Kárpátaljára (is) lecsapott az influenza

40 százalékkal nőtt a fertőzöttek száma

Az ukrán fővárosban rohamosan emelkedik az influenzás és a koronavírusos betegek száma. A közösségi hálókon a szülők felháborodottan írnak arról, hogy rengeteg iskoláskorú gyerek fertőzött. Vannak olyan osztályok, ahol a 25 főből csupán 5 gyerek jár iskolába, ennek ellenére nem vezetnek be karantént.

Magyar Tímea

A szülők meg vannak róla győződve, hogy a robbanásszerű betegszám-emelkedés hátterében a naponta akár többszöri óvóhelyen töltött idő a felelős. A gyerekek két-három órát is kénytelenek a zárt térben tölteni, ahol könnyen terjednek a vírusok. Szerintük itt az ideje az iskolai karanténnak vagy az online oktatásra való áttérésnek, hisz a kiskorú betegek családtagjaikat is megfertőzik.

A kijevi polgármesteri hivatal szerint korai még karantén elrendelni, nem indokolt az áttérés, mivel szerintük csupán a szezonális fertőzéshullámról van szó, a betegek könnyen viselik. De figyelemmel követik a járványhelyzetet, s amennyiben átlépi a járványküszöböt, elrendelik a szükséges korlátozásokat az érintett helyeken. Annak eldöntése, szükség van-e karanténra az egészségügyi dolgozók feladata.

Minden régió számára az egészségügyi szaktárca határozza meg a járványküszöböt. E küszöbértékek túllépésétől és a járványügyi mutatóktól függően a helyi hatóságok önállóan döntenek a karantén bevezetéséről. Ma még nem értek el ilyen kritikus küszöbértékeket, de az influenza, a heveny felső-légúti megbetegedések és a koronavírus előfordulásának gyors növekedése figyelhető meg mind a gyermekek, mind a felnőttek körében. Az elmúlt hét nap alatt 40,3 százalékkal több fertőzöttet diagnosztizáltak, mint egy héttel korábban.

Az elmúlt héten Kárpátalján is tovább emelkedett a szezonális felső-légúti megbetegedésben szenvedők száma. Egy hét alatt 41 %-al nőtt azok aránya, akik orvoshoz fordultak panaszaikkal.

Míg két hete 4 083, január 28.-val bezárólag 5 743-an keresték fel a családorvost, közölte Miroszlav Bileckij, a megyei közigazgatás első elnökhelyettese.

– Ez azt jelenti, hogy a betegszám 7,5 %-al túllépte a járványküszöböt. Amennyiben ez a szám eléri a 25 %-ot, a fertőzések terjedésének megakadályozása érdekében korlátozásokat léptetnek életbe az egészségügyi és oktatási intézményekben. A legtöbb gyengélkedőt a Beregszászi, a Rahói és a Munkácsi járásban észlelik.

– Ebben az időszakban már érdemes szigorítani a járványmegelőzési intézkedéseket. Például gyakrabban kell kezet mosni, nyilvános helyen ajánlatos maszk viselése és amennyiben valaki gyengélkedik, lehetőleg maradjon otthon – hangsúlyozza Viktorija Timcsik, az egészségügyi minisztérium Kárpátaljai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központjának osztályvezetője, aki arra figyelmeztet, hogy az influenza a megfázástól eltérően súlyos szövődményeket okozhat, ezért nem javasolja az öngyógyítást.

– Súlyos következményekkel az újszülötteknél és az 50 év felettieknél járhat. Különösen óvatosnak kell lenniük többek között a krónikus betegségekben szenvedő egyéneknek, a szív- és érrendszeri betegeknek, a sztafilokokkuszos fertőzésekben szenvedőknek és a HIV-fertőzött személyeknek. Amennyiben a tünetek 3-4 napnál tovább fennállnak, szakemberhez kell fordulni. Csakis az orvos képes kiválasztani a megfelelő kezelési módot és azokat a gyógyszereket, melyek segítenek kilábalni a betegségből.
A szakember szerint még mindig a védőoltások játsszák a legfontosabb szerepet a fertőzés megelőzésében. Ezenkívül ajánlatos erősíteni az immunrendszerünket.

Hűlés, influenza, allergia vagy koronavírus? │KISZó-háttér

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó