A mese gyógyír, a mese erőt ad.
A Kokas banda előadásával vette kezdetét a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet által hetedszer megszervezett mesemondó verseny a Magyar Népmese Napja alkalmából. Az igazán izgalmas és érdekes rendezvénynek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola adott otthont, ahová több tucat versenyző és kísérője érkezett. Az egybegyűlteket Gál Adél köszöntötte.
Hegedűs Csilla
– Szervezetünk fontosnak tartja, hogy minden korosztályt megszólítsunk, ezért nagy örömünkre szolgál, hogy idén száztizenkilenc, nyolc és tizenhét év közötti fiatal döntött úgy, hogy megméretteti magát a versenyen. Ez a magas szám azt bizonyítja, hogy a fiatalok szeretik a mesét, a mesélést, ebből kifolyólag az is bizonyos, hogy van létjogosultsága a programunknak – jegyezte meg a Pro Cultura Subcarpathica munkatársa.
Öt korcsoportra osztották a versenyzőket, akik nagyon várták már, hogy bemutathassák a zsűrinek mesemondó tehetségüket.
De előtte még Gyebnár István köszöntötte őket, s minden jelenlévőt. A beregszászi konzulátus ideiglenes ügyvivője kifejtette, a magyar népmese, kultúra, néptánc és népzene, a magyar nemzeti identitás ápolása nagyon fontos, amelyekkel minden gyerek meg kell, hogy ismerkedjen, és meg kell, hogy szeresse.
– Rendkívül fontos, hogy itt, Kárpátalján, amikor a magyarság létszáma csökken, a pedagógusok, felkészítő tanárok ilyen kiváló munkát végeznek, aminek köszönhetően a gyerekek fantasztikusan teljesítenek.
Köszönet jár ezért mind a tanároknak, mind a szülőknek, és természetesen ezeknek a bátor gyerekeknek, akik mesét mondani jöttek ide – fogalmazott a diplomata.
Kurmai-Ráti Szilvia mesemondó mintegy kedvcsinálóként a Bolond Istók című magyar népmesét mesélte el. Hosszú órákig tartott, amíg minden gyerek elmondta az általa választott mesét, s azok, akik már túl voltak rajta, kézműves foglalkozásokon vehettek részt. A zsűri tagjai korcsoportonként hallgatta meg az előadásokat, végül az eredmény is megszületett, amit az átriumban hirdettek ki.
A korcsoportok zsűrielnökei értékeltél az előadásokat, hasznos tanácsokkal látták el a versenyzőket, és természetesen mindannyiukat biztatták a jövőre megrendezendő megmérettetés részvételére is.
Minden korcsoport első helyezettje háromezer hrivnya értékű ajándékutalványt kapott, a második kétezer, míg a harmadik ezer hrivnyát, amit beregszászi ajándékboltokban válthatnak be.
A különdíjasok a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete, illetve a beregszászi konzulátus által felajánlott ajándékcsomagokban részesültek. De senkit nem engedtek haza üres kézzel, minden résztvevő kis ajándékcsomagot vehetett át a szervezőktől.
A nyertesek:
Első kategória:
Vovcsok Eszter (I. hely), Vascsák Jázmin (II. hely), Baranyi Maximilián (III. hely). Különdíjat nyert: Molnár Dorina.
Második kategória:
Lőrinc Lili (I. hely), Demes Anna (II. hely), Lukán Anna (III. hely). Különdíjat nyert: Orosz Botond.
Harmadik kategória:
Fazekas Petra (I. hely), Homoki Bianka (II. hely), Turi Eszter (III. hely). Különdíjat nyert: Koroly Krisztián, Tóth Hajnalka és Tadávcsics Szintia.
Negyedik kategória:
Suszta Viktor (I. hely), Pallagi Patrícia (II. hely), Kiss Sebestyén (III. hely). Különdíjat nyert: Gogola Eszter.
Ötödik kategória:
Mondik Dániel (I. hely), Nagy Andrea (II. hely), Taraczközi Anasztázia (III. hely). Különdíjat nyert: Demeter Hanna.