A hadiállapot tavaly február végi bevezetése óta a 18 és 60 év közötti hadköteles férfiak – kevés kivétellel – nem hagyhatják el Ukrajna területét. Az utóbbi hetekben több kiadvány is foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy várható-e súlyosbítás az ezt szabályozó elnöki rendeletben. A határátkelésre jogosult férfiak körének szűkítése azzal kapcsolatban merült fel, hogy kiderült a katonai sorozóbizottságok orvosai tömegével állítottak ki fiktív alkalmatlansági igazolásokat. A hadkötelesek súlyos kenőpénzeket fizettek a korlátozások kijátszásáért. A férfiak mellett a nők kiutazásának esetleges korlátozása is témát szolgálatatott. Mint ismeretes, az egészségügyi vagy gyógyszerész végzettséggel rendelkező nőknek 2023. október 1-től katonai nyilvántartásba kell állniuk. Sok találgatás látott napvilágot azzal kapcsolatban, hogy a jegyzékbe vett nőkre is kiterjesztik a határzárat.
Szabó Sándor
Legutóbbi KISZó-kérdésünk e kérdéskörben, alternatív reakciógombos véleményszavazásunkon azt kérdeztük, olvasóink tartanak-e egy esetleges teljes határzár bevezetésétől. Ami a nem reprezentatív felmérés eredményét illeti, a válaszadók többsége, 86 százaléka gondolja úgy, hogy van mitől tartani. Mindössze 14 százalék nyilatkozta azt, hogy nem számol teljes határzár bevezetésével.
A lavinát az az 576. számú elnöki ukáz indította el, amely elrendelte a katonai szolgálatra korlátozottan alkalmatlan hadköteles korú férfiak felmentésének felülvizsgálatát. Ennek oka, hogy rengetegen csalárd módon jutottak hozzá ezekhez az igazolásokhoz. A rendelet azonnal találgatásokat indított el. Több hírportál is úgy értelmezi ezt, hogy október elejétől jelentősen szigoríthatják vagy teljesen korlátozni fogják az említett kategóriába tartozó hadköteles korú ukrán állampolgárok kiutazását. Ám változás egyelőre nem történt ebben a kérdésben.
Korábban a témával kapcsolatban megkerestük a Csapi Határkirendeltséget. Olena Tracsuk szóvivő arról tájékoztatta a Kárpáti Igaz Szót, hogy semmilyen változás nem történt a vonatkozó szabályozásban. Elmondta, hogy a hatályos törvények értelmében a katonai szolgálatra átmenetileg alkalmatlan, illetve I–III. rokkantsági kategóriába tartozó férfiak kiutazását nem korlátozzák.
Ugyanakkor hozzátette: a „hamisítási jelenség” miatt a felmentésre jogosító igazolásokat a korábbiaknál sokkal tüzetesebben ellenőrzik. A szóvivő megjegyezte, a határőrség határforgalom-ellenőrzést végrehajtó szerv, a hatályos törvények, elnöki és kormányrendeletek alapján jár el, amennyiben ezeket módosítják, az új szabályok szerint járnak majd el.
Augusztus vége óta a határőrök hozzáférnek a had- és sorköteles férfiak személyi adatbázisához, így a hamis papírokkal próbálkozókat könnyedén kiszűrik a határokon.
„Határőreink minden esetben ellenőrzik benyújtott a dokumentumok hitelességét. Annak érdekében, hogy e folyamatot felgyorsítsuk és alkalmazottaink pillanatok alatt utána tudjanak nézni annak, jogosult-e az illető a külföldre utazásra, a határőrszolgálat a védelmi minisztériummal közösen egy új módszert dolgozott ki. Ennek értelmében elérhető lesz számunkra a had- és sorköteles férfiak nyilvántartása” – nyilatkozta korábban Andrij Demcsenko, az állami határőrszolgálat szóvivője. Hozzátette: az eljárás egyelőre kísérleti szakaszban van, ám ha beválik, azonnal teljes körű alkalmazásra kerül. Ily módon a hamis iratokkal, engedélyekkel külföldre menekülőket percek alatt kiszűrhetik majd a határállomásokon.
Emiatt egyre többen próbálkoznak a zöldhatáron, a határőrök naponta tartóztatnak fel olyan férfiakból álló csoportokat az államhatár közelében, melyek illegálisan próbálják elhagyni az országot.
Az elmúlt napokban sok találgatás látott napvilágot azzal kapcsolatban, hogy mire számíthatnak a katonai nyilvántartásba vett nők. Mint ismeretes, október 1-től katonai nyilvántartásba veszik az egészségügyi vagy gyógyszerész végzettséggel rendelkező nőket. A katonai nyilvántartásba vételre a minisztérium szerint nem az egészségügyi dolgozók mozgósítása miatt, hanem az orvosok állami tartalékára vonatkozó adatok általánosítása miatt van szükség. Ezeket a nőket a külföldi utazásban nem korlátozzák.
„A külföldre utazás korlátozása csak azokra a nőkre vonatkozik, akiket mozgósítanak, és nem azokra, akik szerepelnek a katonai nyilvántartásban” – jelentette ki korábban Fegyir Veniszlavszkij, a Legfelső Tanács nemzetbiztonsági, védelmi és hírszerzési bizottságának tagja. A parlamenti elnöki megbízott hozzátette: ami a hadköteles nők külföldre utazásának korlátozását illeti, ez kizárólag a már mozgósított nőkre vonatkozik, bizonyos mozgósítási feladatoknak megfelelően. Ezekre a nőkre ugyanakkor a katonai státusz megszerzésével megfelelő jogok és korlátozások is vonatkoznak.
A hatályos törvények értelmében jelenleg a kiutazási korlátozás alól felmentést élveznek azok a férfiak, akik az egészségügyi állapotukra való tekintettel kikerültek a katonai nyilvántartásból, a katonai szolgálatra átmenetileg alkalmatlanok, akik három vagy annál több, 18 éven aluli gyermeket nevelnek, a kiskorú gyermeket/gyermekeket egyedül nevelők, a gyámok, gondozók, fogadott vagy nevelőszülők, akik kiskorú árva vagy szülői gondoskodástól megfosztott gyermeket tartanak el, az I–III. kategóriába tartozó rokkantak, akik I. és II. kategóriába tartozó rokkant személyt kísérnek külföldre, valamint akik külföldön állandó bejelentett lakcímmel rendelkeznek. Továbbá elhagyhatják az országot a nemzetközi közúti fuvarozók és humanitáriussegélyeket szállító önkéntesek, a vasutasok, a tengerészek, a sportolók, az edzők- és a művészek.
Előző heti KISZó-kérdésünk:
KISZó-kérdés: A többség támogatja a műszaki vizsga visszaállítását
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.