Leggyakrabban a 18-24 éves fiatalokat és a 65 év felettieket szemelik ki a bűnözők.
Az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) felmérése szerint a csaknem 113 ezer megkérdezett ukrajnai 11 százaléka vált már csalók áldozatává a háború kitörése óta.
Amint arról a jegybank sajtószolgálata beszámolt, az NBU az Opendatabot céggel együttműködve nagyszabású projektet indított a lakosság kibercsalás elleni küzdelemmel kapcsolatos tudásának tesztelésére.
„A felmérést több mint 112,9 ezer felhasználó töltötte ki. Az eredmények alapján kiderült, a háború kezdete óta minden kilencedik válaszadó (11 százalék) vált csalók áldozatává. A szélhámosok csalárd sémákat alkalmaznak, bankok ügyintézőinek adják ki magukat, vagy anyagi segítséget ígérnek az államtól, nemzetközi és jótékonysági szervezetektől” – tájékoztatott a központi pénzintézet.
A felmérésből az is kimutatható volt, hogy a csalók leggyakrabban a 18-24 éves fiatalokat (a válaszadók 14 százaléka) és a 65 év felettieket (11,5 százalék) szemelték ki. Az átvertek csaknem egyharmada mintegy 500 hrivnyát veszített, a megkérdezettek további negyede azonban több mint 5000 hrivnyájától búcsúzott.
A legtöbb eset internetes vásárlás vagy eladás során történt (52,7 százalék). A második legnépszerűbb átverés az adathalász linkek (18,6 százalék). A leggyakrabban előforduló csalási sémák listáján a közösségi oldalak fiókjainak feltörése (12 százalék) és a telefonos zsarolás (10,2 százalék) szerepel.
„A legtöbb csalás a fizetési kártya adatainak, a tranzakciókat igazoló egyszeri jelszavaknak, az online banki belépéshez szükséges adatoknak a nyilvánosságra hozatala miatt valósul meg” – mondta Andrij Podgyerohin, az NBU fizetési rendszerek és innovatív fejlesztési osztályának igazgatója.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.