Nyelviskola, mely nemcsak tudást, de önbizalmat is ad│KISZó-interjú

Manapság egyre többen érdeklődnek a nyelvtanulás iránt. Igazolja ezt Balogh Renáta, az Ungváron működő Live Learn nyelviskola vezetője is. Jelenleg mintegy 80 főnek segítenek a magyar, az ukrán vagy az angol nyelv elsajátításában.

Varga Brigitta

– Rengeteg nyelviskola van már Ungváron, te mivel tudod magadhoz csalogatni a tanulókat?

– Egyéni és csoportos foglalkozásaink révén minden érdeklődő megtalálja a számára megfelelő oktatási módot. Igyekszünk személyre szabottan folytatni ezt a tevékenységet.

Célunk, hogy minél egyszerűbben, érthetően tanítsunk meg nekik egy idegennyelvet.

Ebben pedig számos jól képzett, energikus és barátságos pedagógus működik közre. Továbbá nemcsak offline, hanem online is indítunk tanfolyamokat, így a világ bármely pontjáról csatlakozhatnak hozzánk. Volt már az USA-ból is diákunk, de sokan keresnek fel minket különféle európai országokból és Ukrajna belső területeiről is.

– Milyen szempontok alapján kerültek kiválasztásra az oktatók?

– Olyan tanárokat alkalmazok, akik nem pusztán könyv szerint tanítanak és nincsenek berögződéseik. Rugalmasak és lelkiismeretesek, érzelmekre alapozva oktatnak. Például, ha a diáknak van valamilyen hobbija, de az nincs a tananyagban, akkor a tanár annak utánanéz. Alkalmazkodik a diákhoz, ezáltal felkelti az érdeklődését és fokozza benne a tudás iránti vágyat. Fontosnak tartom az empátiát, de a szigort is. Jelenleg is keresünk oktatókat: két angol- és két magyartanárra lenne szükségünk.

– A szülők többsége egyre inkább fontosnak tartja, hogy gyermekük képes legyen több nyelven kommunikálni, emellett mihamarabb értse és beszélje az állam nyelvét. Emellett sok felnőtt diákotok is van. A nyelviskolai különórák mennyire illeszthetők be a heti menetrendbe?

– A nyelvtudás hatalmas kincs, s aki ezzel tisztában van, az talál megoldásokat arra, hogy a heti tevékenységek közé beépüljön a nyelvtanulás is. Gyerekkorban még játszva és könnyedén lehet elsajátítani az idegennyelvet, de az érettségihez közeledve már intenzíven és keményen kell dolgozni azért, hogy elérjük a kívánt szintet. Fix, stabil órarendünk van.

– Milyen módszereket alkalmaztok a nyelvoktatás során?

– Eleinte nem igazán találtam megfelelő tankönyveket. Túl bonyolultak, nehezen értelmezhetők voltak. Így nem tehettem mást, mint kidolgoztam egy saját oktatási formát. Rengeteg könyvet olvastam és mindegyikből feljegyeztem azt, amit hasznosnak találtam. Érdekesség lehet, hogy az angol nyelvre tudtam alapozni a magyar nyelvtanítást, ugyanis angolul sokkal jobb, érdekesebb feladatokat találtam. Ezeket fordítottam le előbb magyarra, majd ukránra. Mára annyi sok anyag összegyűlt, hogy létrehoztam belőlük egy elektronikus könyvtárat, s ezeket használják a tanáraink az oktatás során. A másik fontos szempont a diákok bátorítása, biztatása. Ha hisznek önmagukban, akkor hihetetlen dolgokra képesek.

Vallom, a tananyag elsajátítása 60 százalékban függ a diáktól, s csupán 40 százalékban felelős érte a tanár.

– Mennyi idő kell ahhoz, hogy valaki alapszinten elsajátítsa a magyar nyelvet?

– Az európai nyelvközpont oldalán közzétett felmérésből kiderül, egy nyelv elsajátításához minimum 600 óra szükséges. Mi 1 hónap alatt 8 órát tartunk, egy év alatt 96-ot.

Vagyis nem lehet kizárólag a nyelviskolára hagyatkozni, fontos a szorgalom, hogy a diák elegendő időt szánjon a gyakorlásra.

Vannak intenzív kurzusaink azok részére, akik a 0-ról kezdik, ez 4 hónapig tart. Azonban fontos kiemelnem, hogy – tapasztalataim szerint – az A1-es szint eléréséhez legalább 6 hónap szükséges, ezt követően további 1 év kell az A2-es szinthez. Sok visszatérő diákunk van, akik azért keresnek fel ismét bennünket, hogy felelevenítsék vagy továbbfejlesszék a tudásukat.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó