A határ szélén és frontvonalbeli közösségekből származó tanárok csaknem 90 százalékának a szokásosnál több időre van szüksége a regenerálódáshoz. Az ott élő pedagógusok 78 százaléka kimerültnek és állandóan fáradtnak érzi magát – derült ki a GoGlobal oktatási alapítvány által a Finn Church Aid (FCA) támogatásával végzett tanulmányból.
A felmérés eredményei szerint a frontvonal közeléből érkező oktatási dolgozók kevesebb mint 40%-a érez érzelmi stabilitást.
Az erről nyilatkozó pedagógusok 82%-a nyugtalanabbá vált, sőt 58%-a bevallja, hogy közvetlenül támogatásra van szüksége.
Kiderült, szakmai és pszichológiai tréningekre, csoportos foglalkozásokra, egyéni pszichológiai konzultációkra jelentkeznek a tanárok és az iskolai vezetőség dolgozói.
Tetjana Kovriga, a GoGlobal oktatási alapítvány igazgatója szerint az online tanulás még több feladatot hárít a tanárokra.
– A tanárok a „frontvonal”. Akik sok időt töltenek gyerekekkel és nagy hatással vannak rájuk.
A tanár állapota azonnal átragad a tanulókra.
És azt látjuk, hogy ma a pedagógusok 87%-a állítja, hogy több időre van szüksége az erőgyűjtéshez, mint korábban. A frontvonal körüli településeken többnyire online tanulnak. Ez növeli a tanárok terhelését, így több energiát fordítanak az órákra való felkészülésre. A legtöbb pedagógus azt állítja, hogy segítségre van szüksége ahhoz, hogy a szinten tartsa magát, motivációt találjon. Emellett nem mehetünk el szótlanul” – kommentálta a kutatási eredményeket Kovriga.
A felmérésben közel 4500 tanárt kérdeztek meg a Gradus Research kutatócég által 2023. szeptember 27. és október 14. között az alábbi hat régióból: Csernyihiv, Herszon, Szumi, Harkiv, Zaporizzsja, Mikolajiv.