Volodimir Zelenszkij elnök kijelentette, hogy a csatatéren tapasztalható nehézségek ellenére a háborúban nincs patthelyzet, és Ukrajna nem akarja a békét bármi áron – olvasható a The Sun brit lapnak adott interjúban.
A Slovoidilo.ua szerint hangsúlyozta, hogy az ukránok belefáradtak a háborúba, de nem akarnak békét követelni.
„Nem hiszünk abban, hogy Putyin vagy Oroszország véget akarna vetni a háborúnak. El akarnak pusztítani minket. Igazságot akarunk. Ezért nem beszélünk minden áron békéről. Igazságos békéről beszélünk. Nehéz a csatatéren? Igen. De barátokká válni, vagy leülni a diplomáciai asztalhoz Oroszországgal? Nem!” – jegyezte meg Zelenszkij.
Hozzátette: minden olyan terv, amely Donbász és Krím Oroszországnak való átadásával jár, nem béketerv – hanem kapituláció.
Az elnök elismerte, hogy a csatatéren tapasztalható előrehaladás hiánya megrémített néhány szövetségest, akik kételkednek abban, hogy Ukrajna ki tudja-e szorítani az oroszokat a területéről.
„Nagyobb eredményekre van szükségünk a csatatéren” – mondta, megjegyezve, hogy továbbra sincsenek holtponton.
Ugyanakkor szerinte a szárazföldi előrelépés hiányát ellensúlyozzák a Fekete-tengeren elért sikerek: „Megsemmisítettük az orosz flotta egy részét. Megcsináltuk. Kiszorítottuk őket.”
Zelenszkij arról is beszélt, hogy Oroszország az év végéig ki akarja szorítani a pozíciójából.
„A legfrissebb információ: nagyon akarják – van egy Majdan-3 terv Ukrajna elnökének megdöntésére –, talán nem merénylettel, hanem hatalomváltással” – mondta az államfő.
Zelenszkij szerint az oroszok minden eszközt felhasználnak majd ehhez.
BBC: A háború kirobbanása óta közel 20 ezer hadköteles férfi menekült el Ukrajnából