A Zahid Finance Group Kft., a Pro Arte Munkács civil szervezet és a Munkácsy Mihály Magyar Ház közös szervezésében került sor a XI. Kárpátok Nemzetközi Szobrásztábor záróünnepségére. A Beregszentmiklósi Szoborparkban megrendezett táborban, melynek központi témája a háború volt, kilenc művész alkotott. Heten Ukrajna különböző részeiből érkeztek, ketten pedig Dániából.
Hegedűs Csilla (Beregszentmiklós)
Az idei nemzetközi szobrásztábor Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma anyagi támogatásával jött létre, de az ungvári főkonzulátus is a kezdetektől segítette, támogatta a folyamatot, ugyanis meggyőződésük, hogy a képzőművészet mindig is összekötő kapocs volt a népek, nemzetek között.
– Fontosnak tartottuk, hogy az idei szobrásztábor, akárcsak a tavalyi, olyan ukrán művészek számára is lehetőséget teremtsen az alkotásra, akik kénytelenek voltak menekülni a háború borzalmai elől – fogalmazott Cseh Áron, az ungvári külképviselet vezető konzulja. A diplomata azon reménynének adott hangot, hogy hamarosan béke lesz Európában, és a kölcsönös tisztelet, a közös érdekek és az egymás iránti bizalom alapján folytathatják az építkezést a régióban.
Tarpai József, a Zahid Finance Group Kft. igazgatója kifejtette, függetlenül attól, hogy most milyen helyzetben élünk, ennek a rendezvénynek fantasztikus ereje van, hiszen nemcsak Kárpátalján, vagy a Kárpát-medencében ismert. Ezt igazolják a a Dániából érkezett képzőművészek is.
A művészek nevében Vjacseszlav Hutirja, Ukrajna érdemes művésze, Doneck megyei szobrász és festőművész mondott köszönetet a tartalmas napokért, a szeretetteljes fogadtatásért, a támogatásért.
A záróünnepség keretében bemutatásra kerültek az ott készült alkotások. Az elmúlt hetek alatt nyolc szobor készült. Mint Matl Péter Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész, a Pro Arte Munkács civil szervezet elnöke elmondta, a hagyományos kőszobrok mellett tégla installáció, a területen talált régi tárgyakból készült művek születtek, jómaga különböző alapanyagokból a kétarcú Janust alkotta meg.
Azért kétarcú, mert a kezdetet és a véget, vagyis a háború kezdetét és végét szimbolizálja.
– A művészek zöme Kelet-Ukrajnából érkezett, és számukra ez a néhány nap igazi felüdülés volt, hiszen otthonuk közelében gyakorta robbannak rakéták. Egyikőjük bahmuti, ő mindenét elveszítette. A szobrásztábor a Háború címet kapta. A művészet erejével próbáltunk reflektálni a szörnyű eseményre: minden alkotó a maga stílusában igyekezett kiutat mutatni a műve által – fejtette ki Matl Péter, majd hozzátette, az elkészült alkotások zöme a parkban marad, de arra gondoltak, hogy az egyik művet árverésre bocsájtják, és a befolyó összeg egy részével a fronton szolgáló barátaikat támogatnák.
Az ünnepség résztvevői megtekinthették a Szoborpark alkotóházában a kisplasztikákból összeállított tárlatot, valamint a Verecke című poszterkiállítást, amely a Magyar Nemzeti Múzeum és a Pro Arte Munkács civil szervezet együttműködése eredményeként jött létre, és a vereckei emlékmű alkotásának történetét mutatja be.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.