Emelkednek az alapösszegek, ezzel együtt azonban az adóbefizetések is növekednek
Január 1-jén lépett hatályba a 2024. évi állami költségvetésről szóló törvény, amely 25 százalékos bevételnövekedést írt elő Ukrajna büdzséjébe. A kormány 1 milliárd 768,5 millió hrivnya pluszbevételre számít az adókból és illetékekből. Ennek érdekében számos újítás, módosítás és változtatás lépett életbe, melyek szinte minden lakost érintenek.
Bujdosó Ivett
Emelkedik a minimálbér és a létminimum
Idén kétszer emelik a minimálbért, melynek összege január 1-től 6700 hrivnyáról 7100 hrivnyára emelkedik. A minimális órabér 42,6 hrivnyára módosul. A következő változtatás április 1-jén történik, ekkor az összegek 8000, illetve 48 hrivnyára emelkednek.
Változik a létminimum összege is, mely a jelenlegi 2589-ről 2920 hrivnyára emelkedik. A cselekvőképes személyek számára meghatározott összeg mostantól 3023 hrivnya, a hat éven aluliaknak 2563, a hat-tizennyolc éveseknek 3196, a munkaképességüket elvesztetteknek pedig 2361 hrivnyában állapították meg a létminimumot.
Módosul a magánvállalkozók adózása
Nagyon sok mutató kötődik a minimálbérhez, ilyen az egyéni vállalkozók jövedelmi korlátai. Január 1-től az első csoportba tartozók éves jövedelme nem haladhatja meg az 1,185 millió hrivnyát (167 minimálbér). A második csoportba tartozóknál ez az összeg 5,921 millió (834 minimálbér), a harmadik csoport esetében pedig 8,285 millió hrivnya (1167 minimálbér).
Ezen összeghatárok túllépése esetén a magánvállalkozás automatikusan átkerül egy másik csoportba vagy az általános adózási rendszerbe.
Az első csoportba tartozó nonprofit szervezetek egyszeri adót fizetnek a munkaképesek létminimuma 10 százalékának megfelelő összegben (január 1-től 302,3 hrivnya), a második csoportba tartozó szervezetek pedig a minimálbér 20 százalékát (1562 hrivnya). A harmadik csoportba tartozó egyéni vállalkozók esetében nem változnak az adókulcsok: 5 százalék az általános forgalmi adót (áfa) nem fizetőknek, 3 százalék az áfafizetőknek.
A nonprofit szervezetek szintén kötelesek fizetni a személyi jövedelemadót, ami a minimálbér 22 százaléka. Januártól ez 1562 hrivnya, áprilistól viszont 1760 hrivnyára emelkedik.
Nyugdíjak és indexálás
2024. január 1-től Ukrajnában a minimumnyugdíj 2093-ról 2361 hrivnyára, a maximum pedig 20 930-ról 23 610 hrivnyára emelkedik. Március 1-től minden nyugdíjat indexálnak.
A kötelező állami nyugdíjbiztosításról szóló törvény értelmében 2024-ben változik a nyugdíjba vonuláshoz szükséges szolgálati idő. A 31 éves munkaviszonnyal rendelkezők 60 éves korukban, a 21-31 évet ledolgozók 63 évesen, a 15-21 évet hivatalos munkával töltők 65 éves korukban mehetnek nyugdíjba.
Amennyiben az illető 65 éves kora előtt nem rendelkezik a minimális biztosítási gyakorlattal, nem jogosult öregségi nyugdíjra. Ebben az esetben a személy szociális segélyben részesül az államtól, melynek összege megegyezik a munkaképességüket elvesztett személyek létminimumával, ami jelen esetben 2361 hrivnya.
A munkaviszony hivatalosan is megvásárolható. Minden hiányzó hónap után járulékot kell fizetni, ami a minimális biztosítási járulék kétszerese. A minimális biztosítási járulék a minimálbér 22 százaléka, január 1-től 1562 hrivnya. Tehát egy hónapnyi tapasztalat 3134 hrivnya, egy év 37 488, két év 74 976, három év pedig 112 824 hrivnyába kerül.
Szociális ellátások a gyermek után
Az egyedülálló anyák támogatásának maximális összege 2024-ben a hat éven aluli gyermekek számára 2563 hrivnya, a hat és tizennyolc év közötti gyermekeknek 3196 hrivnya.
Átmeneti segélyben részesülnek azok a gyermekek, akiknek a szülei kibújnak a tartásdíj fizetése alól, vagy nem tudják eltartani a gyermeket, esetleg akinek lakóhelye (tartózkodási helye) ismeretlen. Az ellátás összegét az egyedülálló anyáknak nyújtott kifizetésekhez hasonlóan számítják ki.
A gondnokság alatt álló gyermekek után járó ellátás mértéke a létminimumtól is függ, egészséges gyermekek esetében annak 2,5-szerese, a fogyatékkal élő gyermekek esetében pedig a létminimum 3,5-szeresének megfelelő összegben folyósítják. Január 1-jétől a hat év alatti gyermekek után 6407,5 hrivnya, a fogyatékkal élők esetében pedig 8970,5 hrivnya jár. A hat és tizennyolc év közötti gyermekek esetében ezek az összegek 7990, illetve 11 186 hrivnya.
Az újszülöttek szülei egyszeri alkalommal babacsomagot kapnak, amely a gyermek számára legszükségesebb dolgokat tartalmazza: pelenkát, takarót, zoknit, ruhát, higiéniai cikkeket, törülközőt, játékot. 2021-től a baby-boxok helyett a szülők igény szerint pénzbeli kompenzációt is kaphatnak, melynek összege három létminimumnak megfelelő.
Gázárak, vízdíjak, áramtarifák
Ukrajnában a fűtési szezon végéig nem változnak a gáz-, fűtés- és melegvízdíjak. Ezt Denisz Smihal miniszterelnök is megerősítette.
A Naftogaz szolgáltatásait igénybe vevő háztartási fogyasztók számára a gáz ára továbbra is 7,96 hrivnya/köbméter marad.
A vízdíjak sem változnak. Mint ismert, 2023 nyarán átlagosan 32 százalékos emelést fontolgattak, ám a hatósági és lakossági bírálatok után ez nem történt meg.
A villamosenergia-tarifát 2023-ban jelentősen, kilowattonként 2,64 hrivnyára emelték. Az ígéretek szerint idén ez változatlan marad. Novemberben számos tömegtájékoztatási csatorna terjesztett információkat arról, hogy 2024. január 1-jétől állítólag emelkedik a lakossági áramdíj, ám az energiaügyi minisztérium cáfolta ezt a hírt.
Szubvenciók, lakossági támogatások
A szociálpolitikai minisztérium tájékoztatása szerint a lakosság 2024-ben is kaphat állami támogatást lakhatási és kommunális szolgáltatások támogatása formájában. Erre azoknak az állampolgároknak van joguk, akiknek a kommunális szolgáltatásokra fordított kiadásai meghaladják a családi havi összjövedelem 15 százalékát. Az anyagi támogatás összege egyénileg kerül kiszámításra.
Novemberben több mint 1,7 millió háztartás részesült támogatásban, amelynek átlagos összege 1410 hrivnya volt.
A szociálpolitikai tárca kiemelte, hogy 2024-ben nem terveznek változtatást a kifizetések rendjében. A támogatás továbbra is a Nyugdíjpénztárnál, az adminisztratív szolgáltató központokban (CNAP) vagy a Gyiján keresztül igényelhető.
Új szakaszához ér a földpiacot érintő törvény
2024. január 1-jén elkezdődött a földpiacról szóló törvény végrehajtásának új szakasza. A piacot mostantól a jogi személyek számára is megnyitják. A polgárok emellett 10 000 hektárnyi föld birtoklására is jogosultak lesznek.
Emlékeztetőül, a földpiac 2021. július 1-jén indult. 2024-ig csak természetes személyek – Ukrajna állampolgárai – vásárolhattak mezőgazdasági földterületet 100 hektáros korláttal. December 21-én a parlament elé terjesztették a törvénytervezetet a földpiac jogi személyek előtti megnyitásának elhalasztásáról és az egy kézben csoportosuló telkek mennyiségének növeléséről. A képviselők 2025. január 1-ig halasztanák el e normatívák bevezetését.
Változás a hitelezési szabályokban
2024. január 1-től a nem banki pénzintézeteknek weboldalaikon és hirdetéseikben közzé kell tenniük a fogyasztói hitelezés feltételeit. Ezt a döntést az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) októberben hagyta jóvá, ám a vállalatok kaptak időt az alkalmazkodásra.
„A fogyasztó tájékoztatása érdekében a szerződéskötést megelőző szakaszban a szolgáltatás lényeges jellemzőit a kölcsön egyéb feltételeivel együtt nyilvánosságra kell hozni, és nem lehet elrejteni a weboldalakon a szolgáltatással nem összefüggő rovatokban” – magyarázta az NBU sajtószolgálata.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.