Lelki gondozás, játékestek, istentiszteletek, kirándulások várják a FRIGY tagjait
A Főiskolai Református Ifjúsági Gyülekezetet (FRIGY) Taracközi Ferenc, a beregszászi gyülekezet vezető lelkésze alapította 2010-ben. Hiánypótló volt a szervezet létrehozása, és mindmáig bizonyos, hogy nagy szükség és igény van rá a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola hallgatói és a Kálvin János Református Szakkollégium lakói között. Négy éve Margitics János főiskolai lelkész irányítja az ifjúsági gyülekezetet, emellett a szakkollégium igazgatói teendőit is ő látja el. Vele beszélgettünk tevékenységükről, mindennapjaikról, terveikről.
Hegedűs Csilla
– A bő másfél évvel ezelőtt kitört háború sok mindent felborított, nagyon sokan külföldre kényszerültek, ezért újra kellett szervezni a csapatot. Számos dolgot,
ami a háború előtt tökéletesen működött, szinte elölről kellett kezdeni,
új diákokat kellett bevezetni az önkéntes szolgálatba, a presbiterségbe, a szolgáló csoportok vezetésébe. De elmondhatom, eddig még minden nehézség ellenére szépen újraszerveződött a mi kis közösségünk, a kilátások biztatóak. És azt is elárulhatom, hogy az elmúlt négy év alatt lakóink száma a duplájára nőtt, ebből kifolyólag bővítettük a kollégiumot.
– Hol, és milyen időközönként gyűltök össze?
– A tanév minden hetének szerdáján tartunk istentiszteleti alkalmat, melyet zenével teszünk színesebbé. A város diákságát hívjuk össze, és természetesen a Kálvin Kollégiumból is sokan vesznek részt az istentiszteleteken. Ezenkívül különböző találkozókat, játékesteket rendezünk, de gyakran szervezünk kirándulásokat is. Tehát
igyekszünk aktív, mozgalmas diákéletet biztosítani a FRIGY tagjainak, akik száma közel száz.
Arra a kérdésemre, hogy az alkalmakon milyen témákat boncolgatnak, Margitics János elmondta, a témaválasztásban a diákpresbiterek segítenek, megkérdezik a környezetük fiataljait, hogy mi az, ami a leginkább foglalkoztatja, érdekli őket. A lelkész a kiválasztott témákból felkészül, megkeresi az igei alapokat, és ebből alakulnak ki a szerdai istentiszteletek.
– Most a szolgáló élettel kapcsolatban lesz egy alkalom. Menyhárt István lelkész érkezik hozzánk, aki a fogyatékos gyerekek napközis otthonában tevékenykedik. Ő fog mesélni nekünk arról, hogy miért vállalta ezt a szolgálatot. Persze vannak úgynevezett lazább programjaink is, például a klasszikus diákutak.
A Kárpát-medencei Református Egyetemi Gyülekezetek szervezésében minden évben megvalósul egy nagyszerű kirándulás Európa valamelyik városába.
Jártunk már Krakkóban, Zágrábban. Legutóbb nyolc lány vett részt ezen a programon, melyen sokat beszélgetünk, fotózunk, megkóstoljuk a helyi ételeket stb.
– Nem vagy sokkal idősebb a főiskolásoknál. Hogy lehet elképzelni a ti kapcsolatotokat? Tegeződtök? De mindeközben a tiszteletet is elvárod?
– A főiskolásokkal alap, hogy tegeződünk. Nekünk az a feladatunk, és arra törekszünk, hogy az őszinte kommunikáció minden fiatallal működjön.
– Vannak olyan fiatalok, akik a jelenlegi helyzetben jobban igénylik a lelki gondozást?
– Igen, sokan vannak. Sajnos nagyon megterheli a fiatalságot a háborús helyzet. Sokszor látom, hogy a problémáik megoldásában rengeteg segítségre lenne szükség, de sajnos nem mindig tudnak megnyílni. És ebben az esetben csak az idő az, ami segíteni tud, hogy úgy döntsenek, elmondják, mi az, ami a lelküket nyomja. Mi pedig türelmesen megvárjuk ezt a pillanatot, és arról biztosítjuk őket, hogy nincsenek egyedül. Az ilyen beszélgetések természetesen négyszemköztiek, és nem minden esetben lelkész és diák között történik, hanem nagyon sokszor a koliban vagy a gyülekezetünkben lévő hívő fiatalok között, akik már megéltek ezt-azt. Vigasztalják egymást, próbálnak egymás felé fordulni.
– Hogy néz ki a közeljövő a FRIGY életében?
– Diákpresbiter-választásra készülünk. A megválasztott fiatalok a közösség élére állva próbálnak felmutatni sok mindent, amivel színesebb lehet a diákélet. Ezt követően indulnak be a filmklubok, a játékestek. Olyan alkalmaink is lesznek, amikor más református líceumok hallgatóit fogjuk meghívni magunkhoz, hogy együtt töltsünk velük egy istentiszteletet. Természetesen kirándulni is fogunk, de ezek még szervezés alatt vannak.
Ha Isten segít, a választás után lesz egy főállású ifjúsági munkatársam, akivel egymás között tudjuk majd elosztani a feladatokat,
mert folyamatosan azt tapasztaljuk, hogy lenne még egy-két terület, ahol előre tudnánk mozdítani a tevékenységünket.
Hogy a FRIGY-nek mi az összetartó ereje, mi az, ami megtartja ezt a lelkes kis csapatot? Beszélgetőpartnerem elárulta, az igéről való együttgondolkodás és az Isten közelsége az, ami képes kohéziót teremteni számos, különféle ember között.
– Ilyen szempontból egy klasszikus gyülekezetre hasonlítunk, mert az a sok-sok elképzelés, elgondolás, ami bennünk él, az ige körül tud közeledni egymáshoz, és ez az, ami összekovácsol minket – zárta szavait Margitics János.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.