350 fiatal mutatta be tudását
Kilenc évvel ezelőtt indult útjára a Szól a Fülemüle kárpátaljai népzenei és néptánc tehetségkutató. A kezdeményezést a Pál család karolta fel, és a Hagyományok Hálózat Kárpátaljai Kirendeltüsége, valamint a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola mellett, azóta is szerepet vállal benne.
Hegedűs Csilla
A hétvégén gyerekzsivajtól volt hangos a Rákóczi-főiskola. Most is ott tartották meg a tehetségkutatót, melyre – 6 és 17 év közötti – kárpátaljai iskolákban tanuló, hagyományápoló hangszeres szólisták, együttesek, táncospárok és néptáncegyüttesek jelentkezését várták az autentikus magyar népzene és néptánc bármely tájegységéhez kötődő produkcióval. A lehetőséggel nagyon sok fiatal élt. Az átrium zsúfolásig megtelt érdeklődőkkel illetve versenyzőkkel, akik már nagyon várták, hogy bemutathassák tudásukat. A fellépőket a magyarországi Flaska Banda és a BorzsaVári zenekar kísérte.
Az összegyűlteket Váradi Natália köszöntötte. A GENIUS Jótékonysági Alapítvány igazgatója kihangsúlyozta, a kultúrát nem lehet örökölni: minden nemzedéknek újra és újra meg kell szereznie, különben könnyen elillan.
– Az a feladatunk, és ennek a programnak is az a célja, hogy minél közelebb hozza a gyerekekhez a népzene és néptánc csodálatos világát. Hiszen a népzenét, népi kultúrát, hagyományainkat nem csupán őrizni és dédelgetni kell, hanem megélni és tovább adni
– mondta Váradi Natália. aki köszönetet mondott annak a 31 pedagógusnak, akik 71 produkciót állítottak színpadra. Köszöntötte a 350 fiatalt is, akik versenybe szálltak a fődíjért, az ötezer hrivnyás ajándékutalványért, illetve a kisebb ajándékokért.
Gyebnár István örömmel konstatálta: a tehetségkutató célja a felnövekvő az, hogy gyermekek minél szélesebb körben ismerjék meg a magyar népzene és néptánc csodálatos világát, s egy életre elkötelezzék magukat a magyarság értékei mellett.
– A népzene, a néptánc, a kézművesség ápolása, és gyakorlása olyan fontos célkitűzés, amely jelentős mértékben hozzájárul a kárpátaljai magyarság kultúrájának megőrzéséhez, a hagyományok ápolásához
– fejtette ki a beregszászi konzulátus ideiglenes ügyvivője.
A diplomata hozzátette, a magyar kormány kiemelt célja, hogy segítse a magyar nemzeti azonosságtudat megerősítését, a magyarság kulturális értékeinek megőrzését, támogassa a magyarság szülőföldjén való boldogulását.
„Ez a föld bölcsőm és erődöm, itt markolt kapát minden ősöm. Itt van jusson borban és búzában”
– idézte Füzesi Magda gondolatait Orosz Ildikó.
– A kultúránkat sosem vehették el tőlünk, és a mai rendezvénynek is az a feladata, hogy azt megőrizzük, megéljük, átadjuk, tovább vigyük, hogy a kultúra virágozzék ezen a vidéken száz év múlva is. Úgy látom, hogy a kilenc év alatt a közösségen és a fellépőkön nem fogott az idő, mert aki nótázik, táncol és dalol, az mindig fiatal marad. – hangsúlyozta a Rákóczi-főiskola elnöke.
A szakmai zsűri tagjai határon innen és túlról érkeztek. Pál Lajos, a grémium elnöke köszönetet mondott a gyerekeknek, a szülőknek. a pedagógusoknak.
Pál Katalin, a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltségének vezetője kárpátaljai népzenész és néptáncos családnak nevezte a több száz főből álló gyermeksereget.
– Nem véletlenül nevezem őket családnak, hiszen ezek a gyerekek és tanáraik közösségeket építenek Kárpátalján, amire itt most nagyon nagy szükség van. Ez a nap csak a köszönetről és a háláról szólhat, ugyanis most látszik csak igazán, hogy minden nehézség ellenére milyen sokan maradtak szülőföldjükön. Ezek a gyerekek tovább viszik a stafétát, és ha ez a továbbiakban is így lesz, a fülemüle még nagyon sokáig szólni fog Kárpátalján – fejtette ki.
A szakmai zsűrinek nem volt könnyű dolga, hiszen a verseny egész nap tartott, és az elbírálás mellett jó tanácsokkal is igyekeztek ellátni a fellépőket, akik szívvel-lélekkel adták át produkcióikat.
A tehetségkutató eredményei kategóriánként:
Hangszeres szólista:
- hely: Jőrös Ádám
- hely: Seres Cintia
- hely: Tudósi Patrik
Hangszeregyüttesek (6-11 éves korosztály) :
- hely: Dobronyi Rózsák
- hely: Tücsök Zenekar
- hely: Kisgejőci Tulipán Tanoda Citeraegyüttese
Hangszeregyüttesek (12-17éves korosztály) :
- hely: Körözsi Band
- hely: Bukovinai Csapat
- hely: Viski Harmonikások
Táncospár:
- hely: Pércsi Márton és Nagy Eszter
- hely: Csizmadia Márk
- hely: Kocsányi Dániel
Néptáncegyüttesek (6-11 éves korosztály) :
- hely: Cseprente Néptáncegyüttes
- hely: Viski Szivárvány Táncegyüttes Kis csoportja
- hely: Tiszapéterfalvi Tulipán Néptáncegyüttes kis csoportja
Néptáncegyüttesek (12-17 éves korosztály) :
- hely: Beregszászi Rezeda Néptáncegyüttes
- hely: Kék Viola Néptáncegyüttes
- hely: Eszenyi Ritmus Néptáncegyüttes
A szervezők közlése szerint a győztes produkciók az alábbi különdíjakban részesültek:
Bistey Attila, zsűritag felajánlása 4×5000 forint:
Pércsi Márton és Nagy Eszter számára, a Nagydobronyi táncok hiteles és stílusos előadásáért.
Cseprente Néptáncegyüttes részére, a Nyírségi gyermekjátékok élményszerű és lelkes előadásáért.
Botos Diána számára, a Mezőföldi dallamokért.
Kalotaszegi csapata részére, a Kalotaszegi muzsikáért.
Unger Balázs, zsűritag felajánlása:
Fellépési lehetőség 4 cimbalmos számára a felkészítő tanárokkal együtt 2024. január 13-án, a Galgamenti Népzenészek Újévi Koncertjén (ingyenes utazás, szállás, étkezés):
Mester Mirjám, Pupcsik István – felkészítő tanár: Kurindás Szilvia
Rozsi Sándor és Botos Diána – felkészítő tanár: Becske Adrienn
Tiszai Zsuzsanna felajánlása 2×5000 forint előadói különdíj: Bereczky Tamás és Komáromi Levente részére.
Az Örökség Nemzeti Gyermek és Népművészeti Egyesület díja Tiszai Zsuzsanna felajánlása 2×30 000 forint:
Cseprente Néptáncegyüttes részére, a Nyírségi gyermekjátékok élményszerű és hiteles előadásáért.
Beregszászi Rezeda Néptáncegyüttes részére, a Szilágysági regrutabál c. koreográfia előadásáért.
A Debreceni Hajdú Táncegyüttes felajánlása Tiszai Zsuzsanna jóvoltából 3×15 000 forint pedagógiai különdíj:
Botos Boglárka, Várady Enikő, Orosz Péter.
A kategóriák első helyezést elért produkciói ötezer hrivnya pénzjutalomban részesültek, valamint a BorzsaVári Zenekar felajánlásából „Keresem az Álmot” c. CD-jutalomban.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.