Fenyegetően terjednek a régi fertőzések
Nyolc hónap alatt három halálos áldozatot követelt a leptospirózis Kárpátalján, Ilosván, a Rahói és az egykori Perecsenyi járásban. A megbetegedésnek rendkívül magas, 40 százalékos a halálozási aránya.
Az év eleje óta összesen 35-en fertőződtek meg megyénkben.
Az elmúlt héten még 16 beteget kezeltek kórházban. Ám más fertőzés is fenyegető mértékben terjed az ország, azon belül Kárpátalja területén, figyelmeztetnek a szakemberek.
–Az adatokból az látszik, hogy leggyakrabban az Ungvári járás településein betegszenek meg az emberek a főként rágcsálók által terjesztett kórral. Az epidemiológusok szerint az esetek között nincs összefüggés – mondta el lapunknak Halina Szitnik, a megyei betegség-megelőzési és járványügyi központ vezetője. – A megyeszékhelyen augusztus folyamán 4 leptospirózisos esetet észleltünk. Minden beteg 43 és 56 év közötti férfi, állapotuk közepesen súlyos volt. Ketten feltételezhetően a város és a régió víztározóiban fertőződtek meg, a másik kettő pedig a saját pincéjében és háztáji gazdaságában munka közben, ahol már elvégezték a fertőtlenítést és az irtást.
A laboratóriumi elemzések megállapították, hogy a betegség terjesztői mezei egerek és rágcsálók. Az esetek kapcsán megelőzésképpen a megyeszékhelyen további általános rágcsálóirtást rendeltek el, különösen a kommunális létesítményekben, óvóhelyeken, szilárd hulladék-gyűjtőhelyeken és piacokon.
A betegség tüneteiről szólva elmondta, a kór akut mérgezéssel, általános gyengeséggel, magas lázzal kezdődik, ami gyakran nem reagál a lázcsillapítókra. Jellemző tünet a vádli izomzatának fájdalma és a húgyúti rendszer károsodása, vagyis a vizelet mennyiségének csökkenése és annak teljes hiánya. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a leptospirózis kezelés nélkül vese- vagy májkárosodáshoz, agyhártyagyulladáshoz vagy akár halálhoz is vezethet. Nem árt tehát a fokozott óvatosság, a higiéniai előírások betartása, a zöldség és gyümölcs alapos mosása fogyasztás előtt.
A fertőző betegségek elterjedését jelentősen befolyásolja a migráció, az adott ország szociális-gazdasági helyzete, a hajléktalanok tömeges megjelenése, az éhínség és számos más tényező. Sajnos a háború okozta tömeges népvándorlás miatt nagy valószínűséggel idén egy újabb kanyarójárványra is számítani lehet.
– A kanyaró többnyire akkor támad, amikor a lakosság nagy része nincs beoltva. A koronavírus miatti karantén két éve alatt kisebb volt az esélye a fertőzés terjedésének, hisz az embereket izolálták egymástól. Ám a háború miatt sok gyerek nem kaphatta meg idejében a védőoltást, emiatt jelenleg a kór nagy valószínűséggel újra terjedhet. Ahhoz, hogy ez ne történjen meg, a lakosság legalább 95 százalékának rendelkeznie kell oltással. A legutóbbi, 2018. évi kanyarójárvány során Ukrajnában 55 ezer esetet jegyeztek fel, és 16 ember életét követelte a kanyaró – magyarázta Anatolij Psenicsnij, a megyei egészségügyi főosztály vezetője.
Ha valaki azt hiszi, egy ártalmatlan gyerekbetegségről van szó, az téved. A kanyaró ugyanis tüdőgyulladást, agyhártyagyulladást, egyéb súlyos szövődményeket, ezáltal rokkantságot okozhat. A betegség egyik következménye a szklerotizáló panencephalitis, amely átlagosan 5-10 évvel a kanyaró után alakul ki. Ez a betegség, bár a kanyaró ritka szövődménye, mindig végzetes. Szellemi hanyatlást, izomrángásokat és görcsöket okoz. A kanyaróvírus az immunrendszerre is hatással van – több hónapig vagy akár évekig elnyomja az ember immunitását, „immunamnéziát” okozva. Ennek eredményeként egy személy sebezhetőbbé válik más fertőzésekkel szemben is.
A kanyaró ellen az egyetlen eszköz az időben történő védőoltás.
A kanyaró nagyon fertőző – könnyen terjed emberről emberre, ezért az egészségügyi minisztérium idén nyáron fokozott előkészületekbe kezdett a járvány megelőzése érdekében, tekintettel az iskolai kollektívákba visszatérő, a légiriadó idején bombaóvóhelyen összezsúfolódó gyerekekre. A szaktárca július 17-én kanyaró elleni oltási kampányt indított. Fontos, hogy azok a gyerekek, akik kihagyták az oltásokat, pótolják azokat. Ukrajnában lakhelyváltoztatás, külföldi utazás, szülők oltásellenzése stb. miatt – több mint 200 000 ilyen gyerek él.
Fontos, hogy a szülők megértsék, az oltás nemcsak a beoltott gyermeket védi, hanem azokat a kiskorúakat is, akik orvosi ellenjavallatok miatt nem kaphatnak védőoltást.
Az iskola biztonságos környezet kell hogy legyen az oktatási folyamat minden résztvevője számára. Ha az ajánlott oltások elmaradnak, például amiatt, hogy egy család másik városba költözött, a szülőknek fel kell venniük a kapcsolatot az oltóközponttal vagy a háziorvossal, és pótolniuk kell azokat. Ehhez minden gyereknek joga van.
xxx
Azok a gyermekek, akik nem vették fel valamelyik, a Kötelező védőoltások naptárában szereplő vakcinát, Ukrajna fertőző betegségek elleni védelemről szóló törvényének 15. cikkelye értelmében nem látogathatják a gyermekintézményeket. A szülőknek ebben az esetben ajánlott az oktatási folyamat alternatív formáit igénybe venni.
Magyar Tímea
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.