30 éves az Irka: kiállítással egybekötött galériamegnyitó ● Kárpáti Igaz Szó

Igazán érdekes nevet kapott a Beregszász központjában újonnan megnyílt Na’conxypán Galéria. A névválasztásról Kulin Ágnes, a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának (RIT) elnöke tájékoztatta a megjelenteket. 

Hegedűs Csilla

Mint mondta, a Kölcsey Ferenc Szakkollégium alsó terében nem először tartanak kiállítást, bár sok éve már annak, amikor Jankovics Mária és tanítványa, jómaga kiállítására került sor.

– Most, 2024 első heteiben újra egy olyan kiállításon vagyunk jelen, ahol többek mellett mind Jankovics Mária, mind az én alkotásaim is láthatóak. Tehát úgy rendelte a sors, hogy ennek a teremnek galériának kell lennie. Új galériának pedig új név dukált. Az érdekes, és sokak számára eddig ismeretlen Na’conxypán nevet választottuk, s nem véletlenül. A Na’conxypán az apai ágon beregszászi szecessziós festőművész, Gulácsy Lajos megálmodott mesevilága. A művész egy krízisekkel teli időszakban élt (1882-1932), ezért teremtette meg magának a Na’conxypán elnevezésű fantáziavilágot, ahová a számára sokszor érthetetlen külvilág elől el tudott menekülni. Az általa megteremtett világban szép, díszes ruhában sétáltak az emberek, a napjaikat kávézással töltötték, bálokra jártak, és szerelembe estek. A művész azt festette meg, ami abban a világban történt – magyarázta Kulin Ágnes. Hozzátette, véleménye szerint ez a fajta menekülés a valóságból most, a 21. században számunkra sem annyira idegen. A sok rossz hír közepette már el is felejtünk néha álmodozni, hinni a mesékben.

– Úgy gondoltuk, szükség van egy ilyen mesevilágra, ami lehetőséget ad az álmodozóknak kizökkenni a szürke hétköznapokból, ezért választottuk a most még furcsa, de később megszokott nevet. Meggyőződésem, hogy a későbbiekben a kíváncsiság hozza majd be az embereket, és később az ide látogatóknak a szívébe íródik a Beregszász főterén megnyílt Na’conxypán Galéria – jegyezte meg a galéria kurátora.

A mesevilágban ki lenne a legjobb társ, és partner, mint a harminc évvel ezelőtt napvilágot látott Irka gyermeklap. A kulturális intézmény első programjaként a jubileumi évfordulóját méltató Irka 137 borítóját láthattuk.

– Örültünk, hogy a galérianyitó ünnepség egybeesett az Irka születésnapjával, s az első rendezvényeként tudjuk megtartani, hiszen az Irka Kárpátalja több generációjának a gyermekkori barátja, többek között az enyém is. Eleinte olvasója, majd az illusztrátora lehettem. Az elmúlt három évtizedről úgy szerettünk volna megemlékezni, hogy az Irka képi világát mutatjuk be – hangsúlyozta Kulin Ágnes.

A kiállítótérben tehát az Irka időszaki, arculati korszakait láthattuk: a kezdeti korszak illusztrációs munkáit Medveckyné Luták Edit, Jankovics Mária és Veres Péter készítették.

1995-től Jankovics Mária volt az, aki megtervezte és elkészítette az ifjúsági újság borítóit, egészen haláláig, 2007-ig. Ezután diákjának, Kulin Ágnesnek adta át a stafétabotot, az Irka illusztrációs feladatát.

– Mindössze 15 éves voltam, amikor átvettem a rám bízott feladatot. Sokáig követtem a Marika néni által kitaposott útvonalat mind technikában, mind a megoldásokban. Aztán, pár év elteltével a saját fejem után egy kicsit másabb figurák jelentek meg. Kilenc évig voltam az Irka illusztrátora, 2016-ban ezt a feladatot Veres Ágota vette át – fejtette ki Ágnes.

A kiállítótér utolsó szakaszában a jelenlegi illusztrátorok, Török Sarolta és Kalitics Erika munkáit láthattuk. Mint kiderült, a jövőben az olvasók négy újabb tehetséges ifjú illusztrátor munkáival ismerkedhetnek meg, minden lapszámban egy új művész fog bemutatkozni, és az olvasók visszajelzéseinek segítségével döntik el, kinek a munkája illik a legjobban az Irka-családba.

Orosz Ildikó emlékeztetőül elmondta, 1991-ben alakult meg a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség, s akkor még előfizethető volt a magyarországi Dörmögő Dömötör, a Pajtás.

– 1991 után ez sajnos megszűnt, mi pedig arra a döntésre jutottunk, hogy kell egy saját gyermek folyóirat, hogy a mi gyermekkori élményeinket át tudjuk adni az utánunk jövő generációnak is.

Az ötletünket Magyarország felé is felvetettük, és először egy központi, Kárpát-medencei gyermeklap, a Barangoló indult el. Szép volt, de nem a mienk. Így jött a gondolat, hogy a pedagógusszövetség alapítson egy gyermekeknek szóló folyóiratot. Nem ment egyik napról a másikra, de végül, 1993-ban megszületett az Irka első próbaszáma, főszerkesztője Punykó Mária lett. A folyóirat mára egy sajátos intézménnyé nőtte ki magát, hiszen később módszertani segédanyaggá vált a pedagógusok számára. Emellett teret adott a gyerekeknek is a bemutatkozásra, legyen az vers, vagy rajz. Ez továbbfejlődésre ösztönözte a kisiskolásokat – magyarázta a Rákóczi-főiskola elnöke. Hozzátette, a folyamatosan megújuló Irkára remélhetőleg napjainkban is rátalálnak a gyerekek és megszeretik azt.

A Na’conxypán Galéria a tervek szerint soha nem lesz üres, a szervezők a kiállítási időszakokra több programot is rendeznének. Hétköznaponként várják az érdeklődőket, helyieket és turistákat egyaránt, előzetes bejelentkezés után iskolás csoportokat is nagy szeretettel fogadnának tárlatlátogatásra.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó