Kárpátalján romlott a járványügyi helyzet, állapították meg a szakemberek. A tavalyi év 11 hónapja folyamán a heveny felső légúti betegségekben és az influenzásokon kívül további 3100 fertőző beteget észleltek, ami 19 százalékkal több az egy évvel korábban rögzítettnél.
Magyar Tímea
A helyzet komolyságára hívta fel a figyelmet Viktorija Timcsik, az egészségügyi minisztérium Kárpátaljai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központjának osztályvezetője. Sajtótájékoztató keretében elmondta, az említett fertőzések nagyobb részét – 2001 – a felnőttek körében észlelték. Azon belül 1402 piszkos kézzel, étellel, tárgyakkal terjedő gyomor- és bélrendszeri (45 %) problémát – szalmonellózis, shigellózis, hepatitis A, gyomor-bélhurut stb. – kellett kezelnie a szakembereknek.
A második legtöbb gondot okozó kór a tbc volt, melyet 667 esetben igazoltak a laboratóriumi vizsgálatok. Az oltással nem rendelkező gyerekek körében 299 alkalommal jelentkezett szamárköhögés, kanyaró, rubeola, járványos parotitis.
A különösen veszélyes leptospirózis és Lyme-kór se kerülte el megyénket:
214 beteget vettek fel ilyen diagnózissal a kórházak, míg 196 alkalommal gonococcus, akut és krónikus hepatitis B és C, valamint egyéb (6%) fertőzést kezeltek.
Az osztályvezető megjegyezte, hogy bár úgy tűnik, jelenleg a fertőző kórok mutatói visszatérnek a világjárvány előtti szintre, általában véve e téren továbbra is
meglehetősen feszült a helyzet Kárpátalján, folyamatosan készenlétben vannak a szakszolgálatok.
A háború ellenére folytatódott a vakcinálás, és jó eredményeket sikerült elérni a régióban. Az év végén a gyermekbénulás elleni oltottság a legtöbb korcsoportban elérte a 80%-ot. A kanyaró, mumpsz és rubeola elleni felzárkóztatási kampányoknak köszönhetően az 1 és 6 évesnél fiatalabb gyermekek mintegy 87%-a kapott védőoltást.
– A diftéria, tetanusz és pertussis elleni védőoltásban átlagos eredményeket értünk el.
Ha a kárpátaljai 1 éven aluli gyermekek alapimmunitását nézzük, akkor e fiatalok mindössze 70%-a kapta meg az első komplex oltóanyagot és így náluk folytatódhat az oltás a jövőben is. Nem túl magasak a mutatók a 6 éven aluli gyermekek körében: mindössze 65 százalékuk kapta meg a védőoltást – tette hozzá.
A felnőtt lakosság körében alacsony a diftéria és tetanusz elleni átoltottság.
Csak az emberek 33%-a jelent meg az oltóközpontokban, és esett át vakcináción.
–Az influenzaszezon különösebb probléma nélkül zajlik. A múlt év októbere óta, 54 ezren fordultak orvoshoz akut légúti fertőzések miatt. Átlagosan hetente 3-4 ezer beteget észlelünk. Egyelőre egyetlen megfigyelési héten sem léptük túl a járványküszöböt – mondta el Viktorija Timcsik.
Polyák Mihály, a megyei járványügyi kórház igazgatója kiemelte, hogy az elmúlt évben az orvosok erőfeszítései a járványellenes intézkedések megszervezésére és a fertőző betegségek gócpontjainak lokalizálására irányultak.
– A fertőző betegségek felügyeleti rendszere jól kiépített megyénkben. Ezt igazolja, hogy tavaly a régióban 2 diftériagyanús esetet fedeztünk fel. Ez azt jelzi, hogy a diftéria kitörése továbbra is előfordulhat a gyermekek (legfeljebb 70%) és a felnőttek (akár 32%) elégtelen vakcinálási aránya miatt – fejtette ki.
Elmondása szerint a kanyaró előfordulásának újabb emelkedése várható Ukrajnában,
mivel a szomszédos Romániában országos kanyarójárvány van kialakulóban. Ezért nem szerencsés kihagyni a betegség elleni védőoltást, hiszen tavaly 2 felnőttnél találtak kanyarót.
2023-ban történt az elmúlt évtizedben észlelt legmagasabb számú leptospirosisos megbetegedés.
11 hónap alatt 137 esetet regisztráltak, a legtöbbet az Ungvári, Munkácsi és Huszti járásban. 14 kárpátaljai lakos belehalt a kórba.
A főorvos azt is elmondta, hogy a hepatitis A előfordulásának újabb ciklikus emelkedése figyelhető meg a régióban, ilyet utoljára tíz éve jegyeztek. Ez a fertőzés piszkos kézzel, háztartási cikkekkel, vízzel és élelmiszerrel terjed, de a legtöbb esetben nincs klinikai megnyilvánulása.
A szakemberek emlékeztettek a védőoltások fontosságára, valamint a higiénés szabályok betartásának fontosságára.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.