Fenyegetően közeledik a 6 hrivnyás áramdíj: van mitől tartanunk? │KISZó-háttér

Január 29-én megkezdődött a villamosenergia-tartozást felhalmozó adósok leválasztása az áramszolgáltatásról. Alig érkeztünk felocsúdni, jött is a következő hír, ami a villamosenergia-tarifák kétszeresére emeléséről szólt. Ez érthetően megdöbbentette a lakosságot, 2023 nyara óta ugyanis ez lenne a második alkalom, hogy duplájára emelik a tarifát.

Bujdosó Ivett

Mielőtt a lakosság kiheverte volna a tavalyi villamosenergia-tarifa emelését, egyes képviselők újabb pofonnal felérő módosítást rebesgetnek. Eszerint idén ismét megduplázódhat a lakossági áramdíj, és a kilowattonkénti tarifa akár 5-6 hrivnya is lehet. Ez a kijelentés Szerhij Nahornyak, a parlament energetikai, lakásügyi és kommunális bizottságának tagjától származik, amit hamar felkapott a sajtó, és azóta is a vezető hírek egyike.

Mint ismert, a kormány legutóbb 2023 nyarán emelte az áramdíjakat, annak ellenére, hogy háborús moratórium vonatkozott a rezsiemelésekre. Míg korábban a lakosság 1,44 hrivnyát (maximum 250 kilowattóra fogyasztás esetén) és 1,68 hrivnyát (havi 250 kilowattóra feletti fogyasztás esetén) fizetett kilowattonként, 2023. június 1-től minden háztartásban ez egységesen 2,64 hrivnyára emelkedett. A lakosságot követve a vállalkozásoknál 35 százalékkal emeltek a tarifán.

Ha tavaly a drágulást az infrastrukturális létesítmények orosz energiaterror utáni javításának szükségessége indokolta, akkor idén az emelésből származó állítólag nagyszabású energiaprojektek – két erőművi blokk – építésének finanszírozására fordítanák. A szakértők szerint azonban más oka van a tarifa valószínű felülvizsgálatának.

„A világon egyetlen ország sem épített ilyen létesítményeket a tarifák terhére. Ebben a megyei áramszolgáltatókat irányító monopolisták és oligarchák keze van. A tarifákat azért akarják megduplázni, hogy nyereségessé tegyék az energiaellátást” – vélekedik Oleh Popenko, a Közüzemi Fogyasztók Szakszervezetének vezetője.

Ugyanakkor, mint tudjuk, a baj nem jár egyedül: a gazdaságilag indokolt energiatarifákról szóló tárgyalásokkal párhuzamosan január 29-én elkezdték lekapcsolni a hálózatról a tartozást felhalmozó lakossági fogyasztókat. Igaz, elsőként a tetemes adóssággal rendelkezőket vették célba.

Nincs egységes kommunikáció

Denisz Smihal miniszterelnök igyekezett megnyugtatni a lakosságot: a fűtési szezon végéig változatlanok maradnak a rezsifizetések. Ám arról nem ejtett szót, hogy mi lesz azután.

„Továbbra is támogatjuk a családokat, és megtartjuk a lakossági áram kedvezményes tarifáját. A kilowattonként 2,64 hrivnya volt és marad. Általánosságban elmondható, hogy a kormány ezen a télen nem tervezi a lakossági tarifák módosítását” – mondta az ukrán miniszterelnök az egyik kormányülésen.

A parlament energetikai bizottsága ugyanakkor arról számolt be, hogy a tarifák emelése elkerülhetetlen, de még nincs végleges terv, hogy mennyivel és mikor emelkednek az összegek.
„A legvalószínűbb, hogy nyáron vezetik be az esetleges változtatásokat. Lehet, hogy a kormány megduplázza a tarifát. Nehéz megmondani, milyen döntés lesz, de nagy valószínűséggel ez megvalósul, mivel partnereink erre a lépésre kényszerítenek bennünket” – mondta Szerhij Nahornyak.

Összességében, ha végül elfogadják az új tarifákat, akkor, figyelembe véve, hogy egy átlagos lakás átlagosan havi 100-200 kilowatt áramot fogyaszt, ennek megfelelően a jelenlegi 264-528 helyett 600-1200 hrivnya jelenik meg a számlákon.

A lakosság és a kormány is rosszul járhat

Meglehetősen meredek emelés az egy éven belül második duplázás, ami a lakosság eladósodásához vezethet. Az adóssággödör növekedésének elkerülése érdekében a közgazdászok azt tanácsolják, hogy a kommunális szolgáltatások árpolitikájának bármilyen felülvizsgálatát fokozatosan és körültekintően hajtsák végre.

„Nem tanácsos azonnal a piaci szintre emelni a tarifákat. Ez az adósságállomány növekedéséhez vezet. A fokozatos, évi több tíz százalékos emelés lenne indokolt” – fejtette ki Oleh Hetyman közgazdász.

Szakértők szerint a tarifák megkétszerezése miatt növekedhet a szubvencióra szorulók száma, akik az állami fedezetre számítanak a kommunális szolgáltatások kiegyenlítésére.

A parlament energetikai bizottsága ragaszkodik ahhoz, hogy a tarifák emelésekor a támogatást meg kell hagyni azoknak, akik nem képesek önerőből fizetni a kommunális szolgáltatásokért. Fennáll azonban a veszélye, hogy az új tarifák után nem lesz mindenkinek elegendő forrás a költségvetésben. Ez különösen igaz lehet az ukrán gazdaság normális működéséhez szükséges mennyiségű nemzetközi pénzügyi segély megérkezését illető bizonytalan körülmények között.

Oleh Popenko, a közüzemi szolgáltatások szakértője ugyanakkor úgy véli, hogy az áramdíj megduplázódása oda vezethet, hogy az ukránok kevesebbet fizetnek majd más közüzemi szolgáltatásokért, amelyekre fennáll lekapcsolási moratórium a számlák nem fizetése miatt.

„Az emberek megpróbálnak majd fizetni az áramért, ezzel egyidejűleg azonban emelkedni fognak az egyéb kommunális szolgáltatások terén felgyülemlő adósság. Nem fizetnek a vízért, a gázért és a fűtésért. Az emberek nem fogják kiegyenlíteni a számlákat azokért a szolgáltatásokért, amelyeket most törvény szerint nem lehet kikapcsolni” – vélekedett Oleh Popenko. A szakértő hozzátette, ez tovább mélyítheti azt a válságot, amelyben Ukrajnában a víz-, gáz- és hőszolgáltatók többsége évek óta él.

Mindent összevetve tehát még nincs minden veszve, ám nem szabad elfelejteni, hogy az áramdíjak felülvizsgálatának témája már szóba került a kormányhivatalokban. Tehát anyagilag, de lelkileg mindenképp ideje felkészülni erre.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó