Az egyházi líceumban a diákok második otthonra lelhetnek.
„Olyanok vagyunk, mint a gyertya. Egyen-egyenként csak egy kis területet tudunk megvilágítani, de ha mindenki a helyén van, akkor a sok kis láng nagy fényességgé válik Kárpátalján.” – véli Kristofori Olga. A Munkácsi Szent István Líceum igazgatója és tantestülete arra törekszik, hogy minél magasabb színvonalon oktassanak, minél több és változatosabb programmal tegyék színesebbé a diákok életét, emellett észrevétlenül támogassák és vallásos szellemben neveljék is őket. Az intézmény falai megértéssel, hittel és szeretettel vannak átitatva.
Simon Rita
Az igazgató nem panaszkodik, „csak rosszabb ne legyen”, mondja. Ottjártunkkor Kristofori Olga örömmel újságolta, hogy a diákokkal rendszeresen részt vesznek tantárgyi vetélkedőkön, az informatika, a magyar és az ukrán, illetve az idegen nyelv terén jeleskednek.
– A szakmai felkészítés mellett igyekszünk támaszai is lenni a gyerekeknek. Szeretnénk, ha minél kevesebbet éreznének azokból a nehézségekből, amelyek most mindannyiunk életét átszövik – magyarázza az igazgatónő. – Úgy döntöttünk, hogy
szeptembertől a munkácsi gyerekek is lakjanak a kollégiumban, ezzel is elősegítve a közösségépítést.
Úgy hiszem, az itt lévő gyerekek semmiben sem szenvednek hiányt, úgyhogy másokat is csak arra tudok biztatni, hogy csatlakozzanak hozzánk. Tavasszal újra meghirdetjük a felvételi kampányt és bízunk benne, hogy egyre többen választanak minket. Jelenleg 46 diákunk van, közülük mintegy 40-en kollégisták. Az újonnan felvettek mindannyian bent laknak, de már tavaly is akadtak olyan munkácsiak, akik kérték, hogy beköltözhessenek. Szeretnek itt lenni. A közösség formálja őket, megtanulják a másikat is értékelni, elfogadni.
A gyerekek érettségire való felkészülését külön foglalkozások keretében segítik, ezen túl minden tantárgyból igyekeznek felzárkóztatni azt, akinek szüksége van erre.
„Maximálisan elégedett vagyok a tanári karral, az oktatók nagyon igyekeznek, mindent megtesznek a gyerekek fejlődéséért” – fogalmazott az igazgatónő.
Hozzátette, szeretnék, ha több diákjuk lenne, mert ez a megmaradásuk záloga. Ezen dolgoznak folyamatosan, illetve a jövőben szeretnék újra elmélyíteni a testvériskolai kapcsolatokat, ami az elmúlt években a világjárvány és a háború miatt kicsit háttérbe szorult.
„Amit tudunk, megteszünk, ami pedig nehéz feladatnak tűnik, ahhoz Isten segítségét kérjük, és Ő mindig megadja azt, amire szükségünk van.” – jegyezte meg Kristofori Olga.
A háború előtt közel 70 diák járt az intézménybe. Tavaly 19-en ballagtak, az idén már csak 7 végzősük van.
Az egyikük Molnár Richárd, aki a beregrákosi általános iskolából érkezett a tanintézménybe. A bátyja is ide járt, és valószínűleg a húga is ide jön majd. A 11. osztályos fiatal nem bánta meg, hogy ebbe a tanintézménybe felvételizett, és azt sem, hogy ez évtől már kollégista is.
– Eleinte bejáró voltam, mert közel lakunk, de aztán úgy gondoltam, megpróbálom a bentlakást, és nagyon megtetszett.
Órák után is sok érdekes programunk van, és jó, hogy együtt vagyunk. Az osztálytársaimmal igazi jó kis csapatot alkotunk. Motiváló társaság vesz körül, ha valaki valamit el akar érni tanulás terén, azt itt biztosan megteheti, a tanárok segítenek kibontakozni abban, amit szeretünk.
Ricsinek ez az informatika és az angol, amely szakokon szeretne majd továbbtanulni, valószínűleg külföldön, de ezt egyelőre még nem döntötte el.
A diákok mód feletti támogatásáról és órák utáni felkészítéséről beszélt Szemák-Neubauer Mária is, aki immár 20 éve tanít történelmet az iskolában.
A nemzeti multiteszten (NMT) az Ukrajna történelme tantárgy is kötelező már, ennek kapcsán arról kérdeztük az oktatót, erre hogyan sikerül felkészíteni azokat, akik eredetileg nem választották volna ezt a tárgyat?
– Nagy kihívás vonzóvá tenni ezt a tantárgyat azok számára is, akik alapból nem rajongtak érte. Illetve kemény feladat behozni azt a lemaradást, amit esetleg az évek alatt felhalmoztak, amíg kevésbé koncentráltak erre a tantárgyra.
Heti egy világtörténelem, egy magyar nép története, illetve 1 vagy 2 (félévtől függ) Ukrajna története óránk van. Ezenkívül fakultatív foglalkozás keretében próbáljuk átismételni azokat a témákat, amelyekkel a multiteszten találkozhatnak.
A pedagógus kiemelte, a magániskolában minden adott a színvonalas oktatáshoz.
– Szerencsés helyzetben vagyunk, hogy jelen körülmények között viszonylagos nyugalomban tudjuk a munkánkat végezni, és ez meghatározó – fogalmazott Mária, aki másodállásban a Munkácsi 3. Számú II. Rákóczi Ferenc Középiskolában is tanít, így van összehasonlítási alapja, hogy milyen egy olyan iskolában dolgozni, ahol kellemes és inspiráló a légkör, illetve milyen ott, ahol az ukrán származású igazgató regnálása idején finoman szólva is hűvös volt a hangulat.
„A líceum már több mint húsz éve, olyan bástya, ami nekünk, tanároknak és a diákoknak is biztonságérzetet, erőt ad.” – jegyezte meg Szemák-Neubauer Mária.