Amennyiben így folytatódik, 229 évbe telik majd a szegénység felszámolása

Az Oxfam jótékonysági szervezet jelentése szerint a világ öt leggazdagabb emberének együttes vagyona több mint kétszeresére (114 százalékkal) nőtt az elmúlt három évben, miközben közel 5 milliárd ember anyagi helyzete az egyre növekvő infláció, a háború és a klímaválság miatt.

Amennyiben a jelenlegi tendencia folytatódik, a következő évtizedben meglesz a világ első dollárbilliárdosa, és 229 évbe telik majd a szegénység felszámolása.

A világ tíz legnagyobb vállalata közül hétnek van milliárdos vezérigazgatója vagy kulcsrészvényese – hangsúlyozza a hagyományosan a davosi Világgazdasági Fórumra időzített jelentés. Az ilyen cégek tőkéje eléri a 10,2 billió dollárt, ami több, mint Afrika és Latin-Amerika összes országának GDP-je.

„Akár egy évtizedig is tartó egyenlőtlenség kezdődik, amikor emberek milliárdjai küzdenek világjárványok, infláció és háborús körülmények között a megélhetésükért, miközben a milliárdosok vagyona rohamosan nő” – mondta Amitabh Behar, az Oxfam ideiglenes ügyvezető igazgatója. Kijelentette: „senkinek sem kellene, hogy legyen egy milliárd dollárja”.

A világ összes milliárdosának vagyona 3,3 billió dollárral nőtt az elmúlt három évben.

A növekedés üteme háromszorosára haladta meg az inflációt. Ugyanakkor világszerte csaknem 800 millió alkalmazott fizetésemelése alacsonyabb volt, mint a fogyasztói árak növekedésének üteme.

Ez nagyrészt annak a következménye, hogy a világ leggazdagabb embereinek 1 százaléka birtokolja a pénzügyi eszközök 43 százalékát. A Közel-Keleten ez az arány eléri a 48 százalékot, Ázsiában az 50, Európában a 47 százalékot.

Hasonló figyelhető meg a vállalati szegmensben is. A világ 150 legnagyobb vállalata a 2023. június végéig tartó 12 hónapban 1800 milliárd dollár nettó nyereséget ért el, ami 52 százalékkal haladja meg a 2018-2021 közötti átlagot.

Ugyanakkor a 96 legnagyobb cég nettó nyereségének 82 százalékát jómódú részvényesek kapták.

A társasági adó kulcsa mintegy harmadával csökkent az elmúlt évtizedekben, miközben a cégek olyan ágazatokban fokozták jelenlétüket, mint az oktatás és a vízellátás.

Az Oxfam felszólította a kormányokat, hogy erősítsék meg az állam pozícióját a vállalatok túlzott befolyásának megnyilvánulásai elleni küzdelemben, biztosítva az oktatáshoz és az egészségügyi ellátáshoz való egyetemes hozzáférést. A szervezet emellett szorgalmazza a monopolista cégek feloszlatását, a szabadalmi jogszabályok demokratizálását, a cégvezetők fizetésének korlátozását és a szupergazdag állampolgárok adójának emelését.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó