A futballszurkolók jelentős része számára a Szuperliga potenciális bevezetése abszolút katasztrófának tűnik. Azt érzik, hogy a klubok eltávolodnak a sport lényegétől, valamint attól félnek, hogy a sport teljesen elüzletiesedik. Sokak szerint a futball manipulálása felé haladnak azzal a céllal, hogy egyre több bevételt generáljanak. Az online sportfogadás szempontjából azonban a Szuperliga nem jelent fenyegetést.
Persze a futball fogadók jelentős része szerint a Szuperliga ötlete jelentős visszalépésnek tűnik abban a tekintetben, amit a világ minden táján működő fogadóirodák – beleértve a magyar sportfogadó oldalak listáját is – az évek alatt kialakítottak: sokféle, gazdag kínálatú, kihívást jelentő labdarúgási fogadási piacokat.
A történet…
Sok mindent írtak mostanában arról, hogy az elit zárt labdarúgó liga – a Szuperliga – létrehozásának grandiózus terve talán még mindig folyamatban van, sosem adták fel, és sosem tűnt el a képből – legalábbis a projekt zseniális vezetői számára.
És bár az európai legjobb labdarúgóklubok számára új verseny megszervezésének terveit óriási ellenállás, tiltakozások és a szurkolók részéről nagy csalódás kísérte, még mindig vannak aggasztó következmények. Vannak „jelek”, amelyeket hatékonyan elemezve arra a következtetésre juthatunk, hogy a Szuperliga még mindig lehetséges és életképes forgatókönyv a nem is olyan távoli jövőben.
De függetlenül attól, hogyan értelmezi a nyilvánosság a Szuperliga ötletét, az elsődlegesen érdekelt felek listája még mindig dolgozik azon, hogy megvalósítsák tovább szőjék a terveket. Az álom projekt, amely az európai kontinens legjobb és leghíresebb labdarúgóklubjait hozná össze, egy olyan ligában, ahol saját főnökeik lesznek, és teljes irányításuk lesz, még mindig létezik azok fejében, akik először elképzelték ezt az ötletet.
A következmények…
Bár az európai futball nagy nevei valószínűleg sokat fognak nyerni, mi fog történni a kisebb klubokkal, a hazai bajnokságokkal és természetesen az UEFA irányító testületével, az UEFA-val, az kérdéses. Nézzük meg néhány következményét, ha a Szuperliga végül az abszolút és domináns versenyként jelenik meg.
Az UEFA státuszának változása kétféle lehet: vagy marad olyan fontosságú, mint korábban, vagy csökken a befolyása. Valójában, mivel a Szuperliga közvetlenül versenyez az UEFA-val és a meglévő irányító testületet célozza meg, nem tudható, hogy az UEFA továbbra is a bajnokságok domináns hatósága marad-e. Az UEFA kijelentette, hogy kitiltja azokat a klubokat, amelyek a Szuperligába mennek a saját versenyeiből, és továbbá azt is, hogy a labdarúgók nem képviselhetik nemzeti csapataikat. Ha ez megtörténik, akkor komoly szakadékot fogunk látni azok között a klubok között, amelyek ragaszkodnak az UEFA-hoz, és azok között, akik saját jövőjüket akarják megteremteni és elvágják magukat a jelenlegi ligától.
Emellett az UEFA szerepét más okok miatt is megvizsgáljuk, ideértve a pénzügyi rendeletek és a liga bevételeinek pénzügyi kezelésének észlelt igazságosságát. Azok, akik még mindig úgy gondolják, hogy a Szuperliga a meglévő pénzügyi egyenlőtlenség megoldása, azt állítják, hogy az UEFA lényegében semmit sem tett a nagy klubok előmozdításáért, miközben ugyanakkor semmit sem tett a kis klubokért sem.
Amikor a kisebb klubokat vesszük figyelembe, ezek az egész projekt legnagyobb vesztesei. A kisebb klubok szegényebbek lesznek, különösen, ha az elitek nagy klubjai gyakrabban játszanak egymás ellen a Szuperliga mérkőzésein, mind a közvetítési érdeklődés, mind a közönség figyelmét ott hagyva, a kisebb csapatokat.
És bár eddig érzelmileg igazságosnak tekintették, hogy a kisebb klubok a jelenlegi ligában emelkedhetnek fel és kvalifikálhatnak, a Szuperliga végső soron megszünteti a promóció szükségességét. Ne felejtsük el, hogy a Szuperliga működési módja itt fontos: a megalapító klubok más klubokat hívnak meg a játékra.
Ezért itt van a fenyegetés, hogy mind a hazai bajnokságok szerepét, mind státuszát aláássa. Ha nincs szükség a kvalifikációra, akkor mi értelme a küzdelemnek? Nincs cél, nincs cél és nincs cél. Ráadásul ez hatással lehet az online sportfogadás világára is. Ha a kisebb csapatok nem jutnak be nagyobb tornákra, akkor nem kapják meg azt a felhajtást, ami miatt a közönség felfigyel rájuk. Ezért fogadni sem fognak rájuk, így még kevésbé kerülnek be a köztudatba. A sportfogadó oldalak ugyanis nagy reklámot tudnak jelenteni a kisebb csapatok számára.
A Szuperliga fenyegetései a futball számára nagyon valóságosak. De nem maga a sport fogja érezni az hatásokat. Az fog változni, ahogyan a futball jelenleg van szervezve és felépítve, és ezek a változások közvetve, bár mélyen, torzítják a futballt, ahogyan azt most ismerjük. Talán a futballszurkolók több akciót és több látványosságot fognak látni a nagy kluboktól, de végül a futball lesz a vesztes.
A kisebb klubok fontossága
A kisebb futballkluboknak különleges helyük van a sport világában. Ezek a klubok nem csak a győzelemért játszanak, hanem sok más szempontból is értékesek és nélkülözhetetlenek a futball színpadán.
Először is, a kisebb klubok hagyományokat őriznek és az identitást erősítik. Sok ilyen klub hosszú történelemmel rendelkezik, és szorosan összefonódik a közösséggel. Az emberek büszkék a helyi csapatra, és a meccseiket lelkesen támogatják, ami erősíti a helyi identitást és összetartozást.
Másodszor, a kisebb klubok fontos szerepet játszanak a tehetségfejlesztésben. Ezek a klubok gyakran kiváló platformot biztosítanak fiatal játékosok számára, akik kezdetben itt kezdik pályafutásukat, majd fokozatosan fejlődnek és lehetőséget kapnak a nagyobb klubokban való szereplésre.