A málenykij robot áldozataira emlékeztek Szolyván, Ungváron és Munkácson

A hagyományoknak megfelelően Szolyván, az egykori fogolytábor területén, a több mint 30 ezer elhurcolt szenvedésének egyik fontos helyszínén, amely a köztudatban a kárpátaljai magyar Golgota néven vált ismertté, idén is összegyűltek a helyi érdekvédelmi és civil szervezetek képviselői, hogy fejet hajtsanak a halálba gyötört elődök emléke előtt.

Megnyitó beszédében Tóth Mihály, a Szolyvai Emlékparkbizottság elnöke ismertette, hogy a kegyeleti helyen milyen felújítási munkálatokat terveznek. Emellett felhívta a figyelmet arra, hogy Kárpátalja legjelentősebb turisztikai objektumán, a munkácsi várban továbbra is látogatható a sztálini terror áldozatainak emlékmúzeuma – számolt be a Kárpátinfo tudósítása.

A történelem az élet tanítómestere, idézte a gyászgyűlés résztvevőihez küldött levelében a görög bölcselő, Hérodotosz szavait Szili Katalin, a miniszterelnök főtanácsadója. Az üzenet, melyet Buhajla József, Magyarország Kijevi Nagykövetségének első beosztott konzulja olvasott fel, azzal folytatódik, hogy szomorúan állapítjuk meg, hogy a több mint kétezer esztendővel a történetírás megalapítójaként jegyzett görög férfiú szavainak ma sincs foganatja. Mert Európában ismét a fegyverek zaja nyomja el a békére törekvők, az azt óhajtók hangját. Pedig régóta tudjuk, hogy a háború a legrosszabb megoldás. Szili Katalin annak a reményének adott hangot, hogy a fegyveres harc mielőbb véget ér és a legtöbbet szenvedett kárpátaljai magyar nemzetrész túléli ezeket a megpróbáltatásokat.

Ma azokra az egyszerű emberekre emlékezünk, akik az életveszélyben is bátran vállalták nemzetiségüket, egyenes gerinccel kiálltak hitük mellett, felvállalták azt a közösséget, amelyiknek a tagjai voltak, fogalmazott köszöntő beszédében Roman Moldavcsuk, a megyei katonai közigazgatás nemzetiségi és vallási főosztályának vezetője. Aki a továbbiakban arra emlékeztetett, hogy a diktatúrák és a diktátorok természete, módszerei hosszú évtizedek óta változatlanok. Ezen a napon a magyar és a német férfiak lágerekben hurcolására emlékezünk, hamarosan pedig az ukrajnai holodomor áldozatai emléke előtt hajtunk fejet. És tisztelegnünk kell azok előtt is, akik a mostani háborúban a haza védelmében áldozták életüket.

Dupka György, a Szolyvai Emlékparkbizottság titkára a málenykij robot következő évi, nyolcvanadik évfordulójának szentelt megemlékezés előkészítéséről szólva kiemelte, újabb márványtáblákat helyeznek el, mivel a legfrissebb kutatások eredményeként számos új áldozat nevét sikerült azonosítani.

A történelmi egyházak jelen lévő képviselői Isten gazdag áldását kérték a sok megpróbáltatást átélő kárpátaljai magyarságra. A koszorúzást megelőzően a tiszabökényi Tiszacsillag kórus (vezetőjük Kovály Csilla) az alkalomhoz illő dalokat adott elő.

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Kulin Judit által vezetett ungvári alapszervezete a Kálvária sírkeretben felállított emlékműnél rótta le kegyeletét az 1944-ben munkatáborokba elhurcolt magyar férfiak emléke előtt, akiket a kollektív bűnösség elve alapján meghurcoltak, fogolytáborokba vittek, majd embertelen körülmények között dolgoztattak, és akik közül több tízezren már soha nem térhettek haza családjukhoz – számolt be a TV21 Ungvár híradásában.

A KMKSZ Korolyova Erzsébet által irányított munkácsi alapszervezete is megemlékezett a málenykij robot áldozatairól. A résztvevők a háború miatt itt is csupán csendes főhajtás mellett helyezték el koszorúikat az 1944 novemberében Munkácsról elhurcolt és a szovjet munkatáborokban életüket vesztett magyar, valamint német férfiak neveit tartalmazó emléktáblánál, és a Matl Péter alkotta emlékműnél a Rákóczi-kastély udvarán.

 

Forrás:
KISZó/Borítókép:Fuchs Andrea

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó