, akkor ez nem így történik. És ezt, a törvények által, megtehetjük.”
Az igazgatói poszt betöltésére nem írtak ki pályázatot, a rendhagyó kinevezést a tanügy azzal indokolta, hogy hadiállapot idején ezt így is megtehetik. S ha már felhozta a törvényt, megkérdeztük azt is, miért nem szólhatott a magyar himnusz a tanévnyitón? Hiszen Ukrajna törvényei eddig sem tiltották a nemzetiségek szimbólumának használatát. Az osztályvezető erre is csak a törvényi előírásokkal tudott előhozakodni, miszerint az Alkotmányban az nincs megszabva, hogy egy nemzetiségi iskolában el kell hangoznia az adott kisebbség himnuszának.
Szerinte a törvény ezt nem irányozza elő, és ők semmilyen jogszabályt nem szegtek meg.
Mihajlo Labost februárban nevezték ki, elődje, Angyalossy Katalin, aki egyben a szóban forgó iskola egykori diákja is, szűkszavúan csak annyit nyilatkozott lapunknak, hogy nem tudja az ügy részleteit, ő már csak osztályvezető-helyettes, aki az óvodákért felel, és épp szabadságon volt, amikor ezt a döntést hozták.
A rendhagyó tanévnyitón a szülők és a tanárok az iskola vezetőségével szemben felsorakozva némán tiltakoztak a jogtalan intézkedések ellen, miközben az egyik végzős diák Reményik Sándor Templom és iskola című versét szavalta. Egy nemzeti színű gyertyát is elhelyeztek az asztalra.
Popovics Pál, az intézmény oktatója arra a kérdésünkre, hogy a példátlan cselekedetek miatt miért nem szerveztek látványosabb tiltakozást, kifejtette – a vezetőség is ezt várta, és nem akartak felülni a provokációnak.
„Pont ezért döntöttünk úgy, hogy csak csendes szembenállással tiltakozunk, mert ha egyszer betiltották a nemzeti szimbólumaink használatát, akkor betiltották…” – jelentette ki a munkácsi oktató.
Hozzátette, az új igazgató és helyettese határozottan kijelentette, hogy nem hangozhat el a magyar himnusz az ünnepségen és semmilyen magyar jelképet nem akarnak látni. Arra a kérdésre, hogy mire számítanak így a jövőben, a pedagógus elmondta, remélik, hogy győz az igazság és az igazgatójuk másodfokon is megnyeri a pert, visszahelyezik az állásába és minden visszatér a régi kerékvágásba.
„Van igazgatónk, akit törvénytelenül leváltottak. Tehát nem kellett újat kinevezni. Sőt, az igazgatóhelyettesünk megbízott direktor volt, aki megfelelően ellátta a feladatait.” – fogalmazott Popovics Pál.
Kapcsolódó:
Novák: Magyarország és a magyar emberek az ártatlan áldozatok mellett állnak
Korábbi írásunk:
Pákh Imre: A munkácsi turulszobor eltávolítása provokáció és uszítás
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.