Ungváron zárókonferenciával ért véget az a nemzetközi projekt amelynek célja a tuberkulózis járvány kockázatának csökkentése „Ukrajna és Lengyelország határ menti területein egy 100 ágyas tuberkulózis kórház felépítésével Kárpátalja megyében, valamint innovatív megfigyelési, megelőzési módszerek bevezetésével.” A rendezvény megyénk egészségügyi intézményei vezetőinek részvételével zajlott.
Magyar Tímea
Vaszil Szkrip, a megyei tüdőgondozó főorvosa beszámolt a 6,4 millió eurós összköltségű lengyel–ukrán projekt megvalósításának előfeltételeiről és fő lépéseiről. Mint kiderült ebből 5,4 millió eurót kapott az ukrán fél.
A 100 férőhelyes, korszerű gyógyászati intézmény építése mellett a projekt keretében 32 darab különböző orvosi berendezés beszerzésére is sor került. Konkrétan egy korszerű, 128 szeletes komputertomográfról van szó, amelyen nemcsak kóros légúti, hanem más betegségekben szenvedők is vizsgálhatók. Ehhez csak elektronikus orvosi beutalóra van szükség. Ezenkívül ultrahang-diagnosztikai készüléket, két mobil röntgendiagnosztikai kabinetet, videothorakoszkópot, elektrosebészeti eszközöket műszerkészlettel, video-bronchoszkópot és gasztroszkópot, oxigéngenerátort és egyéb berendezéseket is beszereztek.
Az új berendezésnek köszönhetően CT-ellenőrzés mellett transzthoracalis biopsziát is végeznek az intézményben, bevezették a videotoroszkópos műtéteket, évente mintegy 2 ezer bronchoszkópiát végeznek.
A modern mobil röntgendiagnosztikai kabinetek megjelenése után tavaly 4300 embert tudtak megvizsgálni és 12 tuberkulózisos pácienst találtak. A szűrővizsgálatok során csak az idei év első negyedében 3790 ember közül 16-nál diagnosztizáltak tbc-t. A mozgó röntgent elsősorban szociális intézményekben és panziókban, a katonaságnál, a belső menekültek körében stb. alkalmazzák.
A projekt megvalósítása során kiemelt figyelmet fordítottak a család- és tüdőorvosok képzettségének javítására. 14 szemináriumot tartottak a tbc kimutatása gyakorlati megvalósításáról (520 szakorvos számára), 2 képzési szemináriumot a tbc ambuláns kezeléséről (40 orvos és nővér), valamint 20 kárpátaljai tüdőgyógyász részvételével online képzést tartottak közösen a lengyel partnerekkel.
Amint azt Vaszil Szkrip megjegyezte, a projekt összes tervezett rendezvénye megvalósult, s arra számítanak, hogy az elvégzett intézkedések a jövőben pozitív hatással lesznek a tuberkulózis járvány megelőzésére.
Anatolij Psenicsnij, a megyei egészségügyi főosztály vezetője köszönetet mondott a projektcsapatnak az elvégzett hatalmas munkáért és megjegyezte: „A projekt sikeres megvalósítása jól szemlélteti, hogy európai forrásokból hogyan lehet jelentősen javítani egy egészségügyi intézmény anyagi bázisát. Most új lehetőségek nyílnak meg az európai források bevonására régiónk gyógyászatába. Arra biztatom valamennyi egészségügyi intézmény vezetőjét, hogy vegyenek részt pályázatokon, nyújtsák be projektjeiket. Ma a háborús viszonyok között is reális az egészségügyi intézmények anyagi bázisának fenntartása, fejlesztése az Európai Unió költségén.”
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.