Háborús büdzsé, reformok, tervek – a kormány a nemzetközi támogatásra alapozza a továbbiakat

Készül a 2024-es állami költségvetés: miből élünk jövőre?

A 2024-es lesz a harmadik egymást követő év, amikor az ország háborús körülmények között kényszerül az anyagiak felosztására. A Miniszteri Kabinet követte az előírásokat, és időben benyújtotta a parlament elé a 2024-es állami költségvetés tervezetét, amely a bevételek és kiadások növekedése ellenére szinte teljes másolata az ország idei fő pénzügyi dokumentumának.

Bujdosó Ivett

Denisz Smihal miniszterelnök kijelentette, hogy a 2024-es „gyakorlatilag az idei év ikerköltségvetése” lesz, ugyanis az államkincstár felosztásának fő arányai és elvei nem változtak.

A jövő évi állami költségvetési projekt bevételi részében 1,56 billió hrivnya (a tárgyévhez képest 345 milliárddal több), a kiadásoknál 3,1 billió (+325 milliárd) hrivnya szerepel. A humanitárius és szociális kiadásokat jövőre és azután is nemzetközi támogatások és a partnerek hosszú lejáratú kölcsönei segítségével tervezik fedezni, ám mindazt, ami adók és illetékek formájában befolyik, az állam a védelemre fordítja.

Elengedhetetlen a nemzetközi partnerek hozzájárulása

A tetemes költségvetési hiányt az ideihez hasonló forrásokból tervezi begyűjteni a Miniszteri Kabinet – a partnerektől bevont forrásokból. A kormány ugyanakkor még nem erősítette meg, hogy Ukrajna jövőre is számolhat-e ilyen összegekkel.

„Idén 42 milliárd dollárt tervezünk beszedni partnereinktől. Jövőre is hasonló a tervünk, ugyanúgy 42 milliárd dollárra számítunk. Tárgyalunk a partnereinkkel is, hogy a támogatás mértéke azonos legyen.

Ez azt jelenti, hogy 18 milliárdunk már van, amit az Európai Uniótól kérünk, és az Egyesült Államoktól is igénylünk havi 1,1-1,2 milliárdot” – mondta Smihal.

A miniszterelnök hozzátette, jelenleg az Európai Bizottsággal közösen készül az „Ukrajna-terv” négyéves, összesen 50 milliárd euró fedezetű program, amely alapján 38 milliárdot a költségvetési hiány fedezésére fordítanának, a többit pedig szociális projektekre költenék.

Az USA és az EU segélyei mellett a kormány a Nemzetközi Valutaalappal való négyéves együttműködési program keretében újabb makrofinanszírozási részletekre is számít. A tervezett 15,6 milliárd dollárból eddig még csak 3,6 milliárdot kapott Ukrajna.

Két program keretében is várnak finanszírozást: négyéves futamidőben Japántól és ötéves program keretében Norvégiától remélnek segítséget, amelyek összértéke 5,5, illetve 7,5 milliárd dollár. Ezen felül Kanada és más országok, a Világbank, illetve nemzetközi szervezetek is a támogatók listáján szerepelnek, amelyek valószínűleg nem hagyják magára Ukrajnát a pénzhiány problémájával.

A hadsereg finanszírozása

Jövőre 1,548 billió hrivnyára taksálják a biztonságra és a védelemre fordított kiadások összegét, míg idén erre 1,52 billiót szántak erre. S bár a finanszírozás növekedése elenyésző, a kormány hangsúlyozza, hogy ezek az összegek sem véglegesek.

A kormány ugyanakkor jövőre a fegyverek és speciális felszerelések gyártására fordított kiadások jelentős emelését tervezi. Így 56 milliárdot szánnak az ukrán hadiipari komplexum fejlesztésére – lövedékek, rakéták és egyéb katonai felszerelések gyártására.

„Valójában újraindítjuk a lőszerek, felszerelések, páncélozott járművek ukrajnai gyártását… A jelenlegi termelésünk több százszor meghaladja a háború előtti mutatókat, további növekedés pedig minden hónapban történik” – fogalmazott a kormányfő.

A Drónhadsereg kiadásai is nőnek: 48 milliárd hrivnyát tesznek ki, míg 2023-ban 40 milliárdot különítettek el erre a fejlesztésre.

„Ez az iparág a vártak szerint fejlődik, sőt, hetente növekszik” – mondta a miniszterelnök.

Költségvetési újítások

Az állami költségvetés tervezete számos olyan kiadást irányoz elő, amelyek eddig nem szerepeltek a dokumentumban. A humanitárius aknamentesítésre például először biztosítottak forrást: 2024-ben 2 milliárd hrivnyát különítenek el erre a célra.

A kormánytisztviselők ezt az ötletet a gazdálkodóktól kölcsönözték, akik a Prozorro aukciós portálon keresztül vásároltak szolgáltatást földjeik humanitárius aknamentesítésére. Ezt figyelembe véve az állam új piac beindítását tervezi, és kompenzálja azok költségeit, akik meg akarják tisztítani az ukrán földet az orosz aknáktól és lövedékektől.

„Készek vagyunk részben vagy egészben kártalanítani a gazdálkodókat. Valójában ez az állam feladata, amit képes teljesíteni” – mondta Denisz Smihal.

Az állami költségvetésben most először különítenek el egymilliárdot a befektetők elektromos hálózatra való csatlakozása költségeinek megtérítésére, valamint 1,5 milliárd hrivnyát a startup-okat finanszírozó Innovációs Fejlesztési Alapba.

A kormány 2024-es tervei között szerepel az ukrán gyártású berendezések költsége részleges kompenzációjának bevezetése. Az államnak már van ilyen tapasztalata, ugyanis a gazdálkodók az országban gyártott mezőgazdasági gépek árának 25 százalékát visszaigényelhették. Ezúttal a teher- és haszonjárművekre, valamint a speciális járművekre is kiterjesztenék a programot. Erre eddig 1 milliárd hrivnyát különített el a kormány.

A jövő év fontos reformja a köztisztviselők fizetési rendszerének fokozatos kiépítése lesz. A fő cél az, hogy eltérjenek attól a gyakorlattól, miszerint a tisztviselők jövedelmük 7-8-szeresét prémiumok címén kapják.

„A fizetés a járandóság 70 százaléka lesz, a prémium pedig nem haladhatja meg az évi fizetés 30 százalékát” – vázolta a célt a kormányfő.

Jól látható, hogy Ukrajnában még csak most kezdődött el a költségvetés-alkotás folyamata, így az ország fő pénzügyi dokumentumának kezdeti tervezete számos jelentős változáson mehet keresztül. Az alapvető szükségletek – a hadsereg finanszírozásának prioritása –, amelyet külföldi hitelekből, támogatásokból terveznek fedezni, biztosan megmaradnak.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó