A zene ereje tompítja a szirénák hangját ● Kárpáti Igaz Szó

Várnagy Andrea: „…a hangokkal, dallamokkal közösen imádkozhatunk a békéért”

A ZeneVarázslat Mozgalom megalapítása óta elköteleződött a klasszikus muzsika értékeinek közvetítése mellett. Évente mintegy 150 előadást tartanak szerte a Kárpát-medencében. A Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas zongoraművész által megálmodott misszió felkelti a gyerekek érdeklődését a klasszikus zene iránt, ösztönzi fejlődésüket, felkarolja a tehetséges fiatal zongoristákat. A vidékünkön egyedülálló tehetséggondozó program az elmúlt 5 évben igazi sikertörténet a kárpátaljai művészeti oktatásban.

KISZó-összeállítás

A GENIUS Jótékonysági Alapítvány, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség hozta létre azzal a céllal, hogy tehetséggondozást, fejlesztést, valamint tehetségkutatást végezzen Kárpátalja magyar iskolásai, egyetemi és főiskolai hallgatói, fiatal kutatói körében. A ZeneVarázslat különlegessége abban is rejlik, hogy Várnagy Andrea zongoraművész kurzusain együtt vesz részt a növendék és tanára. A program rendszerint egy előválogató hangversennyel veszi kezdetét, amit 30 órás intenzív képzés követ, végül a résztvevők záróhangversenyen adnak számot a megszerzett tudásról.

Tavaly novemberben a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Tehetség Program támogatásával már ötödik alkalommal hirdették meg a ZeneVarázslat Képzést és Hangversenyt, mely december 22-én egy lélekemelő Adventi Gálahangversennyel és az ösztöndíjak átadásával zárult.

– Amikor első alkalommal koncerteztem Kárpátalján, megérintett az a nyitottság és szeretet, ahogy az ottani emberek fogadtak, s bár nincsenek kárpátaljai gyökereim, mindig úgy érzem, mintha haza mennék. Ez a vidék évek óta otthont ad a ZeneVarázslat koncertjeinek, kurzusainak és zenei táborainak, ahol a zene által varázsolhatunk, és a művészet által lebonthatjuk a határokat – jegyezte meg Várnagy Andrea. – Hiszem, hogy a kurzusokon elhangzó művek nyomot hagynak a lelkünkben, amely most még inkább vágyik a jóra, a szépre, az igazra. És a hangjegyek által mindig nyerhetünk egy kis lecsendesedést, a közös célért közösen tenni akarást, és ebben a rohanó, mindig nyomasztó híreket figyelő világban egy kis muzsikával teli belső békét, amelyben nem sürget a külvilág és nem hallatszik a háború zaja – tette hozzá.

A zongoraművész kiemelte, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola szervezésében öt évvel ezelőtt kezdődött program sikerének alapja a folytonosság, hiszen rendszeres találkozásaik során követni tudja a növendék fejlődését, és tanácsokkal láthatja el az őket oktató zongoratanárokat. Fontosnak tartotta azt is, hogy egy olyan közösség épült, amely a zene varázslatával a szorongást is képes átformálni reménnyé és örömmé. Igazi ünnep a főiskola Esztergom termében megrendezett nyitó- és zárókoncert.

– Az elmúlt évek számos nehézséget rejtettek, de mindig megtaláltuk a ZeneVarázslat folytatásának lehetőségeit. A Covid alatt éltünk az online világ adta lehetőséggel, aztán a háború kitörésekor jött a második próba, amely mindannyiunkat mélyen megrázott. Művészként úgy éreztem, hogy a zene által reményt és hitet adhatunk mindazoknak, akik a körülmények miatt, önhibájukon kívül kerültek nehéz helyzetbe, a hangokkal, dallamokkal közösen imádkozhatunk a békéért – fejtette ki a művész.

Várnagy Andrea a háború kitörésekor az elsők között ajánlotta fel segítségét. Kárpátaljára érkezett és 77 magyarországi zeneiskola bevonásával jótékonysági koncertet szervezett.

– Soha nem fogom elfelejteni, ahogy jöttek az ünneplőbe öltözött kis zongoristák, megöleltek és elmondták, hogy bár a háború kitörése óta bezárkózva a négy fal között élnek, nem találkoznak az osztálytársaikkal, barátaikkal, de a nehéz helyzet ellenére is itt maradtak és mindennél jobban vágynak arra, hogy a régi hétköznapjaik ismét valósággá váljanak. És ezen a koncerten a zene valóban elnyomta a háború zaját. Ezek a gyermekek azóta is a zenébe kapaszkodnak, várják a találkozásainkat, a következő kurzusokat, nyári táborokat és egymást erősítjük abban, hogy békességet építeni csak jóakaratból lehet, a közös reménynek és akaratnak pedig beteljesítő ereje van.

Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke elmondta, amikor kitört a háború, sokan elhagyták az országot. Akik itthon maradtak, a helyzetet másképp élik meg, mint a fontvonalban, viszont mindenkit érint, ha országos riadó van. Ilyenkor el kell hagyni az épületeket, óvóhelyre kell menni.

– Különösen a gyermekintézmények esetén nehéz ez, gondoljunk csak arra, amikor a kis óvodásokat már lefektették az óvónők és fel kell ébreszteni őket, hogy lemenjenek az óvóhelyre. Ők nem tehetnek arról, hogy a felnőttek így elrontották a világot… Azon voltunk, hogy minél hamarabb elkezdődjön az oktatás. Ezt segítette elő, hogy az óvóhelyek kialakítását. Így a 2022-23-as tanév teljesen jelenléti oktatásban zajlott. A gyerekek életritmusát természetesen megzavarják az események, sőt, a családokban is állandó változások vannak. Sok gyerek a nagyszülőkkel maradt itthon, mert a szülők külföldön dolgoznak. Ahol az édesapa van „kint”, ott az anyáknak kell elvégezni minden otthoni teendőt. Ha a közelben dolgozik a családfő, akkor megy hozzá az egész család. Nyáron megtartottuk a tehetséggondozó táborokat és a főiskolásoknak a terepgyakorlatokat, mert ezek oldják a háború okozta feszültséget. A ZeneVarázslat program is ezt segíti Kárpátalján – foglalta össze a főiskola elnöke.

Váradi Natália, a GENIUS Alapítvány igazgatója lelkesen szervezi a ZeneVarázslat programjait, úgy véli, ez a kezdeményezés a kárpátaljai gyerekek számára biztonságos és örömteli légkört teremt. Minden gyermek kitüntetett figyelmet kap és biztatást, hogy merjen nagyot álmodni. Elárulta, közös munkájuk megkezdése óta Várnagy Andrea összesen 51 gyermek zenei tehetséggondozásához és 18 zongoratanár szakmai előmeneteléhez járult hozzá. Nagy hangsúlyt fektet a zenei értés fejlesztésére, a hangok mögötti üzenetek megértésére és emellett a színpadi drukk legyőzésében is segítséget nyújt.

– Számos alkalommal vettem részt a foglalkozásokon és megdöbbenve figyeltem, milyen szenvedéllyel, szeretettel és empátiával oktat Andrea. A diákok pedig szívesen invitálják be őt lelkiviláguk muzikális zugaiba – jegyezte meg Váradi Natália. Hozzátette, további közös terveik között szerepel, hogy ne csak 30 órás képzés legyen, hanem teljes tanéves oktatás, illetve szeretnének egy nyári ZeneVarázslat zongoratábort is megvalósítani, és a gyerekek zenei nevelését a társművészetek bevonásával is segíteni.

Bobály Samu négyéves kora óta szoros kapcsolatban áll a zenével. Hat éves volt, amikor a szülei beíratták a beregszászi zeneiskolába, ahol furulyán, majd klarinéton tanult. Ezzel egyidejűleg kezdett el zongorázni is.

– Tizenegy éves voltam, amikor kezdetét vette Beregszászban a ZeneVarázslat Mozgalom programja – mesélte a fiú. – Anyáék és a zongoratanárnőm is biztattak, hogy vegyek részt benne. Már az első foglalkozások nagyon megtetszettek Várnagy Andrea módszerei, jólesett, hogy dicsér és biztat, és az is nagy hatással volt rám, amikor először hallottam őt zongorázni. Azóta szinte minden képzésen részt veszek, és igyekszem követni Andrea néni tanácsait, útmutatásait – tette hozzá Samu.

Bobály István, Samu édesapja, a Beregszászi Kodály Zoltán Művészeti Iskola igazgatója a mindennapi nehézségeikről beszélt.

– Nem könnyű időszakot élünk. Sajnos a háború rányomja mindenre a bélyegét, mindenki feszült, sok család szétszakítva él. Hála Istennek, a mi családunk együtt van, nekem és a feleségemnek is van munkahelyünk, viszont igazgatóként és tanárként sokszor ütközöm nehézségekbe, és olyan helyzetekkel szembesülök, amilyenekkel ezelőtt nem találkoztam. Mindezek ellenére hiszek abban, hogy mindenre van megoldás, és Istenbe vetett hittel tekintek a jövő felé – fejtette ki az igazgató. Hozzátette, külön örömmel tölt el bennünket, hogy Samu után most már a kisebbik fiunk, Benjámin is bekapcsolódott a Várnagy Andrea által vezetett ZeneVarázslat Mozgalomba, amely nagyon megtetszett neki. Az iskolánkban sok olyan gyerek van, akik háborús övezetből menekültek ide, az édesapjuk, rokonuk a fronton harcol. Ezek a tanulók sokszor elérzékenyülnek egy-egy színpadi előadás alatt, vagy a foglalkozások során. Mi igyekszünk kellő odafigyeléssel megélni ezeket a pillanatokat, és ha a zenetanulás alatt el tudják felejteni az átélt traumákat, már azzal is segítünk nekik – zárta szavait Bobály István.

Kárpátalja egy másik településén, Tiszapéterfalván a művészeti iskolában már a Covid ideje alatt megtapasztalták azt a bénult állapotot, amelyet az online térbe való szorultság okozott. Mérséklődött a közösségi élet, minden megszűnt, ami egy művészeti iskola életét jellemzi: fellépések, koncertek, versenyek, táborok.

– Azt hittük, hogy ettől rosszabb már nem lehet – fejtette ki Engi Erika, a zeneiskola Bonis Bona-díjas zongoratanára. – Aztán alig kaptuk vissza a régi életünket, kitört a háború. Bátran állítom, hogy Kárpátalján nincs olyan család, amely ne szenvedné meg ezt a helyzetet – tette hozzá. Véleménye szerint az iskolák, a pedagógusok feladata az, hogy ilyen körülmények között is megtegyenek mindent a gyerekekért, hogy ne sérüljenek tovább. Úgy látja, most még inkább szükség van arra, hogy a hasító sziréna hangját tompítsa a zene, hogy legyenek olyan rendezvények, amelyek ünnepnappá léptetik elő a nehéz hétköznapokat. Ilyenek a ZeneVarázslat foglalkozások, ahol csak mosolygó, boldog szemeket látni.

– Nekünk, tanároknak óriási szakmai segítség ez, hiszen Várnagy Andrea nagy tapasztalattal és tehetséggel megáldott művész. A gyerekek is isszák minden szavát, mert foglalkozásai élvezetesek, kedvessége és szeretete minden gyerekszívhez utat talál – mondta a tanárnő.

Az elmúlt öt év alatt a ZeneVarázslat tehát sok tanár és diák számára nagy változást hozott. Nagyon reméljük, hogy ez a kezdeményezés idén is folytatódik, és Várnagy Andreával nagyon sokszor találkozhatunk itt, Kárpátalján.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó