Nők mozgósítása – sok a tisztázatlan kérdés ● Kárpáti Igaz Szó

Októbertől az orvosoknak és a gyógyszerészeknek is kötelező nyilvántartásba vétetniük magukat

Október 1-től katonai nyilvántartásba kell vétetni magukat az orvos és gyógyszerész végzettségű nőknek. Ennek érdekében az ezen kategóriába eső hölgyeknek meg kell jelenniük a toborzóirodákban. Ezzel kapcsolatban számos kérdés merül fel: konkrétan mit jelent ez és kit érint, mozgósíthatók-e ezután a hadseregbe, jár-e kedvezmény a várandós és sokgyermekes hölgyeknek, milyen felelősségre vonás jár, ha az érintett szakma képviselője nem jelentkezik, utazhatnak-e külföldre az egészségügyisek?

Kérdéseinkkel felkerestük a megyei egészségügyi főosztály több illetékesét is, akik azonban elzárkóztak az intézkedés kommentálása elől. P. Ilona, teljes neve elhallgatását kérő egészségügyi dolgozó lapunknak nyilatkozva elmondta, az intézkedés kapcsán számos kollégájával egyetemben komolyan fontolgatja, hogy beadja lemondását és elhagyja a pályát. Hiába szereti a hivatását, ha Damoklész kardjaként lebeg a feje fölött, hogy akarata ellenére esetleg a frontvonalba irányíthatják és élete kockáztatására kényszeríthetik, inkább otthagyja az egészségügyet.

– Az, hogy az egészségügyben dolgozók hadkötelezett státuszt kapnak, nem új keletű, hisz amint kézhez veszi valaki a diplomát, azonnal nyilvántartásba kell állnia. A mostani rendelet azért kelt riadalmat, mivel az érintettek félnek, hogy nyugdíjas korukig a férfiakhoz hasonlóan, nem hagyhatják majd el az országot. Ahogyan az is bizonytalan egyelőre, kötelezik-e majd a hölgyeket a fronton való szolgálatra, vagy ez továbbra is önkéntes alapon fog-e történni

– nyilatkozta lapunknak dr. Bujdosó Erzsébet, a Sislóci Családorvosi Rendelő főorvosa.

Ami jelenleg közismert a szebbik nem nyilvántartásba vételével kapcsolatban, az a következő: a 18 – 60 éves valamennyi egészségügyisnek, nevezetesen az orvosoknak, nővéreknek, fogorvosoknak, szülésznőknek és gyógyszerészeknek október 1-től katonai nyilvántartásba kell állniuk. Az orvosi (gyógyszerészi) szakot a kapott diploma és a tényleges munkavégzés helye alapján is számításba veszik. Az egyéb (nem orvosi) szakterületen dolgozó nők számára jelenleg önkéntes a katonai nyilvántartásba vétel.

Sokakat foglalkoztat, hogy mozgósíthatók-e katonai szolgálatra a jegyzékbe vett egészségügyisek? A katonai szolgálatról szóló törvény egyértelmű választ ad erre a kérdésre: háborús időszakban a hadkötelesek listáján szereplő nők behívhatók katonai szolgálatra, vagy bevonhatók az ország védelmét biztosító feladatok végrehajtásába.

A várandósság, a 3 év alatti gyermekek megléte, ha többgyermekes egy nő, nem mentesít a katonai nyilvántartásba vétel alól. De ez alapján felmenthető a katonai szolgálat alól.

Az elmúlt napokban sokat cikkezett róla a sajtó, vajon a kiutazási tilalom is érvényes lesz-e a nyilvántartásba vett nőkre? Ahhoz, hogy ez a tilalom érvénybe lépjen, a Miniszteri Kabinetnek ezt határozatban kell elrendelnie. Ugyanis az idevágó jelenlegi határozat csak a hadköteles férfiaknak tiltja a kiutazást. Természetesen nem zárható ki, hogy készül egy ilyen állásfoglalás. De hogy a gyakorlatban ezt hogyan fogják megvalósítani, egyelőre kérdéses. A férfiaknál jelenleg ez pofonegyszerű – a határőr az útlevélben ellenőrzi a férfi korát, s így kiderül, a korlátozások hatálya alá esik-e vagy sem. A nőknél legfeljebb úgy valósulhat meg az ellenőrzés, ha a toborzók közvetlenül a határrendészetnek továbbítják a hadköteles nők adatait. Egyelőre azonban nem lehet tudni, hogy ez technikailag megvalósítható-e és milyen gyorsan.

Azoknak a hölgyeknek, akik nem tesznek eleget a szóban forgó rendeletnek és nem jelennek meg a nyilvántartásba vétel végett a toborzó központokban, először 850-1700 hrivnya pénzbírsággal kell számolniuk. Ha a TCC vezetője figyelmezteti az illető hölgyet, és ezután sem regisztrál, akkor garantált számára a büntetőjogi felelősségre vonás – 5100-8500 hrivnya bírság vagy egy évig terjedő javító munka.

A Legfelső Tanács jelenleg nem tervezi azon szakmák listájának bővítését, amelyek női képviselőit köteleznék a katonai nyilvántartásba vételre. De ezen lista évente, márciusban kerül áttekintésre. Ha egy szakma képviselőjét katonai szolgálatra alkalmasnak nyilvánítják az egészségi állapota és az életkora alapján, hadkötelesnek számít. Ugyanakkor a hölgynek ehhez előbb önkéntesen jeleznie kell azon szándékát, hogy szeretne a katonai nyilvántartásban szerepelni.

Az Ukrán Fegyveres Erők soraiban jelenleg 42 000 nő szolgál, közülük több mint 5000 a fronton van.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó