A fogyatékkal élők és katonák rehabilitációját segítő mintegy 10 000 segédeszközt kaptak ingyen az érintettek Kárpátalján az elmúlt évben. A fogyatékos személyek szociális védelméért felelős alap regionális részlege 80 millió hrivnyát fordított ezekre az igényekre.
2023-ban a kárpátaljaiak és az itt élő belső menekültek 56 millió hrivnya kártalanítást kaptak mű- és ortopédiai eszközök gyártására és beszerzésére. Több mint 6 millió hrivnyát utaltak át protézisre és ortopédiai cipőre, 12 millió hrivnyát közlekedést segítő eszközökre és 2 millió hrivnyát emlőprotézisekre – mondta el sajtótájékoztató keretében Petro Dobromilszkij, a megyei állami katonai közigazgatás helyettes vezetője és Anatolij Sibajev, a fogyatékos személyek szociális védelméért felelős alap regionális részlegének megbízott vezetője.
– Térségünkben jelenleg mintegy 70 ezer fogyatékkal élő ember él, közülük 20 ezren belső menekült. Közülük több mint 10 000 embernek van szüksége protézisre vagy ortopédiai termékekre vagy speciális, mozgást segítő eszközökre.
Ezért fontos, hogy mindannyian időben megkapják a kompenzációt a szükséges eszközök beszerzéséhez – jegyezte meg Petro Dobromilszkij, aki szerint az állami költségvetésben elegendő forrás áll rendelkezésre a fogyatékkal élők és minden hazatért, rehabilitációs vagy mozgási eszközre szoruló katona protézisére. A szociálpolitikai minisztérium ugyanis az előző évhez képest 3-ról 4 milliárd hrivnyára emelte a program finanszírozását.
Az idei évtől a rehabilitációs segédeszközök már az egészségügyi-szociális bizottságok, orvosi-szaktanácsadói, katonaorvosi és multidiszciplináris szakbizottságok következtetései alapján is beszerezhetők.
A fogyatékos személyek szociális védelméért felelős alap regionális részlege évente több mint 3000 embert szolgál ki, köztük leszerelt katonákat is – közölte Anatolij Sibajev.
– Idén több mint 40 katona kért segítséget tőlünk. Közülük 26 személy már meg is kapta a szükséges protézis és ortopédiai eszköz teljes finanszírozását, összesen több mint 10 millió hrivnya értékben. Ezenkívül idén eddig 8 millió hrivnya előleget is átutaltunk az érintetteknek – jegyezte meg Anatolij Sibajev, hozzátéve, hogy az idei évtől nemcsak az adminisztratív szolgáltatásokat nyújtó központokon vagy a szociális osztályokon keresztül, hanem a hivatalán keresztül is be lehet nyújtani az iratokat a szükséges protézisek beszerzéséhez. Az ukrán szociálpolitikai minisztérium honlapján megtalálható a fogyatékkal élő személyek elektronikus fiókja, ahol ugyancsak regisztrálni lehet, kiválasztani a szükséges protézist és igényelni annak anyagi ellentételezését.
A fontos újítások közé tartozik a külföldön gyártott protézisek és ortopédiai termékek, illetve a mozgást segítő eszközök javítási költségtérítésének lehetősége is. Bővült azon eszközök listája is, amelyekért kártérítést fizetnek. Míg korábban ezek elsősorban kommunikációs eszközök voltak, a fogyatékos ma már szinte minden terméket önállóan is megvásárolhat, és a pénztár finanszírozza.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.