Magyarország gondoskodik az országban élő ukrán közösségekről ● Kárpáti Igaz Szó

Magyarország Ungvári Főkonzulátusa, Magyarország Kijevi Nagykövetsége közreműködésével filmvetítést szervezett a Leszja Ukrajinka Országos Ukrán Nemzetiségi Nyelvoktató Iskola növendékeink. A nyíregyházi eseményen az ungvári külképviselet értékes könyvcsomagot is átadott Grexa Liliána, az Országgyűlés ukrán nemzetiségi szószólójának.

Varga Brigitta (Nyíregyháza)

A Leszja Ukrajinka Országos Ukrán Nemzetiségi Nyelvoktató Iskola Budapesten és Nyíregyházán hivatalos formában szeptember elsején nyitotta meg kapuit magyar állami támogatással. Az intézmény működését a Magyarországi Ukrán Országos Önkormányzat finanszírozza. Ide legfőképp a háború miatt Magyarországra menekült gyermekek és az évek óta Magyarországon élő csemeték járnak.

Eddig közel 100 diákot írattak be az iskolába,

azonban a szervezők szerint a létszám nőni fog, ugyanis nagy az érdeklődés a szülők részéről az ukrán anyanyelvi oktatás iránt.

Az őszi szünetben tábort szerveztek a budapesti és nyíregyházi diákok számára. A két intézmény diákjai most először találkoztak egymással Nyíregyházán. A szervezők színes és érdekes programokkal készültek. Ennek keretében tett látogatást a táborban Bacskai József, Magyarországi Ungvári Főkonzulátusának főkonzulja és Papp Ferenc konzul is. Az ungvári főkonzul elmondta, a külképviselet aktív szerepet vállal az ukrán gyermekek üdültetésében, szellemi fejlődésük elősegítésében.

– A nyár folyamán sokat egyeztettem a szószóló asszonnyal arról, hogy az Ukrajnában élő gyermekeknek milyen lehetőséget tudunk teremteni a pihenésre Magyarországon.

A nyár folyamán több mint 1500 ukrajnai gyermek üdült Magyarországon,

többek között itt, Nyíregyházán is.

Bacskai József beszédében kitért arra is, hogy Magyarország Kormánya a 2022/23-as évet Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából emlékévé nyilvánította. A bicentenáriumhoz igazodva az ungvári külképviselet lehetőségeihez mérten igyekszik tematikus eseményeket, kulturális rendezvényeket szervezni, hogy minél szélesebb körben ismertessék a költő életútját, tevékenységét.

– Magyarország Kijevi Nagykövetsége elkészítette a Jankovics Marcell által rendezett alkotás rajzfilm adaptációjának ukrán nyelvű feliratozását. Rendkívül fontosnak tartottuk, hogy a János vitéz ne csak Ukrajnában kerüljön bemutatásra, hanem a Magyarországon élő ukrán nemzetiségű gyermekek is megtekinthessék – fogalmazott a diplomata.

Hozzátette, a magyar költő születésének 200. évfordulója alkalmából a Kárpáti Kiadó Magyarország Ungvári Főkonzulátusa támogatásával megjelentette Petőfi Sándor Az apostol című elbeszélő költeményének kétnyelvű kiadványát.

Ebből az ungvári külképviselet most 100 példányt adott át Grexa Liliánának, az Országgyűlés ukrán nemzetiségi szószólójának.

Bacskai József elárulta, folyamatban van a János vitéz kétnyelvű kiadása is, melynek megjelenése az év végére várható.

– Újév alkalmából szeretnénk majd az itt tanuló diákokat megajándékozni vele. A könyvben számos illusztráció lesz majd látható, ezenfelül nemcsak írott,

hanem hangoskönyv formában is elérhető lesz, a szöveget kárpátaljai színészek fogják felolvasni.

Grexa Liliána, az Országgyűlés ukrán nemzetiségi szószólója lapunknak nyilatkozva elárulta, az iskola megnyitása már több éve terítéken volt, tehát nem a menekültek megjelenése és az ukrán nemzetiségű személyek nagy számú ide érkezése kapcsán indult el az oktatás. Történelmi pillanatnak nevezte ezen intézmények megnyitását, mivel ez az első, ukrán nyelvet hivatalosan állami szinten is oktató nemzetiségi iskola Magyarországon.

– Amikor megszületett az erről szóló határozta, az Országos Ukrán Önkormányzat képviselője voltam. Tavaly májusban, amikor szószóló lettem, fő feladatommá vált az iskola megalapítása és az anyanyelvi hitéleti feltételeket biztosítása. Örömmel tölt el, hogy ilyen rövid idő alatt a magyar kormány támogatásával mindez megvalósulhatott.

Az oktatás teszt üzemmódban már tavasszal kezdetét vette, ősszel pedig már hivatalos keretek között is megnyitotta kapuit az iskola.

A kezdeményezés sikerességét mutatja, hogy már az első évben közel száz gyermek iratkozott be. Budapesten 3, Nyíregyházán 2 oktató és egy gyakornok segíti a gyermekek szellemi fejlődését. A későbbiekben természetesen a tanulók sokasodásával a pedagógusok száma is növekszik majd, valamint további iskolák nyitását tervezzük – fejtette ki a nemzetiségi szószóló.

Grexa Liliána megjegyezte, a 2011-es népszámláláskor 7500 fő vallotta magát ukrán nemzetiségűnek, jelenleg csaknem 25 ezer főt tartanak nyilván, azonban az országban élő ukránok száma ettől a valóságban jóval több.

– Mintegy 40 ezer menedékes van az országban, ám sokan nem folyamodtak ilyen státuszért. Úgy vélem, népszámláláskor a Magyarországon legalább három hónapja élő külföldi álompolgárokat is figyelembe kellene venni. Ezáltal kaphatnánk valós információkat az itt élő ukránok számáról. Értelemszerűen a közösségi életben aktívan szerepet vállaló ukránok aránya jóval kevesebb, mivel a menekültek többsége még nem áll készen arra, hogy ebben részt vegyen.

Mi lehetőségeinkhez mértek próbáljuk megszólítani őket, hogy csatlakozzanak egy-egy programunkhoz, hogy érezzék, van kihez fordulniuk.

Az Ukrán Nemzetiségi Önkormányzatoknak és nekem, mint szószólónak ez íratlan feladatunk.

Bernáth Viktória, az Leszja Ukrajinka Országos Ukrán Nemzetiségi Nyelvoktató Iskola vezetője elmondta, a tanórákon a gyerekek elsősorban az ukrán nyelvet, az olvasást, írást tanulják, de nagy hangsúly fektetnek a népismeret oktatására is. Megjegyezte, arra is akad példa, hogy az ukrán felmenőkkel nem rendelkező magyar gyermekek is érkeznek a csoportba, hogy megismerkedjenek egy új nyelvvel, elsajátítsák a cirill betűk írását, olvasását.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó