Szalai Borbála szavalóverseny – tizedszer.
Betűország kincsei címmel került megrendezésre a X. Szalai Borbála szavalóverseny. Az 1-4. osztályosok megmérettetésének ezúttal a halábori Fedák Sári Közösségi Ház adott otthont.
Hegedűs Csilla
Mint azt Varga Éva közölte, idén harminc kisiskolás mérte össze versmondó tudását. Ennél sokkal többen jelentkeztek, de településenként, előválogatás után, két gyerek kerülhetett a döntőbe. A Beregszászi Központi Könyvtár igazgatója emlékeztetőül elmondta, 2013-ban három könyvtáros (Mezőgecse, Tiszacsoma, Badaló) fejéből pattant ki a Szalai Borbála szavalóverseny ötlete. A kezdeményezéshez évről-évre többen csatlakoztak, így
tíz év elteltével örömmel konstatálhatjuk, hogy Beregszász mellett 14 település legjobb szavalói vesznek részt a versenyen.
Babják Edit, a Beregszászi Városi Tanács Oktatási és Művelődési Osztályának vezetője hasznosnak nevezte a kezdeményezést, ugyanis megszeretteti a kisiskolásokkal a verseket.
– Most zsűritagként is részt vehetek ezen a rendezvényen, ami számomra új szerepkör. A tíz évvel ezelőtti versenyzők ma már fiatal felnőttek, és biztos vagyok abban, hogy még ma is büszkén mondják, hogy egykor a Szalai Borbála szavalóverseny résztvevői voltak. Meggyőződésem, hogy ma minden gyerek győztes lesz, hiszen, ahogy hallottam, a legjobbak vannak itt – hangsúlyozta a szakember.
– Felemelő érzés, hogy a X. Szalai Borbála szavalóverseny Haláboron került megrendezésre, mégpedig a nemrégen felújított Fedák Sári Közösségi Házban.
Első perctől az a célunk, hogy közösségteremtő rendezvényeken léssuk vendégül a gyerekeket ezért dolgoztunk, ezért dolgozunk – emelte ki Tóth Győző,
a KárpátHáz Civil Szervezet ügyvezetője, aki köszönetét fejezte ki azoknak, akik életre hívták ezt a nagyszerű programot.
Shrek Tímea író, a Kovács Vilmos Irodalmi Társaság alelnöke első ízben vett részt a versmondó versenyen , Szalai Borbáláról elmondta:
– Sokat emlegetjük ma Borika nénit, aki nemcsak kiváló pedagógus volt, hanem tankönyvszerkesztő, író, költő, és olyan ember, aki a gyermekeket nemcsak a katedráról tanította, hanem leült közéjük, és együtt, játszva kalandoztak e titkos vilégban. Én is a Betűország című ábécés könyvből tanultam meg olvasni, és ez mindennek az alapja: a betű. Gondolom, hogy a mostani versenynek sem véletlenül lett az a címe, hogy Betűország kincsei – fogalmazott az író.
Kádár Szilvia, a KMKSZ helyi alapszervezetének elnöke örömtelinek nevezte, hogy sok szép gyermekvers hangzott el a közösségi házban.
A versenyzők szabadon választhattak Szalai Borbála verseiből. Ki bátrabban, ki félénkebben, de igyekeztek a maximumot kihozni magukból, így a zsűrinek nem volt könnyű dolga. Míg az ítészek dolgoztak, a Sárosorosziból érkezett Hangraforgó együttes szórakoztatta a megjelenteket.
A szavalóversenyt idén a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., illetve a KárpátHáz Civil Szervezet támogatta, így a versenyzők az oklevelek mellett könyvekből, édességekből, írószerekből álló ajándékcsomagban részesültek.
A verseny díjazottjai:
I. helyezett: Botos Olivér, Badalói Gvadányi József Gimnázium
II. helyezett: Tóth Márk, Beregszászi Kossuth Lajos Líceum és File Szabina Halábori Gimnázium
III. helyezett: Sápi Anna, Badalói Gvadányi József Gimnázium és Pliszka Zsófia, Borzsovai Gimnázium
Különdíjas: a benei trió: Vince Szilvia, Varga Fruzsina, Fehér Zselyke, Benei Gimnázium
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.