Az aradi vértanúk emléke előtt tisztelegtek Beregszászban

Ferku Szilveszter, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Filológia Tanszék laboránsának műsorával vette kezdetét a II. RFKMF, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Beregszászi Alapszervezete és a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet közös szervezésében megtartott megemlékezés az Aradon kivégzett honvéd tisztek hősiessége előtt. A főiskola hallgatója Vári Fábián László Útban Törökország felé című költeményének megzenésített változatát adta elő.

Hegedűs Csilla

„Október hatodika gyásznap a magyar nemzet számára: mindenhol a világon, ahol magyar él, az Aradon hősi halált halt tisztekre emlékeznek. Ma nehéz belegondolnunk, mit élhettek át cellájukban a kivégzésük előtti órákban, milyen lehetett készülni a halálra. Feljegyzések szerint tudatosan készültek az elkerülhetetlenre, nem féltek a haláltól. A nap hajnalra felvirradt, a tizenhárom gyertyaláng pedig Aradon örökre kialudt, hogy aztán fényük örökké ragyogjon a magyarok csillagos egén”

– fogalmazott a megemlékezésen Panyi Miklós miniszterhelyettes, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára. Hozzátette, egy közösség addig nem szűnik meg létezni, amíg vannak, akik megtartják ünnepeiket, megemlékeznek őseik tetteiről, és felnéznek ezekre a csillagokra. Mi büszkék vagyunk szabadságharcosainkra, mártírjainkra.

Orbán Viktória magyar szakos hallgató elszavalta Aranyosi Ervin Az aradi vértanúk emlékére című költeményét, a megemlékezés a főiskola Történelem és Társadalomtudományi Tanszékének diákjainak előadásával zárult.

Az aradi vértanúk tiszteletére rendezett alkalom a beregardói Perényi Kultúrkúriában folytatódott. Itt Panyi Miklós szintén megosztotta gondolatait a megjelentekkel. Mint mondta, mindamellett, hogy minden évben megemlékezünk a magyar szabadságharcról, a magyar szabadság védelmezőiről, az idei esztendő nagyon különleges, hiszen idén ünnepeljük Petőfi Sándor születésének 200. évfordulóját, de Madách Imre és Andrássy Gyula születésének szintén 200. évfordulóját méltatjuk, és 200 éves a Himnusz is.

„Óriások korszaka volt a 19. század, melyben sok magyar világszínvonalú teljesítményt hajtott végre politikai, kulturális területen. De manapság is van mire, van kikre büszkék lennünk, hiszen két új magyar Nobel-díjast köszönthetünk a legnagyobb magyarok között. Érdemes tehát magyarul élni, álmodni, gondolkodni és tanulni, ennek pedig nemcsak az iskola, hanem azok az események is fontos kapaszkodópontjai, mint a legnagyobb nemzeti eseményeinkre való emlékezés, így október 6-a is”

– zárta szavait a politikus.

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Szakgimnáziuma tanítványainak emlékműsora után a vendégek, illetve a társadalmi szervezetek képviselői megkoszorúzták báró Perényi Zsigmond emléktábláját, majd elénekelték nemzeti imádságunkat, a magyar Himnuszt.

Forrás:
KISZó/Fotók: Hegedűs Csilla

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó